Сучасний тренд. Як стилізувати український костюм

Багато українських брендів створюють унікальні вишиванки (Фото:instagram.com/etnodim)
На хвилі сильного інтересу до української культури та бажання всіляко підкреслювати свою національну приналежність, багато хто хоче носити елементи традиційного костюма України. Розповідаємо, як це втілити у життя.
За останні десятиліття український костюм дуже спростився у розумінні багатьох українців. Звичайно, ніхто не забув про вишиванки, які часто з'являються навіть у колекціях різних брендів мас-маркету. Однак крім них традиційний костюм часто зводиться до шароварів, мізерної плахти та вінка. При цьому справжній український костюм набагато багатший, різноманітніший (за специфіками кожного регіону) та більш багатокомпонентний.
Деякі елементи нашого костюма трансформувалися в сучасні тренди, наприклад, наші предки були прихильниками модної зараз багатошаровості, трендове поєднання оверсайзної сорочки та корсета дуже схоже на поєднання української сорочки та широкого поясу, модні дублянки з елементами овчини сильно нагадують українські кожухи, а заправлені в чоботи широкі штани повторюють культуру козацьких шароварів.
Тож український традиційний костюм можна розібрати на багато компонентів та стилізувати кожен відповідно до трендів та повсякденного стилю. Розповідаємо, які речі носити найлегше.
Вишиванка
Найвідоміший елемент українського костюма стилізувати найпростіше, адже сорочки можна носити буквально під будь-які штани, спідниці чи навіть сарафани, заправляючи чи залишаючи навипуск, комбінуючи з піджаками, жакетами чи іншими елементами гардеробу. Аналоги вишиванки часто з'являються в нових колекціях різних брендів, а подібні сорочки з орнаментом носять багато знаменитостей у всьому світі. Тим більше, хоча ми звикли до образу червоно-чорної базової вишиванки, у кожній області України є свої унікальні орнаменти та стилі вишиванок, набагато цікавіші, ніж уніфікований універсальний варіант. Наприклад, борщівські вишиванки відрізняються темними майже повністю вишитими рукавами, а вишиванки Карпат славляться великою кількістю яскравих відтінків.
Лейбик і каптар
Обидва ці елементи українського костюма — безрукавки, які були популярними у західних областях України. Лейбик – більш легкий варіант жилета, каптар – утеплений. Обидва відрізняються яскравим декором у вигляді вишивки, ґудзиків та інших елементів. Хоча знайти ці предмети зараз досить складно, особливо за кордоном, вони досить прості в стилізації: лейбик можна носити зверху на сорочки або футболки, а каптар замінить спортивні дуті безрукавки.
Плахти, запаски та фартухи
Усі ці три елементи жіночого костюма носили поверх сорочок як спідниці: плахти були більш ошатними, шилися з картатих тканин і додатково прикрашалися вишивкою або іншим декором, запаски та фартухи — повсякденні елементи, проте стилізувати їх зараз можна не гірше за плахти.
Один із трендів цього року — сукні поверх штанів, а багатошаровість і зовсім не виходить із моди вже багато років. Тому можна сміливо пов'язувати плахту, запаску або фартух поверх джинсів або штанів спереду чи, сучасніше, збоку. Приклад стилізації плахти з білими джинсами та кросівками можна побачити у співачки Roxolana у її сценічному костюмі.

Коралі, дукати, дукачі
Зараз дуже трендовими є чокери, прикраси з монетами та велика кількість аксесуарів на шиї. Ця мода дуже схожа на культуру аксесуарів українок, які носили дукачі (прикраса, схожа на чокер з монетою посередині), дукати (намисто з монет) та коралі (багато в'язок із коралових намистин). Усі ці прикраси можна носити і зараз, водночас виглядаючи трендово й автентично.
Українські хустки
Цей елемент жіночого гардеробу був ключовим у традиційному костюмі, адже після заміжжя жінки завжди покривали голову хустками, користувалися ними як кардиганами або використовували як декор до сорочок чи спідниць. Яскраві українські хустки з орнаментами можна носити й зараз: узимку — замість шапок чи шарфів, а в теплий сезон, зав'язуючи навколо стегон чи взагалі роблячи з них топи, як багато фешн-інфлюенсерів у TikTok.