«Мерзнемо у погребі та чекаємо тата з війни». Як живуть і про що мріють діти на прифронтових територіях

16 січня, 19:58
Щоб допомогти дітям зігрітися під час зимових холодів, благодійний фонд Клуб Добродіїв започаткував ініціативу (Фото:Благодійний фонд Клуб Добродіїв)

Щоб допомогти дітям зігрітися під час зимових холодів, благодійний фонд Клуб Добродіїв започаткував ініціативу (Фото:Благодійний фонд Клуб Добродіїв)

Зима все більше стає випробуванням для тисяч родин, чиї домівки розташовані у прифронтових містах і селах.

Росіяни постійно обстрілюють об'єкти критичної інфраструктури, через що діти та їхні батьки майже не мають опалення в будинках. Вони змушені спати в холодних ліжках та ховатися від ракетних ударів у вогких укриттях. І дорослі, й малі зараз мріють не лише про перемогу України над російським ворогом, а й про звичайне тепло.

Відео дня

Щоб допомогти дітям зігрітися під час зимових холодів, благодійний фонд Клуб Добродіїв започаткував ініціативу Зігрівай. На сайті проєкту кожен охочий може придбати теплі речі для дітей із прифронтових населених пунктів Запорізької та Харківської областей. А саме — теплий спальний мішок, грілку, шапку або одразу весь комплект.

У рамках проєкту ми зібрали історії дітей, що мешкають у прифронтових селах Запорізької області, і дізналися, чому вони залишаються вдома з батьками попри холод, та про що мріють.

Сашко (4 роки)

Хлопчик живе з мамою Світланою, яка виховує його сама. Мама Сашка працює прибиральницею в дитячому садочку, а його старший брат служить в армії.

Через війну діти у садочок зараз не ходять, але я щодня беру Сашка на роботу, тому він навіть не помічає змін.

розповідає Світлана

Село, де живе родина, ще влітку інтенсивно обстрілювали росіяни, але Сашко з мамою нікуди не поїхали. Вдома краще, та й робота у Світлани є.

Сашко обожнює гратися в машинки та ігри на телефоні, гуляти. Він ще маленький і не дуже розуміє, що відбувається. А я, як можу, підтримую синочка.

говорить мама

Будинок родина опалює від печі, але багато дров на зарплату прибиральниці не придбаєш.

Якщо добре натопимо, у хаті буде 18 градусів. А як немає дров, то вдягаю Сашка у дві пари светрів та штанів. Так і гріємося. Але мусимо витримати це заради перемоги, яку з нетерпінням чекаємо і про яку дуже мріємо з синочком.

зізнається Світлана

Аліса (7 років)

На початку повномасштабної війни мама й тато Аліси втратили роботу. Зараз перебиваються тимчасовими заробітками, щоб забезпечувати родину необхідним. Родина живе у постійній напрузі, адже влітку їхнє село потрапляло під інтенсивні обстріли ворогів, та й зараз час від часу прилітає.

Аліса у нас дуже творча дівчинка. Любить малювати та ліпити з пластиліну. Може годинами гратися сама, вигадуючи своїм іграшкам різні пригоди.

розповідає Тетяна, мама дівчинки

Аліса з мамою і татом мешкає в гуртожитку, де немає стаціонарного опалення. Гріються від обігрівача, тільки коли є електрика, але через обстріли росіян її часто відключають. Тому батьки Аліси купили невелику буржуйку, яка швидко нагрівається, проте так само швидко стигне. Та й через постійні дощі на Запоріжжі знайти сухий хмиз у лісі майже неможливо.

Коли не вдається нормально натопити буржуйку, температура вдома опускається до 14−15 градусів. Тоді дістаємо весь теплий одяг, одягаємо по три светри й намагаємося зігрітися. Так і тримаємося, поки не почалися сильні морози.

зізнається мама Аліси

Цьогоріч Аліса мала піти в перший клас, але через російське вторгнення навчання довелося відкласти до мирних часів.

Донька постійно запитує в мене, коли закінчиться війна, але я не знаю, що їй відповісти. Разом із донечкою мріємо про те, щоб Україна перемогла й Аліса нарешті вдягнула красиві банти та пішла на свій Перший дзвоник.

зізнається Тетяна

Наталка (8 років), Нікіта (5 років), Віолета (7 років), Єва (3 роки)

До повномасштабної війни четверо дітей разом із батьками тіснилися у невеликій винайнятій кімнаті. Мама Вікторія працювала у сусідньому селі, а тато після 24 лютого пішов на передову.

Чоловік воював в АТО і не міг стояти осторонь біди, що прийшла на нашу землю. Дуже за нього хвилюємося, адже від березня не маємо з ним ніякого зв’язку.

розповідає Вікторія

Аби доглядати й виховувати дітей, жінка пішла з роботи та повернулася з ними до власного будинку в рідному селі. Зараз малеча охоче допомагає мамі всім, чим може.

Хтось курей нагодує, хтось кіз. А як носимо дрова додому, щоб зігрітися, навіть маленька Єва бере з собою кілька патичків.

тішиться Вікторія

Коли росіяни обстрілюють село, родина ховається в погребі. Сидіти в холоді під час тривог доводиться годинами.

Через це Наталка сильно застудилися. Тому тепер ходимо туди, тільки якщо бахкає зовсім поруч, щоб не замерзнути остаточно.

говорить Вікторія

Не сумувати Наталці, Нікіті, Віолеті та Єві допомагають цуценята, які нещодавно народилися в їхньому господарстві.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Це найдоглянутіші собаки у світі, адже про них піклуються аж вісім дитячих рук! Тут наш дім, і ми нікуди звідси не поїдемо, як би не було важко та холодно. Тож тримаємо з дітками кулаки за татка та мріємо про його повернення з перемогою.

каже Вікторія

Юля (6 років), Сашко (4 роки)

У жовтні маленька Юля разом із братиком Сашком та мамою поїхала святкувати свій день народження в Запоріжжя. Але повертатися родині було вже нікуди. Росіяни майже повністю зруйнували їхній будинок.

На щастя, сім'ю прихистили у себе добрі люди з сусіднього села.

Я довго не хотіла показувати дітям руїни, на які перетворився наш дім. Але згодом все їм пояснила, і вони відреагували на це доволі спокійно. Діти розуміють набагато більше, ніж здається.

розповідає мама Ірина

На роботу дівчина вийти не може, бо має самотужки виховувати дітей.

Через обстріли у нас часто зникають світло та зв’язок. Будинок опалюємо від пічки. Топимо її майже всім, що може горіти. Купувати все самій важко, але добре, що маємо гуманітарну допомогу.

говорить Ірина

Юля та Сашко завжди тримаються біля мами. Допомагають їй на кухні, а ще люблять гратися з котиками та песиками у селі.

Можливо, нам звідси завтра доведеться кудись евакуюватись. Потрібно економити гроші, мати якісь запаси, бути впевненими, що буде дах над головою, вистачить дров і ми не замерзнемо. Але ми не опускаємо руки та мріємо про нашу перемогу!

переконує Ірина
Показати ще новини
Радіо NV
X