При істериках та стресових реакціях. Як підтримати дитину під час повітряної тривоги та вибухів

Постійне бажаня бути на руках, мовчазність чи випорожнення — нормальна реакція дитини на стрес (Фото:caleb woods / unsplash)
Психологиня Марія Сичинська в своєму Instagram розповіла, як поводитися з дітьми під час обстрілів.
Повітряні тривоги та прильоти по українських містах, мабуть, найбільш стресові для батьків, адже окрім переживань за себе, їм потрібно дбати про фізичний і психічний стан своїх дітей. Психологиня Марія Сичинська відповіла на декілька запитань про те, як поводитися з дітьми під час тривог і повітряних атак, щоб допомогти і заспокоїти.
Що робити, якщо дитина починає істерику, коли потрібно сидіти в ванній?
Нічого. Істерика — це не страшно. Істерика не шкодить дитині. Нехай поплаче, покричить, нехай емоції вийдуть.
Головне — не дратуйтесь і не зривайтесь на дитину. Пам’ятайте, що їй/йому просто дуже страшно. Підтримуйте, кажіть: «Я знаю, мій хороший, тобі страшно. Я знаю, голосно було. Я з тобою, ми впораємось. Я тебе люблю, я поряд».
У нас не чутно вибухів, але у дитини постійне: «Мам, іди до мене. Мам, пограйся зі мною».
Це добре! Якщо ви цивільна людина в укритті, то найважливіше, що ви зараз можете зробити, це бути зі своїми дітьми. Гратися, говорити слова любові, співати, читати, максимально багато обіймати, годувати грудьми менших тощо.

Що робити, якщо мама (тобто я) в паніці, а дитина хоче гратися?
Я вам допоможу, але буде неприємно. Дбати зараз про дитину — це ваш фронт! Без вибору. Наші захисники захищають нас у найстрашніші моменти. Якби вони казали: «Я в паніці, мені не до вас. Не можу!», ми б вже всі повмирали.
Ви доросла, і у вас є дитина. І ви їй зараз потрібні. Крім вас — нікому. Пограйтесь із нею.
Діти ригають від стресу
Це нормальна реакція. Можуть вкакатись, впісятись, блювати. Це нормальна реакція організму на такі події. Це не шкодить дитині, радше допомагає це пережити.
Ваше завдання — пояснити дітям, що це нормально, заспокоїти їх. Бо зазвичай вони думають, що отакі реакції - це вони вже помирають.
Син не злазить з рук і грудей/почав лиш кліпати після вибухів. Як допомогти?
Це нормальна реакція. Малим давайте груди постійно, також кажіть дитині, що хочете й обожнюєте тримати її на ручках, цілуйте, міцно обіймайте, співайте, читайте казки, кажіть «я поруч», «я тебе люблю» й подібне. Це пройде.