Достатньо простих продуктів. Як схуднути без великих грошових витрат — раціон від дієтологіні
Згідно статистики, 50% усіх пацієнтів у світі зі складним перебігом коронавірусної хвороби — це люди з надмірною вагою. Зниження ваги хоча би на один кілограм зменшує на 12% ризик ускладнень при коронавірусі.
Лікарка-дієтологиня Оксана Скиталінська в ефірі Радіо НВ розповідає, як правильно зменшити вагу.
Оксана Скиталінська
— Пані Оксана нещодавно запропонувала маршрут, яким мають керуватися сімейні лікарі, аби допомагати пацієнтам лікувати проблему збиткової ваги. Що це за маршрут?
— Надмірна вага не лише збільшує ризики захворіти, важко перенести і отримати ускладнення після коронавірусу, але й ускладнення взагалі. Жирова тканина, коли її надмірно багато, є джерелом дуже великого запалення в організмі. Це погіршує роботу печінки, мозку, серця, всіх залоз внутрішньої секреції, скорочує людині життя.
Але коли навіть людина звертається до сімейного лікаря із цією проблемою, він направляє її до вузьких спеціалістів — до кардіолога, до гастроентеролога. Вони лікують своє, виписують таблетки, але конкретних харчових порад людині не дають.
Треба сказати: на твоїй тарілці має бути, приміром, половина овочів. Правильно готуй: тушкуй, запікай, роби паровими, відварюй, але не смаж. Має бути частина білкових продуктів, ти маєш замінити солодощі на фрукти тощо. Цього ніхто не говорить, ніхто не пояснює людям, як саме і скільки саме їм потрібно рухатися. Тобто це не питання навіть сімейних лікарів, це питання практично всіх лікарів.
— Часто у людей є контраргумент, що здорове харчування — це набагато дорожче.
— Ні, я постійно на цьому наголошую. Я розкажу який може бути приблизний раціон. Обов’язково на тарілці мають бути різні овочі: різні види капусти, морква, буряк, гарбуз. Можуть бути крупи, особливо не шліфовані.
І білки: яйця, наприкла, зробити на ранок яєчню зі шматочком сиру, трохи нежирного м’яса, риби, бобові чи гриби. І ось з цього всього набору потрібно постійно готувати собі страви. Не робити перекусів!
Тут проблема ще в чому? Що боротьба з вагою стала цілою індустрією для багатьох напрямків.
— Фітнес-батончики різні, які насправді не корисні.
— Батончики, якісь продукти для схуднення. Це сміття і неправда! Людям потрібно говорити, що проста звичайна їжа, борщ, вінегрет, горошок заморожений із яйцями зробити на сніданок, салат із капусти, тушкована капуста на вечерю із грибочками — ось це здорова їжа.
І рухатися. Хороший повноцінний рух для здорового тіла — це не обов’язковий дорогий спортзал, дорогий костюм, дорогі кросівки. Ці вправи можна робити вдома, я їх роблю вдома на коврику. Це піти в парк, це просто ходити, зокрема сходами тощо. Поступово нормалізується обмін речовин, і ваша вага прийде в норму.
— Говорячи про цей маршрут, ви кажете, що на певному етапі варто додавати медичні препарати для лікування ожиріння або контролю ваги. Розкажіть про це детальніше.
— Так, коли є уже індекс маси тіла більше 30 або 27. І у людини якісь супутні захворювання. Це свідчить про те, що обмін речовин уже зазнав таких глибоких змін, що навіть їжа, яку людина споживає, вона часто неправильно засвоюється, вона дуже часто переходить в жир.

У таких людей є весь час відчуття голоду, немає відчуття насичення. Вони багато їдять, тому що порушена центральна гормональна регуляція. І тому таким людям фахівці рекомендують пройти курс лікування, який зменшить відчуття голоду, дасть відчуття насичення, людина буде легше худнути, вона буде більше мати сил, енергії, щоби займатися фізичною активністю. І поступово вона нормалізує свою вагу.
— За всіма цими призначеннями треба йти до сімейного лікаря чи до дієтолога, нутриціолога тощо.
— От! А тут ось цей цвях, шлагбаум. Тому що сімейні лікарі того не знають. Часто дієтологи, нутриціологи і навіть мої колеги не знають. Але ця проблема в усьому світі. Зараз ендокринологи трохи більш обізнані. І якась частина дієтологів, які займаються ендокринологічними пацієнтами. Ми на початку цього шляху. І тому ми з колегами готові розробити маршрут, алгоритм дії і роздати всім сімейним лікарям.