Інструкція від психолога. П’ять кроків, які допоможуть позбутися панічної атаки

Як позбутися панічної атаки (Фото:freepik/wayhomestudio)
За останній рік багато українців дізналися, що таке панічна атака. У програмі Ранок Вдома на каналі Дім психолог Наталія Підлісна розповіла, чому вони виникають, як з ними боротися і чи можна допомогти близьким подолати панічну атаку.
Наталя Підлісна
Психолог пояснює: панічна атака — це не просто почуття паніки, це короткий епізод сильного занепокоєння, який може виникнути миттєво. Такі атаки викликають фізичні відчуття страху, часто страху смерті.
Є кілька симптомів панічної атаки: прискорене серцебиття, задишка, запаморочення. Наука поділяє панічні атаки на три види. Перший – це спонтанні панічні атаки, коли вони виникають без причини. Іноді ця атака відбувається просто уві сні. Другий тип – це очікувані ситуації. Третій тип – ситуаційні напади паніки. Це панічні атаки, що відбуваються після сну через хімічно-біологічний тригер нервової системи.
Панічні атаки виникають, коли тіло стикається з небезпекою — мозок наказує вегетативній системі активізувати реакцію «бий або біжи».
Існують провокатори панічних атак – це хронічний чи гострий стрес. Хронічний – це тривалий стрес, а гострий – це переживання чогось, що сталося зараз. Викликають атаки та надмірне споживання алкоголю чи кави. Крім того, гормональні хвороби викликають панічні атаки дуже часто, тому що змінюється природний коктейль нейромедіаторів.
Щоб позбутися панічної атаки, експерт радить дотримуватися простих правил:
1. Перше — це дихання. Треба повільно та глибоко вдихати та видихати. Це розслаблює тіло і допомагає прийти до тями.
2. Друге — можна зняти взуття та босими ногами постояти на землі чи на підлозі. Також можна просто торкатися стін, або погладити кішку або собаку.
3. Третє правило — попити води та вмитися холодною водою.
4. Четверте правило може здатися дивним, але воно є дієвим — треба маршувати. Це допоможе розчинити гормон стресу — кортизол.
5. П’яте — перемикнути увагу. Назвати п’ять предметів, які бачите навколо себе, п’ять запахів чи п’ять звуків, які ви чуєте.
Такі вправи відвернуть вашу увагу і допоможуть позбутися панічної атаки. Але не за хвилину, а за 10 хвилин.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.