Лайфхаки, які працюють. Як почати займатися спортом і не покинути тренування за тиждень

Як почати регулярно займатися спортом: лайфхаки від експертки (Фото:unsplash/Samantha Gades)
Експертка розповіла, як насправді почати займатися спортом з Нового року і як робити це так, щоб не закинути через тиждень.
Марія Павлічук
Вирішили почати здорове життя з початку року? Хочете скинути зайву вагу, стати більш сильним і витривалим під час війни або залишатися красивим/ою та підтягнутим/ою? Байдуже, які у вас виклики — важливо досягти цієї мети. На цьому насправді дуже важливому шляху наш мозок втрапляє в певні пастки. Тому краще про них знати до початку — так, щоб ваш досвід дійсно став позитивним, і ви знайшли свій вид спорту!
1 Не поспішайте купувати спортивний одяг та інвентар для виду спорту, яким ви ще не пробували займатися
Ви побачили дуже красиву рекламу з fly-yoga або гольфом і враз зрозуміли, що цей спорт для вас! Щоб змотивувати себе додатково, ви, першочергово, зайшли в спортивний магазин і накупили все для … (вставте ваш вид спорту). Проте після відвідування одного-двох тренувань ваш новий красивий спортивний одяг разом з інвентарем (ракеткою/ключкою/диском — підставте своє) відправляється на антресолі, де починає припадати пилом.
Як правило, це наслідок нашої культури — фізичної. В Україні більшість дорослих у шкільні роки на уроках фізкультури мали можливість ознайомитися з трьома-чотирма видами спорту за всі 10 років навчання («Грали тим м’ячем, який був в підсобці у фізрука»). Не дивно, що ви і гадки не маєте, який вид спорту вам може сподобатися.
2 Не спортивним клубом єдиним…
Побутує думка, що покупка річного/місячного абонементу в спортивний клуб гарантовано забезпечить вам фізичну активність. Дороговартісний (або не дуже) абонемент спрацьовує далеко не на всіх, адже основа фізичної активності повинна бути у задоволенні від неї та її регулярності, а не від сорому за витрачені гроші. Знову-таки повертаємося до першого пункту: наше усвідомлення видів спорту дуже обмежене, тому спершу варто пробувати, а потім- інвестувати. Також не варто обирати види спорту орієнтуючись на кількість витрачених калорій за годину або накачування певних м’язів. Якщо сам по собі вид спорту вам не буде цікавим, скоріше за все скоро ви перестанете ним займатися. Це означає, що всі калорії та ненакачані м’язи залишаться з вами.
То з чого ж почати?
3 Для екстравертів та інтровертів можуть підійти різні види спорту
Не намагайтеся себе ставити на місце красивої дівчини або парубка з реклами. Спробуйте згадати себе в дитинстві, від чого ви отримували задоволення? Обожнювали свій велосипед та намотували круги по району? Чи брали м’яч і бавилися з друзями у квадрат? Спорт має дуже різні варіації, тому почніть з того, що давало вам задоволення, коли ви ще не мали певних шаблонів в голові і не купувалися не рекламу.
Якщо спорт для вас невіддільнийий від спілкування — супер! У такому разі обирайте командні види активності або групові тренування. Якщо ж тренування для вас — можливість побути з наодинці з собою, ваш вибір — одиночні види спорту (біг, плавання тощо).


4 Мозок не розрізняє поганих та хороших звичок
Гарна новина! Ваш мозок не розрізняє поганих і хороших звичок, він реагує на задоволення. Тобто ви набудете нової звички тоді, коли знайдете вид спорту, який вам буде подобатися. Тож не треба слідувати трендам або слухати друга/подружку, яка шаленіє від чогось. Шукайте свою активність, допоки не знайдете.
5 Коли можна назвати себе молодцем?
За рекомендаціями ВООЗ, фізичної активності у дорослої людини повинно бути не менше 180 хвилин на тиждень. Не так вже й багато, враховуючи що в тижні 10 080 хвилин.
Чи можна під час війни знехтувати фізичною активністю, мовляв вона не часі? Ось декілька фактів про неї:
- це невід'ємний елемент психічного здоров’я;
- вона сприяє тому, що у мозку синтезується дофамін (гормон, що викликає почуття щастя і насолоди) та сприяє «утилізації» кортизолу (гормона стресу);
- постійна фізична активність формує нові нейронні зв’язки, які допомагають розвиватися нові навички у інших сферах життя, у тому числі на роботі;
- регулярні заняття спортом сповільнюють старіння;
- заняття спортом прописуються лікарями у рамках реабілітації після контузії, а також від багатьох хвороб.

Отже, що зробити, щоб ваші плани щодо нових здорових звичок справдилися у 2023:
- Спочатку спробуйте різні види спорту, зрозумійте, який вид сподобався найбільше, а потім купуйте спеціальний одяг та інвентар.
- Не купуйте великий абонемент відразу, вам можуть не сподобатися запропоновані активності, а гроші вже будуть витрачені.
- Пригадайте, від якої рухової активності в дитинстві захоплювало дух, спробуйте віднайти це відчуття в дорослому житті.
- Знайдіть для свого мозку вид спорту, від якого ви отримуєте задоволення. Тоді це набагато швидше і простіше стане вашою звичкою.
- Три години на тиждень фізичної активності середньої та високої інтенсивності - і ви можете сміливо вішати собі медаль. Це може бути 10-хвилинна щоденна зарядка та 2 походи на тренування. Або оберіть свій варіант.
Не відкладайте на якесь уявний зручний час для початку — його не буде. А фізична активність вже почне рятувати вас і робити вас сильнішими та щасливішими.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.
- Як тренування стабілізують емоційний стан. Рекомендації з фітнесу для психологічної самодопомоги під час війни
- Фізкультура для дітей. Як організувати уроки спорту на «дистанційці» та що робити тим, хто має довідку про звільнення
- Навіщо робити вправи у сховищі? Як піклуватися про здоров’я навіть під час повітряної тривоги — розповідає фітнес-експерт