Ще один шанс. Як пережити зраду і зберегти стосунки
Як навчитися розуміти один одного у стосунках і як пережити зраду, радять Ярослава Кравченко і психолог, експерт із взаємин Роман Мельниченко в подкасті про кохання, стосунки і секс «Інтим пропонуваті».
У новому епізоді подкасту Ярослава і Роман говорять про те, чому люди зраджують своїм партнерам, що в сучасному світі вважається зрадою, як визначати червоні лінії і чи є шанс у стосунків після зради. Публікуємо найцікавіші спостереження і рекомендації психолога.
Що вважати зрадою в сучасному світі?
Ми всі дуже індивідуальні, наша сексуальність індивідуальна і наша схильність до ревнощів теж досить індивідуальна. Відповідно, те, що для нас зрада, це вирішуємо ми самі. Для когось буде зрадою флірт партнера, для когось буде зрадою емоційна близькість, але без сексу, для когось обійми, поцілунки, а для когось онлайн-секс або перегляд порнографії. Тож партнери мають між собою проговорювати те, що називають червоними лініями у стосунках. Але у будь-якому разі зрада — це порушення домовленостей, це образа чи заміна партнера, і це є дуже травматичним для іншої сторони.
Чому люди зраджують
За статистикою, 76% людей зраджували своїм партнерам або партнеркам хоча б раз в житті. Зраджують, коли проходить закоханість і зникає емоційна близькість у відносинах. Тобто партнери починають розходитися в різні боки. І зрада трапляється, коли партнери одне від одного відходять на таку відстань, що вони в когось закохуються. В такому разі зрада — це констатація факту, що їх стосунки закінчилися десь раніше. Буває й так, що зрада стає формальним приводом, щоб закінчити стосунки. І це є дуже токсично.
Трапляється, що зрада стається через кризу когось із партнерів. В парі стосунки можуть бути більш-менш нормальні, але в одного з них криза. Йому ніби чогось в житті не вистачає чи ще щось таке. Тобто йдуть якісь внутрішні процеси, які підштовхують людину до зради.
Зрада також може бути наслідком емоційних травм. Тобто людина хоче близькості, але не може її знайти. Це нерідко виливається в еротоманство, віртуальний секс або секс з повіями. В такому випадку зрада є компенсацію невирішених внутрішніх проблем.
Чи можна врятувати стосунки після зради?
Коли пара щиро хоче зберегти стосунки, то для них є шанс. Але кожен в парі має щиро хотіти налагодити стосунки. Що таке щиро? Це вільний вибір, а не тиск обставин. І це досить складно буває зрозуміти. Тому що, буває, людина хоче задавити свою образу, свої ревнощі, тому вона думає: так, треба мені якось вибачити цю зраду і рухатися далі. А мова йде про щире. Це досить велика різниця.
Людина відчуває: так, мене образили, мені нанесли сильний біль, але я люблю цю людину все одно, я це відчуваю. І я хочу дати шанс і собі, і йому. І другий партнер бере теж цю відповідальність і каже: «Так трапилося, але я теж відчуваю, що я люблю». І тоді цю пару можна брати в терапію, з нею працювати і пробувати їх зцілити. А для того щоб досягти цієї мети, перш за все потрібно вернутися в точку, коли емоційна близькість почала руйнуватися. І більшість пар можуть пригадати цей момент майже точно, і це, як правило, відбулося задовго до фактичної зради.

Тож шанс повернути емоційну близькість та відновити стосунки навіть після зради є. І це дає надію.
Більше порад про те, що робити, коли вас зрадили, слухайте в подкасті «Інтим пропонувати».