«Таблеток від отрути не існує». Що робити, якщо на природі вкусила змія — експерт
Влітку значна кількість людей потрапляє до лікарень через укуси змій. Це пов’язано не із періодом активності плазунів, а через те, що люди частіше з ними контактують у поїздках на природу.
Олексій Марущак
Про це розповів аспірант Інституту зоології імені Шмальгаузена НАН УКраїни, експерт Української природоохоронної групи Олексій Марущак у інтерв'ю програмі Новий день на Радіо НВ.
«Зараз період активності людей. Літо, ми всі їдемо на природу, ми всі їдемо відпочивати до лісу, на річку, аби подалі від міста. Таким чином ми робимо вторгнення у природне середовище існування змій. Відповідно, ми частіше їх бачимо, частота контактів збільшується і нічого аномального в цьому немає. Змій не стало більше, вони не стали агресивнішими, просто сезонно з року в рік так трапляється, що ми ліземо в їхнє природне середовище, відповідно, бачимо їх частіше», — пояснив експерт.
Що робити, якщо зустрів змію
Якщо на своєму шляху ви зустріли змію, не варто перевіряти отруйна вона чи ні. У будь-якому випадку краще змінити маршрут і обійти її, щоб не провокувати рептилію на атаку.
«[Краще] змінити маршрут, обійти змію і вона не поженеться за вами, ніхто не буде вас переслідувати, намагатися вкусити, вбити тощо. Просто треба зменшити можливість контакту.
Якщо людям просто цікаві якісь особливі прикмети, то якщо на спині є зигзагоподібний візерунок — це гадюка, абсолютно точно. Вона може бути сіренька, може бути чорнувата, рудувата. Але все ж зигзагоподібний малюнок є найбільш точним способом визначити гадюку для пересічного громадянина", — пояснив природоохоронець.

Вкусила змія: що робити
Марущак розповів, що потрібно робити, якщо все-таки не вдалося уникнути нападу змії:
- не панікувати;
- якомога менше рухатись;
- пити багато води;
- повідомити рідних, близьких, друзів про своє місцезнаходження;
- якомога швидше дістатися лікарні.
«По-перше не панікувати, по-друге, якомога менше рухатися, тобто не бігати. Тому що чим швидше будемо рухатися, тим швидше отрута розповсюдиться по організму. і лише від нас залежить, як швидко нам стане погано: або прямо зараз, або через пару годин. Далі багато п'ємо, щоб отрута виводилась з організму разом з сечею, разом з потом. Повідомляємо близьких, знайомих, близьких родичів, що трапилося, де ви знаходитеся. І тоді необхідно якомога швидше дістатися до лікарні, щоб вами надали симптоматичне лікування, і ви були просто під наглядом», — пояснив експерт.
Також він додав, що таблеток від отрути не існує, але про всяк випадок можна вжити антигістамінні або протиалергічні препарати: «Гірше від цього не буде, але у дуже мізерному випадку, якщо раптом у вас є алергія на компоненти отрути, щоб не трапилося анафілактичного шоку, краще вжити якийсь Лоратадин, наприклад».