Тут є три важливих організаційних моменти, які змінюють якість життя й істотно полегшують процес і пацієнтці, і лікарю.
1. Декларація з терапевтом або сімейним лікарем — це дуже важливо. Будь-яка госпіталізація оплачується державою: в пологовий будинок, у відділення гінекології, із загрозою, з профілактичним лікуванням з наступними пологами... Це правда: гроші за пологи перераховуються, але має бути декларація. Видача електронного свідоцтва про народження вашої дитини, єМалятко, декларація. Тому декларація має бути у вас готова до моменту постановки на облік.
2. Ставати на облік у зв'язку з вагітністю потрібно тоді, коли ви вирішили виношувати цю дитину. Ось сталося це в три-чотири тижні, ви прийшли до мене, я бачу у вас маленьку крапочку вагітності — все, стаємо на облік. Проходимо обстеження, здаємо аналізи, заводимо картку. От «совковість», або наслідки виховання радянською медициною — це фраза «У вас п'ять тижнів вагітності, приходьте до мене в 12-13 тижнів, і ми заведемо на вас картку». Це зневажання першим триместром вагітності: а раптом станеться переривання вагітності, а раптом кровотеча...
Це глобальний підхід, але зараз він теж особливо важливий, тому що, на жаль, є материнські смертності в Україні від COVID-19 у п'ять-шість тижнів вагітності. І якраз ці випадки іноді пов'язані з тим, що люди нехтували коронавірусною інфекцією, не хотіли госпіталізуватися... А потім, коли ставало вже зовсім погано, приїжджали...
Тому під час вагітності ваше рішення виношувати дитину є фактором заведення індивідуальної картки на ваше спостереження у зв'язку з вагітністю, це дуже важливо. Важливо це ще й з того боку, що всі акценти ранньої діагностики (пренатальних скринінгів, розвитку вагітності, обстеження вашого статусу крові, антифосфоліпідний синдром і якісь інші моменти) змістилися з другого триместру на перший.
Сучасне акушерство говорить про те, що 80% ускладнень подальшого перебігу вагітності можна запідозрити, профілактувати і вирішити в першому триместрі, перший триместр дуже важливий.
3. Налагодити комунікацію з тими людьми, з якими ви стаєте на облік, тому що лікар і акушерка, які ведуть вашу вагітність, — це не просто роботи, які призначають аналізи, міряють тиск і виконують механічну роботу. Це ваші соратники, супутники на найближчі вісім-дев'ять місяців, це ті люди, з якими комунікує ваша сім'я, ваш чоловік. Ми сьогодні в консультацію не приводимо чоловіків, не заводимо старших дітей в зв'язку з карантином, це теж колосальна перебудова. Це необхідність, на жаль, і про це теж варто говорити під час постановки на облік і ведення вагітності.