«Послухай». Як говорити з людиною, що думає про самогубство
10 вересня у світі відзначають Всесвітній день попередження самогубств. Це важлива тема для України, оскільки вона займає 14 місце у міжнародній статистиці за кількістю суїцидів.
Оскільки тема самогубства досить табуйована у суспільстві, люди, яким потрібна допомога, часто не знають куди звернутися за нею. Згідно зі статистикою ВООЗ, кожні 40 секунд у світі одна людина завершує життя самогубством, а щороку ця цифра сягає близько 700 000 людей.
За словами агенції Псікультура, яка допомагає розвивати культуру психічного здоров’я у організаціях, люди думають про самогубство з різних причин. Ці думки часто виникають у відповідь на складні життєві ситуації, включаючи проблеми фізичного або психічного здоров’я, травми, самотність та ізоляцію. Фрази «з тобою все буде добре», «моє життя теж непросте», «думай позитивно», «подумай про близьких, а не про себе» — не працюють. Для того, щоб допомогти близькій або знайомій людині, варто запропонувати її вислухати, тобто розділити складні почуття та біль, надати їй підтримку.
До дня попередження самогубств Псікультура та громадська організація Ла-Страда Україна запустили інформаційну кампанію #послухай, щоб закликати людей звертати більше уваги на стан людей, які знаходяться поруч. Також вони зібрали список рекомендацій, як говорити з людиною, яка має думки про самогубство.
11 рекомендацій, як говорити з людиною, яка думає про самогубство
- Послухай, коли маєш достатньо сил. Запитай у себе чи маєш ресурс, аби вислухати та бути поруч.
- Це окей — запитати прямо, чи думає людина про самогубство. Ти не «підкинеш ідею» і не збільшиш ризик самогубства. Таке питання потрібне, аби розпочати розмову, адже поділитися цим буває дуже важко.
- Спробуй повірити словам — щось ти зрозумієш, а щось ні. Людині передусім важлива твоя готовність слухати і бажання почути.
- Не уникай власних почуттів, які викликає історія. Це нормально, якщо тобі буде емоційно важко чи боляче. І це нормально поділитися тим, що відчуваєш — твій страх/сум/гнів допоможуть людині впоратися з її переживаннями.
- Слухаючи, підтримуй контакт — позою, жестами, поглядом, кивком голови, доторком (з дозволу іншого). Це допомагає зрозуміти, що ти слухаєш.
- Не варто говорити «заспокійливих речей» — це не так важливо, як просто вислухати. Частіше за все суїцидальні думки — відчайдушні спроби позбутися проблем та складних почуттів.
- Утримайся від порад та не намагайся розв’язувати проблеми людини за неї - зараз головне почути.
- Побудь поруч — без оцінки, осуду, присоромлення, звинувачень, переконань, але з відкритістю, щирістю, включеністю, співчуттям.
- Будь готовим/готовою послухати ще — зараз або колись, коли інший буде готовий говорити.
- Після розмови тобі може бути важко і це нормально — подбай про себе.
- Пам’ятай, що ти не відповідаєш за життя інших, а найважливіше, що ти можеш зробити для іншого — побути слухачем.
Контакти для людей, яким потрібна підтримка
- Лінія запобігання самогубствам 7333;
- Національна гаряча лінія для дітей та молоді від Ла-Страда: 0800500225 та короткий номер 116 111, а також Facebook, Telegram та Instagram.

Також до Всесвітнього дня запобігання самогубствам у Києві відбудеться фізична вистава POSLUKH, у центрі якої будуть розглядати тему самотності, що може мати негативні наслідки.
«Кому ти можеш написати або з ким можеш поговорити, коли тобі важко? Чому люди в певний момент втрачають сенс життя? Відповідь на ці питання ми шукаємо вже два роки, результати цього пошуку представимо у виставі. У Всесвітній день запобігання самогубствам хочемо нагадати, що важливо знайти час, щоб запитати як близька/інша людина себе почуває. Послухати — це те, що ви можете зробити, щоб запобігти можливим самогубствам», — розповіла режисерка вистави Христина Слободянюк.
Прем'єра вистави відбудеться 2 та 3 жовтня в Києві Театрі драми та комедії на лівому березі за підтримки Українського культурного фонду.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.