Відновити ресурс. Що таке синдром хронічної втоми і як його подолати
Постійне відчуття втоми, занепад сил, що не проходить навіть після тривалого відпочинку — стан, знайомий сьогодні дуже багатьом. Чому вчені називають хронічну втому хворобою ХХІ століття і як впоратися з недугою?
Синдром хронічної втоми (СХВ) знайомий більшості жителів великих міст. За оцінками фахівців, від цієї недуги страждає від 17 до 24 мільйонів чоловік у всьому світі, і з кожним роком цей показник зростає. При цьому жінки переживають СХУ в середньому в 3 рази частіше за чоловіків. Причина в більшій крихкості нервової системи і занадто широкому спектрі обов’язків, покладених суспільством на жіночі плечі.
Апатія, дратівливість, підвищена стомлюваність, зниження працездатності і життєвого тонусу, м’язова слабкість і постійне відчуття втоми, неможливість повноцінно відпочити, безсоння вночі і сонливість вдень, проблеми з пам’яттю — все це симптоми хронічної втоми, яка з 1984 року вважається самостійним серйозним захворюванням, що вимагає особливої терапії.
Якоїсь єдиної загальновідомої причини для СХВ немає. Довгий час вважалося, що захворювання розвивається внаслідок перенапруги, стресів і постійних недосипів. Однак вчені з Колумбійського університету дійшли висновку, що причина криється не тільки в перерахованих факторах, а й в кишечнику людини. Синдром хронічної втоми розвивається через порушення у взаємодії між мозком і кишечником і дисбалансу бактерій, що мешкають в кишечнику. Спусковим же механізмом для прояву СХУ може бути і елементарний грип, і душевне потрясіння, і перенапруження в умовах дедлайнів.
Які тривожні сигнали не можна залишати без уваги і чому в боротьбі з хронічною втомою без допомоги фахівця не обійтися, розповідає лікар.
Катерина Яценко
Синдром хронічної втоми багато хто не помічає на перших порах захворюваннях. Ну хто з дорослих працюючих людей не втомлюється? Однак хронічна втома — це стан, коли відпочинок і навіть відпустка не рятують становища. Ситуація не тільки не стає краще, але може і погіршитися.
Синдромом хронічної втоми страждають найчастіше молоді люди у віці 25−45 років, які проживають у великих містах і прагнуть до кар'єрного росту. Також це захворювання характерно для мам, у яких є маленькі діти і немає допомоги. Діти схильні до цього захворювання менше, проте останнім часом синдром хронічної втоми зустрічається і серед школярів і навіть дітей дошкільного віку.
Пацієнти, у яких є підозра на СХВ, як правило, скаржаться на:
- проблеми з концентрацією уваги;
- ломоту в м’язах;
- проблеми з пам’яттю;
- пригнічений стан;
- дратівливість;
- постійне бажання спати.
Часто СХВ на перших порах проявляє себе як вірусне захворювання: у людини немає сил і бажання що-небудь робити, їй хочеться більше лежати в ліжку, проте температури або інших ознак респіраторних захворювань немає.
Важливо розуміти, що якщо у людини є симптоми СХВ, вона відпочиває, однак почуття втоми не проходить — це привід звернутися до лікаря. Саме по собі це захворювання не пройде і не розсмокчеться, воно призведе до серйозних проблем зі здоров’ям.
Однак, як то кажуть, профілактика — найкраще лікування будь-якої хвороби. Щоб не допустити розвитку синдрому хронічної втоми, важливо контролювати рівень психологічних навантажень, зберігати баланс між роботою та особистим життям, не забувати про спорт і намагатися харчуватися правильно. Звичайно, ми не можемо уникнути стресу на 100 відсотків, однак важливо давати собі можливість відновитися після стресових періодів.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life