Чоловіче здоров’я: рак простати та стратегія до перемоги

Oskars Briedis
У віці 55+ з лікарем треба «дружити», а не уникати його, а проблему вирішувати негайно, залишаючи собі більше шансів на одужання
Наприкінці листопада у Києві відбулася щорічна традиційна науково-практична конференція «Мовембер-2021». Захід проходив в онлайн-форматі і був приурочений до міжнародного проекту боротьби з раком передміхурової залози «Movember», коли чоловікам у медзакладах та засобах масової інформації нагадують про те, що потрібно знати про чоловіче здоров’я та рак простати. Однак онкологи всього світу в один голос кажуть, що слідкувати за своїм здоров’ям потрібно не лише у листопаді, а протягом цілого року. Ця проблема актуальна, оскільки останнім часом пухлину діагностують дедалі частіше. Згідно з Бюлетенем Національного канцер-реєстру № 22 — «Рак в Україні, 2019−2021» питома вага захворюваності на рак простати в загальній структурі захворюваності чоловічого населення протягом останніх трьох років зросла на 1,7%, а смертності - на 0,7%. Провідні лікарі розповіли, як розпізнати захворювання на самому початку, хто перебуває у групі ризику захворіти, і чи є на сьогодні ефективне лікування.
Слідкувати за здоров’ям після 55 років
Насамперед, що радять лікарі урологи, андрологи та онкологи чоловікам, самостійно стежити за своїм здоров’ям. Вони, а також Американська Урологічна асоціація рекомендує всім чоловікам віком від 55 до 69 років додаткові дослідження на рак передміхурової залози раз на рік. Але незважаючи на очевидність поради проводити профілактику раку простати, медикам доводиться звертатися в тому числі до жінок, щоб вони додаткового контролювали здоров’я своїх близьких чоловіків. Оскільки, як показує практика, відвідують лікаря в профілактичних цілях дуже мало пацієнтів.
«Наші поради та вмовляння залишаються непочутими сильною половиною. Хтось підозрює та боїться дізнатися правду про свій стан здоров’я і вже наявний рак простати і до останнього ховає голову у пісок. Хтось лінується чи думає: „Ще чого! Нічого не турбує, а я піду обстежуватися, витрачати на це свій час, гроші, а в наших сьогоднішніх реаліях ще й коронавірус підхоплю“! Всі ці думки не дають пацієнтам дійти до лікарні, у той час як цей візит має бути відмічений червоним кольором у календарі», — розповідає Маріс Скроманіс, керівник Центру стереотаксичної радіохірургії Сігулда, Сігулдської лікарні (Латвія), що спеціалізується на лікуванні онкологічних захворювань на апараті «КіберНіж».

Особливо стурбовані справами «по-чоловічому» повинні бути ті, хто перебуває в групі ризику.
«У тих, кого троє родичів хворіють або хворіли на рак простати майже в 10 разів вищий ризик теж захворіти на онкологію саме передміхурової залози. Їх обстеження має стати звичкою після 45 років, — розповідає доктор Маріс Межецкіс, онколог, променевий терапевт Сігулдської лікарні. До речі, у Латвії діє ціла держпрограма, де чоловікам після 55 років аналіз ПСА (простато-специфічний антиген — білок, який виробляють клітини простати, і який є пухлинним маркером) проводять безкоштовно. — Проблема ще й те, що на ранніх стадіях (I-II) злоякісна пухлина ніяк не проявляє себе, і протікає без жодних скарг. Хоча бувають і такі симптоми, як часті позиви до сечовипускання, відчуття неповного випорожнення сечового міхура, спастичні або болючі відчуття у промежині, симптоми затримки — утруднення сечовипускання, переривчастий або тонкий струмінь сечі, затримка сечі. Якщо у вас спостерігаються такі симптоми, не варто одразу приписувати собі рак. Це може бути гіперплазія, аденома простати тощо. Ідіть до лікаря!»

За словами онкологів, І-ІІ стадії раку простати діагностують лише у половини пацієнтів із їх загальної кількості. В основному чоловіки приходять до лікаря, коли вже є скарги: болі в області таза, хребта, ребрах, кістках, наявність крові в сечі та насіннєвій рідині (гематурія, гемоспермія), болюча еякуляція, втрата апетиту, ваги тощо. Або звертаються до клініки, коли це вже III-IV стадії з локальними або віддаленими метастазами в лімфовузли, легені, печінку, а також кісткову тканину.
Хороший лікар — на вагу золота
Здоров’я, за твердженням онкологів, залежить також від компетенції лікаря. Пацієнт має не просто знати його в обличчя, а й довіряти. Довіра та комунікація — важливі складові, тому що хворого потрібно не лише вислухати та виписати гарне лікування, а й почути.

«Я належу до кількості тих, хто щорічно обов’язково контролює своє здоров’я. У мене чудовий чоловічий лікар, який на моє прохання навіть нагадує про необхідність обстеження», — розповідає мешканець столиці. Пацієнти, як правило, радить шукати собі лікаря методом сарафанного радіо — за відгуками.
«Інакше ніяк не вийде. Іти навмання — шкодити самому собі, витрачати час, гроші та здоров’я», — підтверджує його слова уролог столичної лікарні.
А в Латвійському Центрі стереотаксичної радіохірургії Сігулда вважають, що у процесі лікування раку, між пацієнтом і лікарем має бути тандем.

«Коли пацієнти дізнаються про наш Центр, вони зв’язуються з нами будь-якими доступними способами. У тому числі іноземці. Аналіз стану пацієнта (виходячи з наявних у нього аналізів, висновків тощо) проводиться безкоштовно, а консультація щодо лікування на КіберНожі коштує 80 євро. Наші фахівці володіють кількома мовами, включаючи українську та російську. Вони готові докладно розповісти про лікування. Але, як би було добре, якби за консультацією до нас дзвонив, не сам хворий, а пацієнт разом із своїм лікарем. В такому випадку бесіда мала б більш предметний характер і навіть, на мій погляд, могла б прискорити хворому шлях до одужання. Лікар після консультації міг би, проаналізувавши отриману інформацію, підвести хворого до того, що це, можливо, його єдиний вихід», — вважає Маріс Скроманіс.
Професії у зоні ризику
Ймовірність захворіти на рак передміхурової залози є у деяких професій. У зоні ризику моряки, промисловці, далекобійники тощо. Люди, чиї умови праці шкідливі (робота в гумовій промисловості, з кадмієм і т.д.) або пов’язані з факторами зовнішнього середовища (сидяча робота, відсутність сексуальних стосунків тривалий час, після чого слідує дуже активне статеве життя).
«Професійна особливість дається взнаки досить часто. Постійний контакт із хімікатами або відсутність будь-якої сексуальної активності, то короткочасний „відрив“, як у моряків — не є добре, і, зрештою, може обернутися онкозахворюванням», — вважають онкологи.
Не варто списувати з рахунків, як провокатор раку у чоловіків, особливості харчування.
Дієтологи стверджують, що у чоловіків, які люблять жирну їжу або тих, хто живе в регіонах, де звична жирна їжа, ризик раку простати вдвічі вищий, ніж у тих, хто харчується збалансовано.

Варіанти лікування раку та інновації
Якщо аналізи показали, що проблема номер один найближчим часом — це здоров’я, важливо не розгубитися та акумулювати всі сили не лише самому пацієнту, а й усій родині. На сьогоднішній день варіантів лікування є декілька. Пацієнту їх рекомендує лікар, залежно від стану хворого та можливостей клінік.
У випадку з раком передміхурової залози найчастіше використовують хірургічне втручання, гормональну терапію, променеве лікування та радіотерапію.
«Під час хірургічного втручання лікарі повністю видаляють передміхурову залозу з частиною навколишніх тканин. Вважається, що це ефективний спосіб, оскільки згідно з дослідженнями протягом 10 років після операції не визначається рецидивів раку у 95−97% прооперированных, — пояснюють онкологи Сігулди. — Але при хірургії є ризик зачіпання нервів, які контролюють ерекцію. Тоді є можливість таких ускладнень, як інфекція, кровотеча, тимчасові труднощі чи порушення сечовипускання, і навіть порушення сексуальної функції».
Ціль гормональної терапії - зупинити виділення специфічних гормонів, які стимулюють зростання ракових клітин. Таке лікування, як правило, комбінують з променевою терапією (традиційне опромінення простати) або брахітерапією (локальна методика введення радіоактивних часток у передміхурову залозу). Після курсу може залишитися надовго або на нетривалий час зниження лібідо, імпотенція, припливи, остеопороз та дискомфорт у грудях.
Також є відносно новий спосіб лікування, який десятирічною практикою довів свою ефективність — стереотаксична радіотерапія, радіохірургія на системі КіберНіж.
КіберНіж це інноваційний метод променевого лікування раку простати. Мають такий апарат близько 300 клінік у всьому світі. У Латвії, наприклад, у Центрі Сігулда лікування проводиться за допомогою апарата останнього покоління CyberKnife M6. Лікарня пишається своїми результатами та відгуками.
Це апарат, за допомогою якого до пухлини в передміхуровій залозі з високою точністю підводиться опромінення. При цьому здорові тканини навколо не травмуються. Не дивлячись на те, що це радіохірургія, а назва апарата «КіберНіж», лікування проводиться без операції, без анестезії, без болю і тривалого перебування в лікарні. Сеанс триває до 1 години, а курс становить 5 днів. Все лікування з підготовкою триває не більше двох тижнів. Після опромінення пацієнт може відразу їхати додому або в готель.
Про ефективність лікування в Сигулдській клініці, сам за себе говорить результат — майже 97% онкохворих, які лікували передміхурову залозу на КіберНожі, протягом п’яти років не мали рецидивів раку, а ризик ускладнень був значно менший, ніж від можливих хірургічних втручань.

Робота на результат
У Сигулдській лікарні проводиться весь спектр операцій, які можливі на КіберНожі. Але особливо відома клініка двома напрямками: лікуванням нейрохірургічної патології та раку передміхурової залози.
«Навряд чи пацієнт приїде даремно, якщо вже ми його запросили. Оформлення «запрошення» до країни роблять у лікарні, — каже керівник Сігулдського Центру Маріс Скроманіс. — До речі, у нас працює доктор Владислав Бурик з України. Він веде напрямок нейрохірургії. Загалом ми досягли таких високих результатів у тому числі тому, що наші лікарі закохані у свою справу.
Цінова політика Латвійської клініки є максимально прозорою і лояльною, якщо брати онкологічний спектр. Усі ціни є на сайті. Вони допоможуть зорієнтуватися, тому що сказати суму чітко ми можемо тільки залежно від індивідуальних умов хвороби пацієнта.
Найголовніше, про що в один голос наголошують лікарі, не відкладати лікування, незважаючи на жодні причини.
Більше про лікування раку простати та відгуки про лікування методом КіберНіж можна дізнатися на www.cyberknife-sigulda.com
Всі статистичні дані надані та підтверджені Сігулдською клінікою (Латвія), що спеціалізується на лікуванні онкологічних захворювань на апараті «КіберНіж».