Це «радіо». Що робити, коли беруть гору негативні думки — порада психолога

Що робити, коли беруть гору негативні думки — порада психолога (Фото:Фонд Маша)
Ми не можемо контролювати свої думки, але можемо навчитися не страждати від них, не дозволяти їм впливати на наш стан, стосунки і якість життя, використовуючи техніки дистанціювання.
Про одну з таких технік розповіла психологиня проєкту Незламна мама від Фонду Маша Тетяна Хоменко. Останні 14 місяців всі ми живемо в стресі та тривозі. Як наслідок, у нас можуть з’являтися негативні, тривожні міркування, які забирають багато часу й енергії.
Тетяна Хоменко
Останні 14 місяців всі ми живемо в стресі та тривозі. Як наслідок, у нас можуть з’являтися негативні, тривожні міркування, які забирають багато часу й енергії. Коли у вас змінився настрій, ви відчули, що погіршився емоційний стан, запитайте себе: «Про що я в цю мить подумав/ла?», «Що промайнуло в моїй голові?», «Чи корисно мені про це думати?», — радить Тетяна Хоменко. Отже, ви визначили, «впіймали» негативну думку. Тепер час від неї дистанціюватися.
— Техніка дистанціювання Радіо допоможе дати собі раду з некорисними думками, — пояснює психологиня. — Уявіть, що у вас в кімнаті чи автомобілі лунає радіо, завдання якого — зіпсувати вам настрій, не дати провести добре день тощо. Це радіо постійно транслює негативну інформацію, яка стосується вас, інших людей чи навколишнього світу. Що би ви зробили з цим радіо? Так! Вимкнули його або перемкнулися на іншу хвилю. Передусім дайте назву своєму радіо. Наприклад, Радіо «Негативна хвиля», «Невдача», «Жуйка», «Заїжджена платівка» тощо. Коли ми помічаємо щось та даємо йому назву — це значно підвищує наші шанси на нього впливати.
Важливо, щоб дистанціювання не було уникненням думок, тому що воно призводить до їх посилення, а також потребує додаткових сил, аби про них не думати. Бо щоб про щось не думати, про це треба думати. Тому техніка Радіо має чітку структуру, яка допомагає справді дистанціюватися, а не уникати чи витісняти некорисні думки.
Три етапи виконання техніки Радіо:
- Усвідомлення: «А-а-а, це ти, радіо «Невдача»
- Ігнорування: «Іди геть, я тебе не слухаю»
- Повернення до «тут і тепер», зосередження на чомусь корисному, приємному або важливому.
Новий досвід не формується швидко, і негативні думки можуть повертатися. Тому щоразу, коли з’являється тривожна думка, варто повторювати техніку Радіо.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.