Поліомієліт повернувся в Україну. Чому не варто забувати про планове щеплення — особливо на тлі пандемії коронавірусу
22 жовтня в Національному Кризовому Медіацентрі відбувся круглий стіл на тему Всесвітній день боротьби з поліомієлітом-2021. Ситуація в Україні. Досвід викорінення поліо у протидії COVID-19, який провела міжнародна благодійна організація Ротарі Інтернешнл. Всесвітній день боротьби з поліомієлітом традиційно відзначають 24 жовтня, його також заснували члени Ротарі.
НВ ділиться головними тезами круглого столу.
На певний час Україна отримала статус вільної від поліомієліту країни, що стало можливим через високий рівень вакцинації, який тримався на рівні 95%. На жаль, за останні сім-вісім років цей рівень суттєво знизився (до 40−70% у різних областях України). У різний час цьому передували різні причини, але зараз основною є недотримання багатьма батьками рекомендацій і ухилення від вакцинації наявними в Україні якісними вакцинами від поліомієліту.
«Ми розуміємо, що в часи пандемії коронавірусу COVID-19 та введення різних обмежень дуже непросто організувати умови для здійснення всім дітям і підліткам необхідних планових щеплень. Але, як ми бачимо, такі умови створені. І батькам лише потрібно взяти на себе відповідальність за здоров’я власних та чужих дітей, і вчасно проходити всі планові щеплення», — розповідають у Ротарі.
Через низький рівень вакцинації від поліомієліту цього року в Україні стався спалах захворювання. За даними Міністерства охорони здоров’я України, 3 вересня 2021 року півторарічну дівчинку з Рівненщини госпіталізували з симптомами парезу нижніх кінцівок. Дитині призначали лікування, але, на жаль, воно не принесло результатів, тоді лікарі і запідозрили поліомієліт, згодом результати аналізів це підтвердили. Батьки дівчинки не зробили їй щеплення від поліомієліту через релігійні переконання.
Наразі проводять розслідування, яким чином вірус знову потрапив в Україну вперше з 2015 року. Головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій, який став одним зі спікерів круглого столу, розповів, що вірус був привезений в Україну, найімовірніше, з Пакистану (де, на жаль, і досі нерідко зустрічається дикий поліовірус) чи Таджикистану (куди він міг потрапити з Пакистану).
«Я би порівняв ситуацію, яку ми маємо з поліомієлітом, з пандемією Covid-19. Хвороби не визнають кордонів. Коли люди мігрують та пересуваються — перевозять їхні збудники. Поліомієліт — це хвороба, яка не завжди проявляється клінікою, але приблизно одна зі ста людей залишається паралізованою на все життя», — сказав Лапій.
Свого часу поліомієліт вдалося подолати завдяки вакцинації, яку створили у 1950-х роках. Тоді на її створення та вивчення знадобилося чимало часу.
«Сьогодні медицина значно розвиненіша, ніж сто років тому. Однак весь той досвід був покладений і на створення вакцини проти коронавірусу. Covid-19 так само не визнає кордонів. Летальність хвороби — приблизно 1−4%. Звісно, людство не вимре через коронавірус, так само, як і через поліомієліт. Питання у тому, яка ціна того, що ми можемо стати сильнішим з еволюційної точки зору. Адже постраждати від хвороби може кожен», — додав Лапій.
Попри те, що на часі у світі — вакцинація проти коронавірусу, не варто забувати й про профілактичні щеплення, які роблять з першого дня життя дитини, а кожні десять років дорослим рекомендують ревакцинуватися від дифтерії та правцю.
Календар профілактичних щеплень


Що таке поліомієліт?
Поліомієліт — це заразне вірусне захворювання, яке у важчій формі викликає пошкодження нервів, що приводить до паралічу, утрудненого дихання і іноді до смерті. Цей вірус легко поширюється між нещепленими людьми. У найважчій формі він може вражати спинний і головний мозок і викликати параліч.
Люди будь-якого віку можуть заразитися поліомієлітом, але діти до 5 років мають найвищий ризик захворіти на нього. У більшості людей, що заразилися поліовірусом, симптоми відсутні. Приблизно у 1 з 4 осіб страждатимуть від симптоматики грипу — хворе горло, почуття втоми, розлад шлунку, висока температура, головний біль, біль в спині або шиї або скутість, м’язова слабкість, біль у животі, блювота.
Подібні симптоми «непаралітичного поліомієліту» часто не викликають паралічу. Зазвичай вони проходять самі по собі протягом 10 днів. Менша кількість людей хворіє важче на поліомієліт, який називається «паралітичним поліомієлітом».