«Треба більше антитіл». Дослідник розповів, чи може третя доза вакцини бути ефективною у боротьбі з новим штамом коронавірусу Омікрон
У Pfizer заявляли, що захист від штаму Омікрон можуть забезпечити три дози вакцини. Дослідник у біотехнологічній компанії у Швейцарії Федір Боховчук пояснив на Радіо НВ, як додаткова доза препарату допоможе посилити імунну відповідь організму на коронавірус.
«Попередні дослідження, які були зроблені на дуже невеликій кількості пацієнтів, [показали], що смертність [від Омікрону] нижча за варіант Дельта. Водночас є інформація, що він поширюється частіше. <...> Ефект нейтралізуючих антитіл для цього варіанту коронавірусу нижчий. Тобто треба мати більше антитіл у крові, щоб його нейтралізувати. З плином часу рівень антитіл спадає, тому логічним рішенням було б оновити імунну відповідь не за шість місяців, а швидше, щоб мати більшу кількість антитіл і ефективно боротися з цим штамом», — розповів Боховчук.
Раніше у ВООЗ повідомили про перші ознаки того, що у вакцинованих та перехворілих на COVID-19 людей не виробляється достатньо антитіл, щоб запобігти зараженню штамом Омікрон.
Що відомо про новий штам коронавірусу Омікрон?
Штам коронавірусу Omicron (B.1.1.529) вперше виявили у Південній Африці 24 листопада. Вірус швидко розповсюдився в густонаселеній провінції ПАР Гаутенг.
Всесвітня організація охорони здоров’я визнала штам Омікрон таким, що «викликає побоювання». У ВООЗ зазначили, що цей варіант має велику кількість мутацій, які можуть спричинити велику заразність вірусу. Також експерти вважають, що штам Омікрон може виявитися більш стійким до вакцин і поставити під загрозу зусилля з боротьби з пандемією.
Десятки країн почали закривати кордони для тих, хто приїжджає з півдня Африки, через нову мутацію коронавірусу. У ПАР розкритикували такі заходи і назвали їх «покаранням» для країни.
У ВООЗ вважають, що повна заборона на поїздки не зупинить розповсюдження штаму Омікрон.
Україна з опівночі 3 грудня заборонила в'їзд іноземцям і людям без громадянства, які приїхали з ПАР, Ботсвани, Зімбабве, Намібії, Лесото, Есватіні, Мозамбіку і Малаві та перебували там щонайменше сім днів протягом останніх 14 днів. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, штам може з’явитися в Україні протягом тижня 13—19 грудня.
13 грудня у Великій Британії помер перший пацієнт, інфікований COVID-штамом Омікрон. Одразу після у МОЗ Великобританії заявили, що штам Омікрон протягом 48 годин стане домінуючим у Лондоні.