«Злий» штам Дельта і сумнівна статистика. Як Україні пережити нову хвилю пандемії — інтерв'ю НВ
В Міністерстві охорони здоров’я констатують: нова хвиля COVID-19 в Україні почалася раніше, ніж прогнозували. Майже увесь минулий тиждень медики фіксували понад 10 тисяч нових випадків коронавірусної хвороби.
Чи показують офіційні дані реальну ситуацію та як ефективно протидіяти пандемії, Радіо НВ розпитало співзасновника Українського центру охорони здоров’я, заступника міністра охорони здоров’я 2016−2019 років Павла Ковтонюка.
Павло Ковтонюк
— Існує думка, що реальна кількість нових хворих значно більша, тому що статистика враховує не всіх. Наскільки таке припущення є правильним і якими можуть бути реальні цифри хворих на COVID-19?
— Припущення абсолютно коректне. В Україні уже традиційно цей показник хворих не дуже добре відображає ситуацію, адже погано фіксують людей, які хворіють безсимптомно або малосимптомно. Одна з причин — люди просто не ходять [до лікарні], коли їм більш-менш очевидно, [що це коронавірус]. Друга причина — в Україні не дуже розвинене тестування загалом: не встигли ми себе привчити до того, що треба робити тести. А от показники госпіталізації, смертності доволі точні і показують, що цьогорічна хвиля вже значно серйозніша, ніж була в той самий час минулого року. Це є приводом для того, щоб знову мобілізуватися і готуватися до доволі тяжкої пізньої осені та зими.
— Ми ж зараз уже маємо декілька вакцин на вибір, робимо щеплення. Чому це не допомагає зробити цьогорічну хвилю меншою?
— Недостатньо робимо щеплень. Та кількість вакцинованих людей, яка у нас зараз є, взагалі не допомагає нам цю хвилю зустріти. В Україні домінує штам Дельта. У країнах, куди він прийшов раніше, було помітно, що спалахи виникають навіть за 30−40% невакцинованого населення. Цей штам доволі швидко поширюється і багато людей потрапляють до лікарень. В Україні всього повністю вакцинованих близько 15% людей. Ми зустрічаємо цю хвилю незахищеними. Гірше того, що в більшості країн прихід Дельти, нової хвилі допомагав людям взяти себе в руки і піти на щеплення. В Україні ми бачимо спад рівня вакцинації. Я думаю, що це дуже недобрий знак. Він говорить про те, що Україна досягла «стелі» у кількості людей, які готові вакцинуватися без додаткового примусу.
— Зараз є наказ про те, що працівники певних категорій мають обов’язково вакцинуватися. Наскільки це спрацює?
— Це спрацює. Водночас наказ стосується тих категорій, які вже доволі непогано були вакциновані. Ті ж учителі, державні службовці, силовики і так мали доволі високий рівень вакцинації, у порівнянні з іншими. Зараз доведуть до умовного колективного імунітету в цих когортах. Але проблема з людьми, які не вакцинуються, лежить поза цими категоріями.
— Чи є якісь дієві механізми, які б переконали, примусили людей робити щеплення, щоб показник був не 15%, а оскільки у Данії, наприклад, де понад 70% населення вакциновані і зняли вже всі карантинні обмеження?

— Якщо уявити, що нам треба вакцинувати 80% населення, то одразу уявляєш об'єм цієї задачі і розумієш, що треба щепити в чотири рази більше людей, ніж ми провакцинували досі. Не дивлячись на всі потуги і зусилля, які були докладені за понад пів року, треба [впроваджувати] екстраординарні заходи. Я бачу декілька варіантів. Перший — зробити вакцинацію зараз дуже зручною і дуже доступною. Перейти до моделі, коли центри вакцинації бачиш скрізь — в супермаркетах, торгових центрах, кінотеатрах, а ми ще пропонуємо і в аптеках. Люди про здоров’я вже дбають, перебуваючи там, можна одразу і [вакцинацію зробити]. Друге — незабаром однозначно буде карантин в усіх містах, в усіх областях. На вакцинованих людей він не повинен поширюватися. Це дуже сильний стимул для тих, хто відкладає щеплення. Третє - обов’язковість вакцинації. Мені здається, що з такими показниками вакцинації уряду треба бути жорстким, твердим і не обговорювати питання обов’язковості. Зараз уряд дуже м’яко підходить: постійно повторює про добровільність.
— Невеликій кількості людей щеплення протипоказані. Вони ніби і хотіли б вакцинуватися, але лікарі забороняють. І ці люди не хочуть порушувати закон. Як їм забезпечити нормальне життя без обмежень?
— Треба знати, що є невелика кількість дуже серйозних медичних підстав, які не дозволяють людині вакцинуватися. Їх дуже-дуже маленька кількість. Часто в Україні і самі люди, і лікарі, на жаль, «дмухають на холодне» і говорять, що, наприклад, вагітним не треба вакцинуватися або тим, хто має хронічні хвороби. Як правило, це не так. Ця проблема у нас трошки перебільшена.
Ті люди, які справді мають такі підстави, на жаль, мають бути вдома, особливо — під час нової хвилі: їм важливо не захворіти. Наприклад, люди з тяжкими онкологічними захворюваннями, які зараз лікуються. Якщо таких підстав немає, то треба йти вакцинуватися. Якщо лікар відмовляє від щеплення, запитайте іншу думку. Як правило, з моєї практики, в таких випадках завжди вакцинуватися можна.
— З карантинними обмеженнями ми можемо жити ще кілька років. Зараз якісь області переходять до червоної зони, інші залишаються в помаранчевій, десь перевіряють сертифікати про вакцинацію, десь — ні. Можливо, простіше було б запровадити якісь одні правила для всієї країни чи на короткочасний локдаун піти?
— Погоджуюся, що Уряду не треба ускладнювати ситуацію, а ввести перевірку вакцинальних сертифікатів у будь-якій зоні, крім зеленої. Я був за кордоном і бачив як це працює в абсолютно безпечних країнах, які провакцинували вже майже все населення. Там перевіряють сертифікати на входах до кафе, крамниць, супермаркетів: десь — вибірково, десь — у кожного відвідувача, але це входить у звичку. В Україні це теж повинно увійти у звичку. Тому що у нас ці дуже складні системи, які плутають людей і бізнес.