
Друга зупинка в Азії. Кулінарна подорож Таїландом від засновників Тайського привіту
Сьогодні знайомимо вас із кухнею країни, до якої ми звикли подорожувати, але не дуже звикли вивчати її культуру. Частина друга нашого кулінарного гіду Азією — Таїланд. З першою частиною можна ознайомитись тут.
Даша і Міша Кацуріни
Людині, незнайомій з азійською культурою, може здатися, що вся східна кухня однакова. Частково це справді так, адже основа майже всіх східноазійських гастрокультур — це рис і локшина. Втім, різні частини навіть однієї країни можуть кардинально відрізнятись.
«Тайська кухня — інша. Це абсолютно нові дивовижні смаки, які не можна ні з чим порівняти. Ось ви їсте все життя бульйони і грибний суп, а потім один раз куштуєте справжній том ям, який приготували не з пасти з супермаркету, а зі свіжого галангалу, каффір лайму, лемонграсу і рибного соусу. Ваш мозок просто ламається від поєднання кислого-солодко-гострого і нових відчуттів», — розповідає Міша Кацурін. — А ще, у Таїланді культ їжі. Ледь не кожна бабуся на вулиці смачно готує, а кожен похід на ринок, у ресторан або макашницю (візок для приготування їжі) — це справжня пригода".
Які характерні риси тайської кухні?
«Узагальнювати буде не зовсім коректно. На півночі одні, на сході інші, на півдні - треті, — розповідає Даша Кацуріна. — Рибний соус і лайм, як основа всього, рис, рисова локшина, складні мікси з приголомшливих локальних прянощів, кокосове молоко, морепродукти, фрукти і, звичайно, багато-багато bird eyed чилі».
Чи складно готувати тайську їжу тут, в Україні?
Міша Кацурін зізнався, що тайська кухня виявилася складнішою за китайську:
«В Україні вже є китайський імпорт і китайське ком’юніті, а тайського тут немає практично нічого і нікого. Ми виконали величезну роботу, щоб отримати потрібні нам інгредієнти, досконало вивчити роботу з ними, знайти класного шефа і переконати його переїхати в Україну».

Більше про відкриття Кацуріними ресторанів азійскьої кухні можна почитати в їх інтерв'ю.
Бренд-шеф Привітів Антон Васильєв підготував підбірку страв різної складності, аби ви могли спробувати себе у приготуванні тайської їжі вдома.
Рівень «easy» — Том Ям
Том Ям — найвідоміший гострий суп тайської кухні. Як українці полюбляють свій традиційний борщ, так тайці пишаються Том Ямом. Саме з нього варто почати знайомство з кухнею Таїланду. Його легко готувати, а смак настільки насичений, що можна відлетіти у Чіангмай і назад.
Переходьте за посиланням та зберігайте собі рецепт цього азійського супу.
Рецепт Том Ям
Інгредієнти:
- галангал 10 г
- лемонграс 14 г
- листя лайма 2 г
- перець чилі (гострий) 5 г
- гриби (ерінги, шиітаке, солом’яний гриб) 80 г
- морепродукти (креветки, кальмари) 200 г
- рибний соус 50 мл
- цукор 6 г
- сік лайма 30 мл
- курячий/рибний/овочевий бульйон 500 мл
- кінза, цибуля зелена 10 г
Приготування
У каструлі закип’ятіть бульйон, додайте прянощі, перець чилі та гриби. Добре проваріть протягом декількох хвилин на сильному вогні, додайте цукор, сік лайма та рибний соус. Смак має бути кислим, гострим і солоним. Саме в такій послідовності ви маєте провідчувати ці нотки.
У кінці додайте морепродукти, проваріть і подавайте суп з кінзою та зеленою цибулею.

Рівень «intermediate» — Ларб
Ларб — неофіційно національна страва Лаоса, популярна також в регіоні Ісан в Тайланді. Тому в ларба існує два способи приготування: Ісанський і Лана (північний Тайланд).
Якщо готувати ісанський ларб, то обираємо між яловичиною, курятиною, качкою, свининою, грибами чи рибою. Цікаво, що м’ясо може бути як сирим, так і приготованим. Також сюди додають різну тайську зелень, рибний соус, сік лайма, чилі чи пудру зі смаженого рису.
Якщо ви хочете приготувати ланський ларб, то там відсутні рибний соус і лайм. Сюди додають чилі, багато зелені, суміш сухих спецій, від 6 до 10 видів.
«Ми ходили в місцеву лавку на ринку за спеціями і власник магазину самостійно зробив нам мікс, який я згодом привіз у Київ. Деякий час ми ще готували тартар з яловичини з цими спеціями», — розповідає Антон Васильєв.
Рецепт ларб
Для соусу:
- рибний соус 44 мл
- сік лайма 140 мл
- пальмовий цукор 72 г
Для страви:
- фарш з курятини (бедра/філе) 300 г
- перець чилі сушений 5 г
- цибуля червона 40 г
- рис жасмін 10 г
- м’ята 7 г
- кінза 10 г
- цибуля зелена 20 г
- тайський коріандр 10 г
Приготування
Для соусу всі інгредієнти змішайте разом, нагрійте та розтопіть цукор. Потім охолодіть і зберігайте в холодильнику.
Перець чилі та рис обсмажте окремо на сухій пательні, дайте їм охолонути та перетріть у ступці до пудри. Фарш варто тушити в каструлі з невеликою кількістю води до повної готовності, орієнтир — відсутність води. Згодом додайте готовий соус, протертий перець і рис, зелень, нарізану півкільцями червону цибулю. Ретельно перемішайте всі продукти і подавайте страву.

Рівень «advanced» — Као Ка Му
Као Ка Му— тайська томлена свиняча нога, запозичена з китайської кухні. За оригінальним рецептом Као Ка Му потрібно готувати зі свинячих ніг/копит, у кисло-солоному бульйоні з великою кількістю соєвого соусу, кінзою та спеціальною китайською сумішшю п’ятьох спецій. Подавати треба з вареним яйцем, китайськими соліннями й паровим рисом.
Антон Васильєв згадує, що вперше вони з Мішею спробували цю страву на нічному ринку в Чіангмаї. Його готувала дуже відома жіночка в ковбойському капелюсі. Цю страву бренд-шеф навчився готувати самостійно в Києві, коли в Україну прилетів кухар Ча.
Рецепт Као Ка Му
Для соусу:
- вода 750 мл
- цукор 500 г
- приправа з 5 китайських спецій 15 г
- соус Thai seasoning sauce 250 мл
- соус соєвий темний 25 мл
- соус соєвий 75 мл
- кінза 15 г
- часник 15 г
- свиняча нога 900 г
Для маринованого листя гірчиці:
- листя гірчиці 1 кг
- сіль 25 г
- вода 100 мл
Для фарбованого яйця:
- яйце 4 шт
- соєвий соус темний 100 мл
- вода 200 мл
Інгрідієнти для подачі:
- кінза 20 гр
- свіжий огірок 120 г
- рис жасмін 400 г
Приготування
Свинячі рульки миємо й обсмажуємо на грилі/пательні. Усі інгредієнти для соусу змішуємо в каструлі. Кладемо туди обсмажену рульку. Кип’ятимо та лишаємо на повільному вогні. Томити варто протягом 4−5 годин. Орієнтир готовності — м’ясо має легко відходити від кістки. Потім знімаємо з вогню, даємо охолонути, дістаємо рульку і від'єднуємо м’ясо від кістки. Шкірку і соус зберігаємо.
Кладемо яйце у холодну воду та ставимо на вогонь. Коли закип’ятили воду, варимо 4 хв. Різко охолоджуємо яйце, чистимо і кладемо в суміш води з соусом.
Листя гірчиці треба помити і просушити на відкритому місці кімнатної температури протягом двох днів. Потім заливаємо невеликою кількістю води з сіллю. Лишаємо на тиждень.
У каструлі гріємо готове м’ясо та шкірку в соусі. Викладаємо на тарілку, поруч кладемо яйце, кінзу, нарізані огірки та листя гірчиці. Подаємо з рисом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.