«Кулінарна подорож Німеччиною». Рецепт печені по-баварськи з двома гарнірами
Кулінарка і рестораторка Вікторія Фішич розповіла, як приготувати традиційну німецьку страву для недільного обіду з гарнірами з червонокачанної капусти та картоплі.
«Взагалі, німецька кухня дуже близька до української, тому що набір продуктів у нас — схожий. І досить обмежений. […] Але і з тим, що маємо, можна жити смачно і різноманітно, якщо не зациклюватися на одному і тому ж, а переймати досвід інших, пробувати нове, експериментувати і бути відкритим до нових смаків», — написала Вікторія Фішич.
Традиційно печеню готують із жорсткої частини свинини або яловичини, що непридатні для звичайного запікання чи смаження. Однак після 2−3 годинного томління в чавунній каструлі разом із цибулею, морквою і, звичайно ж, пивом (у Баварії без нього ніяк), м’ясо стає настільки ніжним, що його можна їсти губами.
«Колись давно в Німеччині недільна печеня була головною кулінарною подією тижня. М’ясо було розкішшю і подавалося тільки раз на тиждень. Відповідно, у його приготування вкладали багато любові та часу», — розповіла кулінарка.
Рецепт печені
Інгредієнти:
- М’ясо — 1100 г (чим більший шматок, тим смачніше і красивіше)
- Пиво світле — 0,5л
- Цибуля — 4 шт середнього розміру
- Морква — 1 шт
- Цедра одного лимона
- Часник — 3 зубчики
- Майоран (або орегано) — за смаком
Приготування:
1. Цілісний шматок м’яса з усіх боків обсмажити на сковороді з топленим маслом до золотистої скоринки. Приберіть зі сковороди в чавунну каструлю.
2. Цибулю і моркву нарубайте великими шматками та обсмажте на сковороді до коричневої скоринки. Додайте часник і ще потримайте пару хвилин. У самому кінці додайте цедру лимона, майоран — усе перемішайте та висипте в каструлю до м’яса. Влийте пиво. Накрийте щільно кришкою, доведіть до кипіння та приберіть в духовку.
3. Томіть у духовці при температурі 180С протягом 2−3 годин під закритою кришкою. Перевіряйте, щоб рідина не випарувалася. Вона повинна покривати м’ясо не менше, ніж на 2/3. Температуру регулюйте — м’ясо повинно не кипіти, а повільно тушкуватися. Час залежить від духовки і від жорсткості м’яса.
У процесі приготування, пробуйте м’ясо виделкою на м’якість, а заодно — насолоджуйтеся ароматами.
4. Коли м’ясо буде готове, відкладіть його, а рідину з цибулею і морквою перебейте блендером до однорідної маси — підливи. Якщо вона буде дуже рідка — прогрійте на сковороді, щоб випарувати зайву вологу чи додайте трохи борошна, щоб загустити.
5. Подавайте м’ясо, розрізаючи на порційні шматки і обов’язково поливаючи їх підливою. Підлива в цій страві не менш важлива, ніж м’ясо.
На гарнір Вікторія Фішич рекомендує приготувати картопляні кнелі та тушковану з яблуками червонокачанну капусту. Тушковане м’ясо має сильний, яскраво-виражений смак за рахунок пива, цибулі, в яких воно тушкувалося, а капуста своєю солодкістю створює контраст. І це дуже смачно. Особливо, якщо додати ще картопляні кнелі - вони і за кольором сюди дуже просяться, і за смаком, і за текстурою.
Рецепт червонокачанної капусти
Інгредієнти:
- Капуста — 1 кг
- Яблука — 700 г
- Оцет — ½ склянки
- Цукор — 1/3 склянки
- Каркаде (квітки гібіскуса) — 35 г
- Сіль — за смаком

Приготування:
1. Наріжте капусту, яблука наріжте соломкою та складіть у каструлю. ⠀
2. Туди ж — квітки гібіскуса, тобто чай каркаде (не подрібнений, а саме квіти). Влийте оцет і додайте цукор.
3. На повільному вогні тушкуйте 2 години під кришкою. Капуста та яблука пустять сік, тому додаткова рідина не знадобиться. Оцет збереже колір капусти, а гібіскус — ще більше його посилить. У кінці додайте за смаком сіль.
Рецепт кнелів із картоплі
Інгредієнти:
- Картопля — 750 г
- Крохмаль картопляний — 55 г + на обсипання
- Борошно пшеничне — 55г
- Яйце — 1 шт
- Мускатний горіх — за смаком
- Сіль за смаком
Приготування:
1. Картоплю відваріть у шкірці до повної готовності. Злийте воду, дайте їй постояти і трохи охолонути на вимкненій плиті в каструлі до повного висихання шкірки.
2. Очистіть і розімніть в пюре, поки вона ще гаряча. Додайте сіль, мускатний горіх, борошно, крохмаль і злегка перемішайте руками.
3. Додайте збите яйце і швидко замісіть у тісто. Тісто має бути вологим, м’яким, але не липким. Це залежить від сорту картоплі. Якщо буде липнути можна додати ще трохи борошна і крохмалю. ⠀
4. Щоб з тістом було легко працювати, дайте йому відпочити — нехай постоїть 30 хвилин. Воно стане більш щільним і його буде легше ліпити. ⠀
5. Розділіть приблизно на 9 порцій і сформуйте в щільні круглі кульки. Обваляйте їх у крохмалі.
6. У великій каструлі закип’ятіть воду, посоліть. Покладіть кнелі в киплячу воду і дерев’яною ложкою підійміть з дна, щоб не прилипли.
7. Варіть на помірному вогні - щоб не розвалилися. Кнелі готові, коли вони починають «танцювати», тобто піднімаються з дна на поверхню і кружляють. Це займе близько 10 хвилин.
10. Вийміть з води шумівкою та відразу ж гарячими подавайте до м’яса та капусти.
Можна приготувати про запас і заморозити. І у вас завжди буде під рукою — смачний гарнір за 5 хвилин.
Смачного!
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.