«Добре забуте старе». Що таке натуральне і помаранчеве вино, як його зрозуміти і де шукати в Україні
Більшість людей знайомі з тихими і ігристими винами, червоними, білими і рожевими. Останнім часом вайнловери почали говорити ще і про помаранчеві, а також з’явився тренд на натуральні вина. Розповідаємо, що це за напої і в чому їх особливість.
Євгенія Ніколайчук
Назва «натуральні» вина не зовсім коректна, оскільки всі вина — натуральні. Модними стали саме ті напої, в яких винороб мінімально втручається в процес бродіння і приготування вина. Цим поділилася винна експертка Євгенія Ніколайчук, власниця школи сомельє і мережі закладів Like a Local’s wine bar, де продається українське вино, в програмі Даші Малахової Картата потата на Радіо НВ.
Натуральне вино — з мінімальним втручанням
Згадувати про натуральні вина потрібно дуже акуратно. Натуральні вина — це сьогодні великий тренд. Більш коректний термін насправді - це low intervention wines, тобто вина з мінімальним втручанням. А натуральне вино — це вже такий більш журналістський термін, який всюди… Тут мається на увазі, що це вино, в процесі виробництва якого винороб мінімально втрутився.
Збираєш виноград, віджимаєш вино, а далі - як Боженька дасть
Якщо дуже грубо взяти світове виноробство сьогодні, то можна розділити його на два великих тренда: перший — це ці натуральні вина, тобто з мінімальним втручанням. Якщо дуже грубо, то це коли ти збираєш виноград, віджимаєш вино, а далі - як Боженька дасть. Як природою задумано, як піде ферментація, які аромати там будуть
Другий великий напрямок — це так зване конвенціональне виноробство, тобто виноробство з використанням усіх сучасних досягнень, технологій: сірки, ферментів, так званих ЧКД (чистої культури дріжджів), температурними контролями
А в natural wines — це як піде. Тому тут в тому-то і справа, що це не контрольована історія. Я не великий фанат цього тренда, але я і не проти. Якщо чесно, то кращі вина, які я пила у своєму житті, це були вина з цієї серії low intervention. Але, при цьому і гірші вина, які я пила у своєму житті, це теж low intervention. Тому тут історія дуже неоднозначна. Іноді дійсно великі вина виходять.
У мене є одне вино, недавно я його пила, для мене це найгірше, що я пила у своєму житті. Потім ми спілкувалися з одним сомельє, він робив дегустацію з цим вином, я говорю: «Ну і що, як люди?». А він каже: «Хтось поставив йому один бал за 10-бальною шкалою, а хтось поставив 10». Каже, обожнюю такі вина, коли максимально протилежні думки. На тему цих вин можна сперечатися, це те, про що можна говорити.
Стародавні технології
Потрібно розуміти, що оранжі і natural wines — це все добре забуте старе, тобто нове — добре забуте старе. Тому не можна сказати, що хтось заново їх придумав. Це умовно технології, які відновлюють зараз. Це технологія, за якою раніше виробляли вино, так, як робили багато-багато-багато часу назад. Тому не можна назвати його новим.
Сьогодні це величезний тренд, тому що правда є якийсь тренд на щось незвичайне. І ось оранжі як факт — це теж щось незвичайне. Сьогодні законодавцем у всій цій темі є, природно, Грузія. У Грузії, правда, не називають їх оранж, у них це квеврі або кахетинські технологія.

Помаранчеве вино — це яке?
Кажеш «оранжі», а люди часто плутають з апельсином. Він ніякого відношення не має
Є рожеві, білі, червоні, і є оранжі. Є ще блакитне вино, але це взагалі окрема тема. Якщо ми говоримо про оранж, то це білі сорти винограду, після пресування йде процес настоювання на шкірці або на меззі. Ось це і дає цей помаранчевий колір і крім кольору є ще певні смакові, ароматичні нюанси, які отримує вино. Тобто дуже грубо, це біле вино, зроблене за технологією червоного вина. Це білі сорти винограду, але з настоюванням на шкірці, з мацерацією, як робиться червоне вино, в результаті отримуєте оранж. Англійською, в літературі найчастіше [їх називають] amber wine.
До речі, коли говориш «оранжі», люди часто плутають з апельсином. А він ніякого відношення не має - це виноград.
Як пити помаранчеве вино і з якого келиха
Перше, що потрібно розуміти з приводу келиха — тут поле для експериментів. Вони [вина] робляться з різних сортів винограду, тому тут якісь більш ароматні, якісь менш ароматні. Потрібно вибрати. Завжди є якийсь стандартний келих. Умовно бордоська форма, це такий тюльпановидний келих, який знизу трохи більш щільний, зверху він звужується. Це стандартний келих для будь-якого вина, можна пити звідти.
У мене були дуже класний досвід з оранжем у келисі для Шардоне, вони такі як м’ячик, ширші. Тут важливо розуміти — оранжі досить яскраві, експресивні вина, їм потрібен великий келих.
Друге — це температура. Оранжі не треба дуже сильно охолоджувати. У них температура повинна бути, в залежності від конкретного вина, в середньому від 12 до 16 градусів. Краще, щоб вони були трохи теплішими, щоб краще, яскравіше розкривалися.

Де знайти помаранчеве вино в Україні
В Україні прямо зараз бум — дуже багато виробників пропонують помаранчеві вина. З найкращого, що особисто подобається мені, я обожнюю вино від Бейкуша, є така виноробня Beykush Winery, знаходиться в Миколаївській області. Їх оранж називається Arbina. Arbina — приголомшливе вино, я возила його на дегустацію в Кембридж і хлопці, які, бачили вже все і дегустували багато, були в захваті, тому що дійсно класне вино.
Дуже класний оранж зараз вийшов у Сергія Стаховського W by Stakhovsky Traminer. У них дуже класний Трамінер, зроблений в стилі оранж. Я обожнюю оранж від Володимира Карловича Гігінеішвілі, це виноробня, яка знаходиться під Вінницею. Він грузин, а гріх грузинам не знати, як робити правильні оранжі. У нього є дуже класне Ркацителі. На жаль, їх не так багато на ринку, це майже безпосередньо потрібно купувати, але якщо ви їх знайдете, це того варто. Класні оранжі у Shabo.
Є ще оранжі, які можна знайти у крафтових виноробів, які роблять для себе, вони їх зазвичай не продають. Наприклад, є такий виробник, називається Трипільське Нуво. Це вина, яких немає в продажу, які готуються для себе. І ось у крафтових виноробів цього багато, хтось експериментує.
Нагадаємо, раніше сомельє Goodwine Роман Ремеєв розповів про те, які вина найкраще пити влітку і як їх правильно охолоджувати, щоб не зіпсувати смак.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.