На думку вчених, Запорозька Січ була не лише збірною назвою для всього українського козацтва. Вона була повністю незалежна, а більшість європейських країн намагалися встановити з нею дипломатичні зв'язки.
За 220 років (з 1550-х до 1770-х) послідовно існувало 8 Запорозьких Січей: Хортицька, Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька, Кам'янська, Олешківська та Нова. Звісно, що найвідоміша з них — Січ Хортицька.
Офіційною назвою для козацької держави на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким стало словосполучення «Військо Запорозьке». Вона проіснувала до 1764 року. А от Запорозькою Січчю називали той козацький осередок, який зберіг своє політичне самоуправління у складі гетьманської держави та обирав власних кошових отаманів. Саме тому Січову організацію називали Військо Запорозьке Низове.
Гетьманську ж державу сучасні історики все частіше називають «Гетьманщиною». До неї у той час входили реєстрові козаки, тоді як запорозькі козаки до реєстру не входили. Остання Запорозька Січ проіснувала до 1775 року.
У ХХІ сторіччі ми вибороли свою незалежність і, згідно з опитуванням, проведеним цього року
групою «Рейтинг», проголошення Незалежності України сьогодні підтримали б 80% опитаних українців.