Здорові стосунки. Чому небезпечно уникати конфліктів
Невисказані емоції обов’язково проявляться, інколи в інших аспектах життя — через гнів, образу, тривогу
21 листопада у Києві Наталя Кадя виступить з лекцією «Суперлюди» в межах циклу НВ «Діалоги про майбутнє. Перезавантаження». Як потрапити на лекцію тут
Чому варто не уникати конфліктів, а вирішувати їх? Ось кілька причин, через які уникнення конфліктів небезпечно — для ментального здоров’я, власного розвитку й ефективної взаємодії.
1. Емоційне здоров’я.
Намагання весь час уникати конфліктних ситуацій означає ймовірно придушення своїх справжніх емоцій. Ми вже знаємо, що пригнічення емоцій неминуче веде до проблем зі здоров’ям: спочатку — з ментальним, далі — з фізичним. Якщо ми постійно уникаємо конфліктів, то свідомо чи неусвідомлено ігноруємо власні емоції. Невизнання емоцій не позбавляє нас від них, а накопичує проблеми, стреси. Невисказані й неопрацьовані емоції обов’язково проявляться, інколи в інших аспектах життя — через гнів, образу, тривогу.
2. Здорові стосунки.
Якщо ви відчуваєте несправедливість, обман або не прийнятне для вас ставлення з боку іншої людини, у вас створюється відповідне до неї ставлення. Формуються негативні упередження щодо цієї людини. Далі ви сприймаєте все, що робить і говорить така людина, через власні упередження. Уявіть, якщо ви з самого початку помилились і проговорені зауваження чи коментарі з вашого боку могли б відразу коректно вирішити ситуацію.
3. Розвиток страху.
Коли ми тренуємо мозок уникати конфліктних ситуацій, то насправді вчимо його уникати будь-яких складних рішень для збереження хорошого почуття. Для мозку ці уроки виглядають так: чим менше вступаєш в конфліктні ситуації, тим краще почуватимешся.
Насправді конфлікт сам себе на вирішить. «Можна сидіти на березі річки й чекати, коли…», — але відтермінування проблеми її не вирішує. Вона залишається й часто стає сильнішою.
Чим потужніше ми відчуваємо задоволення від уникнення складних розмов, тим сильнішою стає наша віра в те, що так правильно.
І чим далі, тим сильніше ми будемо відчувати страх перед будь-якими складними ситуаціями. Ми навчимося їх не розв’язувати — і розучимося з ними працювати. Тобто конфліктні ситуації будуть очевидно (бо це природно) траплятися в житті, а ми позбавимо себе навички їх вирішувати. Чим далі — тим більший страх.
4. Утрачені можливості.
Кожен конфлікт — це перепона на шляху до нашого розвитку: або професійного, або особистого. Це означає, що уникання конфліктів сповільнює наш розвиток.
Розібратися з конфліктом означає на крок наблизитися до мети, стати на крок упевненішим, обізнанішим, розумнішим, мудрішим.
Усе, що ми вирішуємо, додає нам упевненості у власних силах. Усе, чого ми уникаємо, додає нам упевненості у власній неспроможності.
Що робити?
Найпростіший спосіб вирішити конфлікт — чесно його визнати й, попри страх, почати вирішувати — непорозуміння, проблемну ситуацію…
І чим більше в досвіді буде вирішених конфліктів, тим сильнішою стане наша віра у власну здатність їх вирішувати.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.