В умовах стресу. Яким стане 2023 рік для українців

Маріанна Ткалич: «Взаємодія з іншими, побудова довірливих стосунків залишатимуться пріоритетною цінністю у 2023-му» (Фото:depositphotos.com/HappyCity)
2023-й — це рік посттравматичного зростання і розширення горизонту планування власного життя
Текст опубліковано у спецвипуску журналу NV Світ попереду 2023 за ексклюзивною ліцензією The Economist. Републікація заборонена.
Війна принесла багато болю, невизначеності, страхів та страждань. Українці стикаються з високим рівнем стресу, переживають провину вцілілого, травму свідка та інші важки психологічні стани. Змінюється звична поведінка, цінності та пріоритети, що формують суспільну та особистісну психологічну кризу.
Життєстійкість
Однак, при цьому українське суспільство демонструє вражаючий рівень життєстійкості: ми не бачимо у більшості особливої апатії, розпачу та песимізму, а, навпаки — проактивну життєву позицію, впевненість у власних силах, нижчий рівень негативних емоцій та тривоги, ніж він міг би бути, можливість частково зберігати або відновлювати звичний спосіб життя. На це впливає вміння створювати міцні горизонтальні зв’язки, хороший соціальний капітал, здатність зберігати комунікацію, використовувати копінг-стратегії подолання криз, які за 30 років вивчені на «відмінно». А також зникнення комплексу меншовартості, зміцнення самооцінки та гордості за країну: ми стали видимими світу і наш голос та дія важать багато.
Саме «адаптовані» візьмуть участь у відновленні країни
Ризиками на 2023 рік щодо психологічної життєстійкості залишається невизначеність майбутнього, вузький горизонт планування, сімейні проблеми через розділеність сімей (вимушену еміграцію), зниження рівня довіри до інших, соматичні та психічні розлади через надмірний довготривалий стрес.
Важливість комунікації
В цілому, такі надстресові події у житті людини, як війна, значно посилюють бажання бути разом з іншими, важливими та близькими людьми. Спілкування, відчуття єдності та причетності відіграють в такий час особливу роль; тут комунікація, окрім своїх прямих функцій, допомагає стабілізуватися, знизити тривогу, відреагувати власні почуття та дати таку можливість іншому. Отже, взаємодія з іншими, побудова довірливих стосунків залишатимуться пріоритетною цінністю у 2023-му.
Психологічна адаптація
Сьогодні ми можемо умовно розподілити суспільство на тих, хто зміг адаптуватися, і тих, хто не зміг. Відповідно до високого рівня життєстійкості, тих, хто адаптувався, суттєво більше, і у 2023 році їхня кількість зростатиме і саме вони візьмуть участь у відновленні країни. «Адаптовані» мають високу життєстійкість, низьке емоційне напруження та психологічне виснаження, використовують адекватні стратегії подолання стресових станів. Вони не чекають, що війна закінчиться «завтра/через тиждень», живуть «в потоці» і зробили війну «фоном, а не фігурою». «Неадаптовані» переживають значне емоційне напруження, схильні себе обмежувати, відчувати провину, страх, сором, підозрілість та недовіру до інших. Стратегії подолання стресу тут не є ефективними і призводять до появи пригнічених психологічних станів, депресивних і тривожних розладів. На жаль, у 2023 стани тих, хто не зміг адаптуватися, поглибляться, і вони потребуватимуть все більшої психологічної та соціальної підтримки.

Плани на майбутнє
2023-й — це рік посттравматичного зростання та розширення горизонту планування життя. Серед планів, які озвучуються частіше: відкриття власної справи, професійний розвиток, додаткова освіта. План повернутися додому чи з інших регіонів, чи з еміграції — це також міцна підтримуюча сила в складній, невизначеній ситуації війни, бо така ціль стабілізує і робить життя таким, що має зрозумілий сенс. Війна — це завжди зміни і вікно можливостей. Ті, хто це розуміє і здатен мислити стратегічно, будуть у виграшу і зможуть психологічно відновитися в більш короткій перспективі.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут