Добрі новини. Ознаки того, що психіка дитини відновлюється

Світлана Ройз: «Змінюються теми та сюжети в малюнках» (Фото:Syda_Productions/Depositphotos)
Ці явища можуть спостерігатися й у дітей, що зараз в Україні, і у тих, хто за кордоном
Оптимістичне. Хотіла б сьогодні зосередити увагу на «добрих новинах» — ознаках відновлення чи стабілізації стану дітей різного віку, які ми можемо зараз спостерігати. Наші діти (і ми) молодці!
— Ігри: багато дітей повертаються до вільної, сюжетної гри. Рольової гри, гри не з одною-двома, а різними іграшками, різними сюжетами, що розвиваються під час самої гри. Коли дитина грає в гру з одним (травматичним) сюжетом — для нас це сигнал, що вона шукає «вихід» зі складної ситуації.
— Творчість: Змінюються теми та сюжети в малюнках. В малюнках знов з’являється відчуття простору, діти знов починають промальовувати небо, землю, поступово у багатьох повертаються «здорові» пропорції тіла. Багато дітей почали обирати різноманітнішу гаму кольорів.
Діти знов починають робити 3D моделі, створюють плани будівель, кімнат. В творчості розширюють вибір матеріалів — малюють і олівцями, і маркерами, і фарбами, або обирають пластилін і грають кінетичним піском.
— Когнітивні процеси — поступово повертається можливість читання (про навчання та концентрацію уваги поки не можу сказати).
Цікавість протилежна страху
Цікавість для мене найрадісніша ознака — до дітей повертається цікавість. Вона може проявлятись в загальному дозволі собі нового і в питаннях: «А чому, а як це влаштовано, а можна, я спробую…» (є інші питання, які пов’язані з контролем і тривогою: «А що буде далі, а потім, а потім; а що відбуватиметься, коли ми приїдемо, а що буде, якщо щось станеться»)
Цікавість протилежна страху. Вона повертається, коли страху стає менше. Але ми ж пам’ятаємо, що страх все ж має відгальмувати те, що в цікавості і пошуках нового може бути небезпечним. Він в «оптимальному варіанті» додає обережності.
— Контакти: діти проявляють більше цікавості до спілкування. Якщо раніше вони були сфокусовані на батьках (яких боялись відпустити), то зараз поступово можуть розширювати коло спілкування з дітьми та дорослими.
— Теми та ознаки вікових криз: повернулися «вікові теми», ознаки «нормальних» вікових криз. Та питання про секс, відносини, гроші.
— Складний для батьків пункт. Коли дитина починає процес відновлення, вона повертається спочатку до тієї фази, в якій її застала криза. І діти, які були в стані мобілізації, «видихають» — можуть повертатися до страхів, істерик, проявів, які були раніше.
— Одяг: дитина раптово може попросити придбати їй інший одяг —(обираючи нові моделі, фактуру, колір). Якщо ми спостерігали, що дитина відмовляється від нового, ця динаміка позитивна.

— Їжа: дитина починає розширювати кількість продуктів. Починає куштувати нове.
— Сон — дитина спить більше чи менше, ніж раніше, чи просинається вночі.
Ці ознаки можуть бути й у дітей, що зараз в Україні, і у тих, хто за кордоном.
Ми маємо бути уважними до ознак стресу — ці знання важливі, щоб не пропустити, коли дитині потрібна підтримка та втручання спеціалістів. Але я так хочу, щоб «добрих новин» у нас було все більше і більше.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут