Вміє все? П’ять міфів про роботу косметолога
Чорний та сірий естетичний ринок в Україні тримаються на тому, що «без ін'єкцій косметолог працювати не може»
Мало яка професія овіяна такою кількістю міфів та полярних думок, як професія косметолога. Від косметолога чекають і на фундаментальні медичні знання, і на «чарівні руки», і навіть нерідко — чарівну паличку в цих руках. Ось найпоширеніші міфи про роботу косметолога.
1 «Косметолог зобов'язана виглядати набагато молодшою за свої роки»
Це те, що ви завжди побачите в коментарях до будь-якого ролика в ютубі, де хоча б на кілька хвилин з'являється професійний косметолог-експерт. «Що вона може знати, вона сива!», «Та вона виглядає на свої роки!», «Я до такої б не пішла, хороший косметолог зробить собі гарний ніс», — все це реальні коментарі, під якими розгортаються неабиякі дискусії.
Насправді, звичайно ж, косметолог нікому нічого не винен. Навіть актрис уже звільнили від повинності бути Гретою Гарбо та Мерилін Монро завжди і всюди. Хороший косметолог зовсім необов'язково повинен відчувати бажання позбутися власних зморшок, це особиста справа кожного, правда ж? Те, що косметолог уміє це робити професійно, не означає, що це захочеться робити собі. Є косметологи, які хочуть виглядати молодшими та відповідати глянцевим стандартам, є й інші, яких цілком задовольняє можливість просто допомагати людям реалізовувати ці бажання. Якщо косметолог має зморшки в куточках очей, це не означає, що вона не знає, як з ними впоратися. Швидше за все, власні зморшки їй просто не заважають.
Певною мірою те, як виглядає косметолог, може допомогти зрозуміти, чи збігаєтеся ви в розумінні естетики. Швидше за все, косметолог без слідів б'ютифікації буде розділяти ваші ідеї м'якого та природнішого впливу на шкіру. Цікаво, що до чоловіків, які працюють у галузі естетики, таких жорстких вимог не висувають. Лікар естетичної медицини, що пропонує ін'єкції для корекції зморшок і не соромиться власних зморшок, не викликає недовіри — але тільки в тому випадку, якщо це чоловік, а не жінка.
2 «Гарний косметолог обов'язково „вміє все“, а головне — робить ін'єкції»
Таке переконання, з яким доводиться стикатися регулярно, нерідко штовхає на темний бік косметологів без вищої медичної освіти. Дуже прикро чути на свою адресу «та ви просто не вмієте це робити» людині, яка вклала багато часу та сил у своє професійне навчання і з повагою ставиться до законодавчих обмежень. Не всі витримують такий тиск, і в якийсь момент медсестра, що втомилася від закидів, йде туди, де не вимагають лікарських дипломів, купує несертифікований засіб і доводить собі і оточуючим, що все вона вміє, не турбуйтеся. Чорний та сірий естетичний ринок в Україні процвітають та тримаються на тому, що «без ін'єкцій косметолог працювати не може».

Те, як виглядає косметолог, допоможе зрозуміти, чи співпадете ви у розумінні естетики.
Насправді, звичайно, це не так. Є лікарі, які не використовують ін'єкційну корекцію у своїй практиці — просто тому, що надають перевагу іншим методам впливу, бачать їх результативність і не вважають за необхідне розширювати спектр впливів у своїй клініці. Що стосується косметологів без вищої медичної освіти, то серед них дуже багато висококваліфікованих фахівців, які чудово працюють, не порушуючи законів і заслуговуючи на багаторічну любов та повагу своїх клієнтів.
3 «Косметолог повинен обов'язково розпочати з докладного обстеження, із чим би до нього не звернулися»
«Насамперед, треба здати аналізи крові та сечі, проконсультуватися у гінеколога, ендокринолога, невролога та гастроентеролога — тільки тоді ми зможемо зрозуміти, що ж нам робити з вашою сухою шкірою». Взагалі, якщо говорити серйозно, то найчастіше доводиться косметологу відправляти клієнтів до дерматологів. Те, що люди вважають «просто сухістю» може виявитися ознакою хронічного захворювання шкіри. Почервоніння обличчя може бути симптомом розацеа та інших хвороб, а коли ми стикаємося з акне, то будь-який незвичайний опір шкіри щодо стандартного лікування вимагає уваги лікаря.
Грамотний та професійний косметолог може запідозрити наявність захворювань із зовнішніх змін шкіри та з того, що про себе розповідає клієнт. У цьому випадку, звичайно ж, необхідно рекомендувати звернутися за допомогою до фахівця — нерідко косметолог стає тією людиною, яка побачила перші ознаки діабету, порушення функції щитовидної залози або інших порушень гормонального фону. Але це зовсім не означає, що будь-яка косметична проблема — це завжди ознака нездоров'я. Зморшки, порушення пігментації і навіть акне можуть з'являтися у здорових людей, і для корекції цих проблем необов'язково проходити ґрунтовне медичне обстеження.
4 «Гарний косметолог все зробить за вас!»
Деякі клієнти переконані в тому, що косметолог має взяти на себе повну відповідальність за стан шкіри людини, яка до неї звернулася. «Ви тепер за мене відповідаєте», — жартівливо каже жінка після консультації, і досвідчений косметолог у цей момент звично здригається. На жаль, ми не можемо зробити все за вас! Косметолог не всемогутній, і, як і в будь-якій іншій галузі, співпраця другої сторони життєво необхідна. Косметолог може дати рекомендації щодо догляду за шкірою, призначити та провести потрібні процедури, зробити досить складні та високотехнологічні маніпуляції. Але навряд чи вдасться отримати помітний ефект і тим паче зберегти його, якщо не користуватися призначеними засобами щодня і не ходити до косметолога вчасно. Так само як і у стоматолога можна зробити професійне чищення зубів, але якщо після цього забути, де лежить зубна щітка, навряд чи вдасться зберегти зуби білими та здоровими.
5 «Якщо косметолог не вміє сам робити косметику — це неправильний косметолог»
Це переконання — спадщина вже досить далекого минулого, коли професійні косметичні засоби були недоступними, і косметологам доводилося готувати засоби для роботи самостійно. Більшість програм навчання косметологів у ті часи становило вивчення рецептур і щось на кшталт курсу зіллєваріння в школі Гоґвортс. Косметологи вміли варити камфорне мило та живильний крем, вигадували свої секретні засоби та готували їх для своїх клієнтів індивідуально. Втім, ще недавно багато ліків готували в аптеках і видавали порошки в пакетиках, а розчини — у темних флаконах із рукописними етикетками!
Так само, як у сучасній фармакології, у косметології з'явилося багато професійно виготовлених засобів. Перевага їх у вивченості, безпеці, перевіреності, зокрема — у підтвердженні їх ефективності. Хороший сучасний косметолог повинен знати та розуміти основи косметичної хімії, знати основні інгредієнти та те, яким чином вони діють на шкіру. Але не для того, щоб робити косметику самостійно, а щоб розбиратися у засобах, з якими доводиться працювати, та рекомендувати їх. Ці знання дуже важливі в індивідуальному доборі догляду для клієнтів, для вибору процедур і, звичайно, для вибору засобів, які використовуватиме косметолог у своїй роботі. Ну а творчі пориви можна реалізовувати на своє задоволення у своєму щоденному житті.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут