Принцип хвоста ящірки. Коли варто жертвувати меншим заради більшого

Андрій Бєловєшкін: «У важких ситуаціях вибір рідко буває одночасно і приємним, і безпечним» (Фото:Andrea Piacquadio/Pexels)
Небажання виходити із зони комфорту змушує нас недооцінювати та заперечувати реальні загрози
Принцип хвоста ящірки. Як мовить давня східна байка, можна ловити мавпу на банан: покласти банан у банку з вузьким горлом, мавпа схопить його, а витягнути не зможе — і стане здобиччю мисливця. Так само часто буває і в нашому житті — коли ми стаємо заручниками усталеного устрою, звичок, майна, зручностей і ризикуємо через це життям.
Небажання виходити із зони комфорту змушує нас недооцінювати та заперечувати реальні загрози для нашого здоров’я, свободи та життя. Люди намагаються зберегти те, що мають, за будь-яку ціну.
Корисно запитати себе, де ті звички, які стали кайданами
Коли йдеться про здоров’я, люди часто-густо шкодують, що вони, так би мовити, звикли до шкідливих звичок. Можливо, це так, приємно себе шкодувати. Але всидіти на двох стільцях неможливо, а у важких ситуаціях вибір рідко буває одночасно і приємним, і безпечним. Потрібно пожертвувати меншим, щоб отримати більше.
Принцип хвоста ящірки — це неминучість хворобливих втрат і змін для збереження ключових ресурсів і цінностей в умовах стресу, небезпеки та вимушених обставин. Неготовність жертвувати важливим не дасть вам змоги виграти у складних ситуаціях. Готовність пожертвувати комфортом вбиваючих звичок може дозволити набути свободу від хвороби, готовність пожертвувати роботою та будинком може зберегти свободу та життя.
Принцип хвоста ящірки — віддати важливе, щоб зберегти головне. Це хвіст за життя. Ящірка без вагань залишає свого хвоста у зубах хижака чи наших руках, зате сама рятується. Зберігає життєво важливе, незамінне, відмовившись від замінного, непотрібного для виживання. В одному з трилерів мафіозі пропонує персонажеві відгризти собі палець або бути застреленим, після незручних спроб персонаж відмовляється і гине. «Чому ж усі обирають смерть?» — дивується мафіозі. А ось деякі тварини готові перегризти лапу, затиснуту капканом, або інший приклад — альпініст, що відрізає руку.
Тому корисно провести ревізію свого життя і запитати себе, де ті звички, які стали кайданами, де ті переконання, які звужують можливості, а не розширюють їх, десь менше, пожертвувавши якими, я можу отримати більше? Іноді достатньо просто відпустити це, подібно до того, як мавпа розтискає кулак із бананом, або відкинути хвіст, за який тебе вкусили, — залежить від ситуації.
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди НВ
Більше блогів тут