Час зупинитися. Усі причини вигорання і як йому запобігти
До професійного вигорання схильні всі — від пересічних співробітників до власників бізнесу
Тема професійного вигорання стала «модною» в останні кілька років не просто так. Багато соціальних дослідників давно б’ють на сполох і говорять про загальну світову тенденцію під назвою «утома колективу». Аналіз ефективності показує зниження основних показників повсюдно. Це не залежить від сфери, розміру компанії та займаної посади. Під професійне вигорання підпадають практично всі — від рядового менеджера до власника бізнесу.
Вигорання часто плутають із депресією (ці два стани дуже схожі за основними ознаками), але за суттю своєю — це хронічний стрес.
Прояви такі:
- втрата мотивації й інтересу в роботі (людина «гасне», а якщо це відбувається з керівником, то часто слідом «гасне» і весь відділ)
- прояви аутоагресії (знецінення власних результатів: «моя робота — ніщо, я займаюся якоюсь нісенітницею, я — ніхто як фахівець»)
- прояв агресії стосовно інших (від безсилля й наростання тривожності знижується здатність підтримувати стосунки, зростає підозрілість, загострюється обстановка — усе це призводить до відкритих конфліктів або напруженої фонової атмосфери в колективі)
- втрата сенсів (чим вища посада людини, тим болючіше для компанії це проявляється)
- апатія та втома (як наслідок, багато помилок у роботі, зриви термінів і домовленостей, недбалість, халатність, відкритий або свідомий саботаж роботи)
Чому ж так відбувається? У чому причини цього явища?