Від цього страждають 300 млн осіб в світі. Психолог назвав головні ознаки депресії
Випадковому спостерігачеві жертви депресії можуть здатися цілком нормальними людьми
Понад 300 мільйонів жителів планети потерпає від депресії. Це психічне порушення позбавляє можливості нормально функціонувати і може навіть призвести до самогубства. Про це повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), привертаючи увагу до стрімкого поширення захворювання: з 2005 по 2015 рік число випадків депресії у всьому світі зросло на 18%. До неї схильні жителі всіх країн і регіонів, зокрема, в Україні на депресію страждає 6,3% населення.
Ознаки депресії
Основні ознаки депресії — знижений настрій і часткова або повна втрата здатності отримувати задоволення (ангедонія). До додаткових симптомів можуть відноситися знижена самооцінка, неадекватне почуття провини, песимізм, порушення концентрації, розлади сну й апетиту та суїцидальні тенденції. Найбільш важкі форми характеризуються так званою «депресивною тріадою»: зниженням настрою, загальмованістю мислення і руховою загальмованістю.
Найчастіше на депресію страждають:
— ті, хто доглядає за літніми і хворими людьми, няні (11,3%),
— працівники громадського харчування (10,3%),
— лікарі (9,6%).
Найменше до депресії схильні люди творчих професій — вчені, архітектори та інженери (4,3%). Серед безробітних на депресію страждають 12,7%.
Відповідно до Міжнародної Класифікації Хвороб 10-го перегляду (МКБ-10) депресію можна діагностувати, якщо три і більше з перерахованих симптомів спостерігаються протягом двох тижнів:
зниження настрою,
зміна апетиту,
швидка стомлюваність,
брак сил,
почуття провини,
почуття марності,
зниження інтересу і/або задоволення від раніше приємної діяльності,
зниження здатності до концентрації уваги,
зміна якості сну,
зниження самооцінки,
невдоволення собою,
зміна ваги,
зміни в сексуальному житті,
думки про смерть або самогубство.
У нормі пригнічена людина знову піднесеться духом, коли буде видалено причину її пригніченості. Той, хто зажурився пожвавиться, коли з’явиться можливість отримати задоволення. Але ніщо не зможе викликати відповідної реакції у людини в депресії. Найчастіше перспектива змін на краще тільки погіршує її стан.
Найбільш чітко простежується відсутність взаємодії з навколишнім світом у важких випадках депресії. Людина може годинами сидіти на стільці, дивлячись у порожнечу, або лежати на ліжку весь день, не знаходячи енергії, щоб влитися в потік життя. Але в основному випадки депресії не носять такого важкого характеру.
Пацієнти, з якими стикався я, були не настільки безпорадні. Як правило, вони могли продовжувати займатися повсякденними справами. У них була робота, з якою вони, здається, справлялися на належному рівні. Вони були мамами і домогосподарками, які виконували певне коло обов’язків. Випадковому спостерігачеві вони б здалися цілком нормальними людьми. Але вони всі скаржилися на депресію, і тим, хто жив з ними і знав їх близько, було добре відомо про це.

Емоційні навички депресії: ізоляція афекту (спроба не брати до уваги емоційну складову переживання), соматизація (так звана «втеча» у хворобу), заперечення.
Поведінкові навички депресії: прокрастинація, млявість, робота до знемоги, нав’язлива і компульсивна поведінка, агресія, насильство і відіграш, віктимизація і самоушкодження.
Когнітивні навички депресії: песимізм, негативний внутрішній діалог, пасивність, виборна увага, депресивна логіка.
Причини депресії
Ось деякі чинники, які, вочевидь, підсилюють вразливість людини для депресії:
— генетична схильність,
— складні стосунки з батьками у ранньому віці,
— слабкі навички міжособистісного спілкування,
— відсутність соціальної підтримки,
— нестабільна самооцінка,
— песимістичне мислення,
— рання втрата або травматичні переживання в дитячому і підлітковому віці,
— дитячі проблеми з братами і сестрами.
Також пов’язані з депресією стреси: хвороба, поразка, припинення важливих стосунків, втрата рольового статусу, інші удари по самооцінці або соціальний стрес.