Від виживання до життя. Як акумулювати внутрішній ресурс під час війни

Рената Делпорте: «Щоразу як ми примушуємо себе робити те, що не має сенсу, не цікаве, або ж нікому не потрібне, ми відкриваємо „зливну трубу“» (Фото:SergPoznanskiy/Depositphotos)
Розгляньмо, що дає нам енергію, а що її забирає, підведемо баланс і зробимо висновки
В мирний час ми могли дозволити собі фантазувати у відриві від реальності (неусвідомлений надлишок ресурсу). Ми мали час на коригування курсу, гроші для програшу, а хтось не мав бачення і просто собі працював. Досі є неймовірне бажання, щоб все стало як було. Не стане. Ніколи. Ми інші, життя інше, світ інший. І чим швидше ми це усвідомимо, тим краще адаптуємося до нових реалій.
Ми не всевладні. Наші можливості обмежені, але що б не відбувалося, ми можемо впливати на своє життя.
Сьогодні з нами відбуваються 44 мільйони сценаріїв, залежно від того, що сталося з 24 лютого. Ми розчаровуємося, бо бачимо людей в іншому світлі, знайомимось з собою, наші еталони тріщать на очах, наше его страждає, зіштовхуючись з власними обмеженнями. Йде тотальна переоцінка цінностей. Більшість з нас живе у стані хронічної втоми, а очікування до себе формує на основі «а раніше я…»
Перший крок до змін — зрозуміти свої поточні обмеження і перейти від сценарію «не замахався — не герой» до філософії «потурбувався про себе і своїх — молодець».
Як саме перейти від виживання до активного життя та акумулювати ресурс?
Згадаймо уроки математики та задачку з басейном — «в одну трубу вода заливається, а з іншої витікає». Вже дітьми ми розуміли, що скільки води не наливай в басейн, але якщо витікати буде більше, то рано чи пізно він стане порожнім. Так само відбувається з нашим ресурсом. Тож розгляньмо, що дає нам життєву енергію, а що її забирає, підведемо баланс і зробимо висновки.
Боротьба з собою — основний спалювач енергії
1. Роблю не те, що хочу
Щоразу як ми примушуємо себе робити те, що не має сенсу, не цікаве, або ж нікому не потрібне, ми відкриваємо «зливну трубу». Як би старанно ми не працювали і скільки часу не витрачали б, глибоко в душі ми розуміємо марність цих зусиль і саме тому втомлюємось.
2. Спілкуюсь не зі своїми людьми
Коли ми спілкуємося з неприємними, токсичними, непрофесійними людьми, «бо так потрібно», ми неймовірно змучуємося.
3. Критикую себе
Зараз до стандартного набору додалося ще більше приводів, через які ми себе картаємо: переказую замало грошей на армію, забагато витрачаю на себе, не маю права радіти, поки в країні війна, недостатньо роблю для перемоги, — цей список кожен може продовжувати для себе. І знову втома, бо скільки б ми не старалися, все одно щось не так.
4. Прагну досконалості
Люди намагаються бути ідеальними і готові платити нереально високу ціну аби досягнути цієї ілюзорної досконалості. Проблема в тому, що її не існує. І це потрібно усвідомити, якщо ви не хочете спалити весь свій ресурс.
Дружіть із собою
Допоки через цю зливну трубу витікає ваша енергія, ніякі йоги, прогулянки і циклічне дихання не наповнять наш басейн. А що ж допоможе? Не чекайте чарівного рецепту і покрокової інструкції. Все набагато простіше і складніше водночас.
Дружба з собою — основне джерело енергії
1. Робіть те, що любите, що має сенс і приносить користь вам і людям.

2. Шукайте своїх людей, вони є, і вони — поряд, гарантую.
3. Визнавайте свою цінність. Для початку хоча б для себе, потім це помітять інші.
4. Живіть, помиляйтеся, робіть дурниці. Для ідеальності у вас попереду вічність.
Звичайно, ми живемо в реальному світі, де трапляються погані компанії і злі люди, де не все йде так, як ми хочемо, і не всі нас цінують. Важливо те, яким є фон вашого життя, які події, люди, проекти у ньому переважають.
Пропоную подивитись на свій «ресурсний басейн» і зрозуміти, скільки часу у відсотках ви маєте по кожному пункту. Цифри умовні, які я рахую для себе, — ви можете підставити свої.
Витік енергії:
- Робота — рутинна, не потрібна, нецікава (60%)
- Люди — токсичні, чужі, неприємні (40%)
- Я — критикую себе і прагну досконалості (30%)
Разом: 130%
Приплив енергії:
- Робота — улюблена, корисна, має сенс (40%)
- Люди — свої, однодумці, цікаві (60%)
- Я — ціную себе і відчуваю себе справжнім і живим (70%)
Разом: 170%
У цьому прикладі є надлишок ресурсу, який я із задоволенням можу витрачати на те, що вважаю за потрібне. Але, на жаль, досить часто буває дефіцит енергії, тоді включаємо режим жорсткої економії та боремось із собою по повній програмі, втомлюємось і не отримуємо задоволення від життя.
Як берегти ресурс працівників: поради для бізнесу
Важливо: компанія — це не центр денного утримання дорослих. Роль бізнесу полягає у тому, щоб створити середовище, де люди вчаться дбати про себе. Компанії дають можливості, а працівник бере відповідальність за свій професійний ріст та ментальне здоров’я. Тільки так.
Люди проводять на роботі велику частину свого життя, тому компаніям важливо створювати культуру, де безпечно бути собою, проявляти свої таланти та бути прийнятим в спільноту однодумців, які роблять змістовні проекти. Для цього необхідно розвивати фундаментальні програми та проєкти, такі як добробут (англ. wellbeing) у п’яти основних сферах: робоче місце, фінанси, емоційне прийняття, спільнота і розвиток, або DEI — різноманітність, забезпечення рівноправ'я, прийняття інакшості (інклюзивність). Але є і додаткові програми, що дозволяють людям креативно проявляти себе. Скажімо, нещодавно ми в компанії реалізовували ініціативу під назвою Look What I Do (укр. Глянь, що я вмію), де працівники ділилися своїми талантами з колегами. Виявилося, що охоронець співає і його пісні є в Apple Music, веб-розробник 12 років займається паверліфтингом, а менеджерка проєктів готує феноменальний банош.
Бізнес може і повинен сприяти створенню корпоративної культури співпраці, взаємної підтримки та розуміння власної вразливості. У SoftServe ми, наприклад, запустили програму для лідерів, яка називається It’s Ok Not to Be Okay (укр. Це окей — бути не ідеальним). Ми збираємо вентиляційні групи, де менеджери можуть поскаржитися, виговоритися, просто усвідомити, що колеги мають подібні проблеми та виклики, і ніхто не є ідеальним. Ми також допомагаємо їм працювати з командами, говоримо, наприклад, про випадки, де працівник не досягає цілей, помиляється, є токсичним чи не співпрацює з іншими. І про те, як важливо розділяти робочі результати і повагу до особистості.
Бізнес сьогодні - це про стосунки, і будувати партнерство ми вчимося всі разом. В природі, у нашому житті і в бізнесі працює закон збереження енергії. Подивіться на рівень енергії у вашому басейні. Скільки ресурсів ви витрачаєте і де, а скільки отримуєте? Адже порожній басейн, навіть з найкращим оздобленням, навіює сум, а плавати в ньому неможливо. Дбайте про себе, дружіть із собою, робіть те, що вам до душі, з тими, хто вам цікавий. Це можливо і ви того варті.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут