Війна батьків. Як привчити дитину до здорової їжі, – дієтолог

Близько 400 року до н.е. Гіппократ сказав: «Ваша їжа має бути ліками, а ваші ліки мають бути їжею». Побачивши, скільки напівфабрикатів, продуктів з високим вмістом цукру і всіляких напоїв пропонуються дітям, він, мабуть, перевернувся б у могилі. Ця їжа може викликати таке ж сильне звикання, як кокаїн або героїн, тому батькам настільки складно боротися з пристрастю дітей до шкідливої їжі.
Кожна четверта дитина в Австралії, а також 63% дорослого населення країни страждають від ожиріння або мають зайву вагу. Це є однією з причин безпрецедентного зростання пов'язаних з ожирінням захворювань: діабет, хвороби серця і печінки, а також ниркова недостатність.
Нездорове харчування також погіршує стан психологічного здоров'я і знижує рівень IQ у дітей. Для нормальної роботи мозок людини, як і її тіло, потребує необхідних поживних речовин і здорового середовища, тобто, ніяких запальних процесів окислення і надлишку глюкози.
Що ми можемо зробити
Боротьба з рекламою шкідливої їжі ведеться на багатьох фронтах, що подібно до того болючого і нешвидкого процесу, який передував обмеженню реклами тютюнових виробів і куріння. Але на вибір дитини і, відповідно, її здоров'я можуть істотним чином вплинути батьки.
Здорове харчування в будь-якому віці передбачає вживання великої кількості рослинної їжі (фрукти, овочі, бобові, горіхи, насіння і цільнозернові продукти), а також риби і здорової олії (як оливкова олія екстра-класу). При цьому червоного м'яса, перероблених продуктів, а також продуктів з високим вмістом жиру і цукру повинно бути мало.
Щоб отримати всі необхідні речовини, важливо вживати різноманітну їжу, яка представляє всі ключові групи продуктів.
Грудне вигодовування протягом першого року життя дитини забезпечує їй здоровий імунітет. Воно має цілу низку переваг, як для здоров'я дитини, так і для її розумового розвитку. Крім того, годування грудьми може вплинути на смакові уподобання дитини в майбутньому. Так, дитина може вподобати ту ж їжу, що мама їла в період грудного вигодовування – здорова вона була, чи ні.
Змушувати дітей їсти овочі – неефективний метод: ви можете виграти битву, але програєте війну
Найкраще починати підгодовувати дитину приблизно у шість місяців, коли дитина починає потребувати додаткових калорій і поживних речовин (наприклад, заліза). Але навіть найвідповідальніші батьки часом не можуть привчити немовля або трохи старшу дитину до здорової їжі, особливо до овочів.
Як переконати немовля
Діти навчаться любити здорову їжу, якщо до неї привчати з дитинства. Максимально часто готуйте їжу для дитини вдома, використовуючи при цьому свіжі інгредієнти. Уникайте цукру і солі.
Смакові уподобання дитини формуються на ранніх етапах життя. Пропонуйте їй нові фрукти і овочі по одному за раз – таким чином дитина навчиться цінувати смак кожного з них.

Приблизно до двох років у багатьох дітей розвивається неофобія, страх перед невідомою їжею. Якщо дитина тривалий час їла здорову їжу, цей період пройде для неї легше і з часом природним чином розвинеться готовність спробувати нові продукти.
Дослідження показують, що дітям потрібно приблизно 10-14 разів показати овоч, який їм раніше не подобався, щоб вони до нього звикли. Тож не здавайтеся. Важливо зберігати нейтральну позицію, не тиснути і не намагатися підкупити дитину обіцянкою нагороди. Зробіть це сімейним виходом, без чинників, які відволікають, – телебачення або іграшок.
Дослідження показали: якщо ви з дитинства читали дитині книги про овочі, ймовірність того, що вона їстиме овочі, підвищується.
Найголовніше, зробіть процес цікавим, дозволяйте дитині пограти з їжею, щоб вона могла досліджувати її смак, колір, а також спробувати її на дотик.
Також вам може допомогти модель «батьки дають, дитина вибирає». Вона працює таким чином: батьки надають дитині вибір з різних здорових продуктів, а дитина вирішує, що саме їсти і в якій кількості. Шкідливу їжу вдома не тримайте.
Змушувати дітей їсти овочі – неефективний метод: ви можете виграти битву, але програєте війну. Уникайте створювати у дитини негативні асоціації зі здоровою їжею.
З тієї ж причини не працює система нагород: дитина хотітиме нагороду, а не цінуватиме здорову їжу за її смак.
До того ж, діти копіюють батьків. Отже, якщо хочете, щоб ваші діти були здорові, показуйте їм добрий приклад.
Заохочення старших дітей
Коли діти дорослішають, на їхні звички в їжі починають впливати інші діти, школа та інші зовнішні чинники. Але сім'я також зберігає вплив: багато що залежить від того, який приклад показує мати і яка їжа найчастіше є вдома.
Батьки також можуть залучати дітей до походів за продуктами, готування та садівництва. Дослідження показують, що діти, які самі вирощували овочі, з більшою ймовірністю будуть їх їсти.
Діти різного віку, чиї сім'ї обідають вдома всі разом, не відволікаючись на телевізор, частіше підтримують здоровий режим харчування.
І не турбуйтеся, якщо вам або дитині не вдається. Добра новина в тому, що звички в їжі можуть змінюватися. Є величезна кількість корисних і смачних рецептів, простих і доступних.
Загалом, створити теплу, позитивну, здорову і вільну від чинників, що відволікають, атмосферу під час їжі, і будьте добрим прикладом. Тоді ваші діти навчаться отримувати задоволення від корисної їжі.
Переклад НВ
Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонено
Більше точок зору тут