Невеличкі моменти радості. П’ять речей, що на часі навіть під час війни

Олександр Педан (Фото:instagram.com/pedanos)
Спорт допоможе тримати себе в формі — і фізичній, і ментальній
Під час повномасштабної війни бувають моменти, коли сидиш і думаєш, що зараз не варто починати чогось нового, треба чекати перемоги тощо. Проте є речі, які на часі вже зараз, навіть якщо на перший погляд так не здається.
Освіта
Освіта на часі завжди, а під час війни — особливо. Зараз усі батьки зрозуміли, наскільки важко, але важливо, щоб діти продовжували навчатися. Вони мають стати освіченою, розумною, розвинутою нацією, вміти ставити мету й досягати її. Це дозволить їм здобути професію своєї мрії, яка буде приносити гроші, задоволення та матиме попит.
Останнім часом я багато спілкуюся зі школярами під час НеЛекцій, які ми проводимо в межах проекту UNICEF Спільно до навчання, і бачу, що вони самі розуміють важливість освіти в наш час. Навчання відволікає від того, що відбувається навколо, і дає мозку щось, на що можна перевести увагу.
Вчитися, до речі, я б хотів порадити не тільки дітям, а й дорослим. Немає сенсу витрачати час та нерви на «диванну аналітику». Краще в цей момент опанувати якусь нову мову, можливо, навчитися грати на музичному інструменті. Словом, здобути якийсь скіл.
Спорт
Вважаю себе адептом спорту. Перепробував у своєму житті понад 40 видів спорту, близько 10 з них постійно займаюся. Таким чином я тримаю себе в формі — і фізичній, і ментальній. Адже спорт зокрема знижує кортизол — гормон стресу, тому й допомагає підтримувати в нормі не тільки фізичний, а й психологічний стан.
Освіта на часі завжди, а під час війни — особливо
До того ж спорт — це й можливість спілкуватися та проводити час з близькими людьми. Я з сином ходжу на скеледром, з дочкою можу кататися на скейті, з друзями бігаю тощо. Насправді спорт може стати одним з об'єднувальних факторів у побудові стосунків — як дружніх, так і сімейних. Стати таким собі комунікаційним місточком для вас.
Література
Читання як таке допомагає розвивати ваш мозок, тримати його в тонусі й, звісно, відволікатися. Тому намагаюся дозувати — читаю новини зранку, а на ніч все ж таки літературу.
Яку саме — це вже обирати вам. Хоч нонфікшн, хоч художні книжки. В українських видавництв зараз такий величезний вибір, що кожен зможе підібрати історію собі до смаку. Я інколи сідаю й просто «ковтаю» фентезі, щоб трішки побути в іншому світі та відволіктися.
Відпочинок
Думаю, що кожен з нас за період війни був на межі вигорання. І це недобре, не варто доводити себе до такого стану. Просто задумайтеся про те, якщо раптом вигорите й не зможете працювати, що можете втратити ви або люди, які від вас залежать — я говорю зокрема й про ваш персонал, про ваших колег. І волонтерську діяльність продовжувати не зможете.

Вигорання може призвести й до нервових розладів, і до хвороб, адже імунітет падає. Хай там що, усім потрібно відпочивати, знаходити на це час і можливості. Не говорю про довгі відпустки, але 1−2 дні на тиждень варто побути з сім'єю, перезавантажитися й прийти в форму, щоб далі працювати ще краще.
Маленькі радощі
Давайте не будемо позбавляти себе дитячого відчуття радіти дрібницям. Це порада від наших військових, до речі. Вони говорять, що виборюють незалежність, суверенність, перемагають ворога, аби ми не здалися. Коли ви починаєте займатися самокритикою й відмовлятися від усього, зациклюєтеся тільки на проблемах, на обмеженнях, це не є нормальним життям. Саме цього хоче досягти наш ворог, а ми не маємо дати йому такого шансу.
Тому радіти маленьким дрібницям — наприклад, коли йде сніг — інколи дуже корисно. Бо навіть у цей момент ми не забуваємо, а розуміємо, що наші військові там зараз мерзнуть. Проте це закони природи. Не можемо сидіти й плакати, бо пішов сніг. Давайте допоможемо військовим теплими комплектами й будемо тішитися, що наш ворог буде замерзати, адже в них волонтерів немає.
Можна дарувати близьким якісь маленькі, але корисні речі. Зокрема, думаю, ніхто не відмовиться зараз від ліхтарика або павербанка. Звичайно, не потрібно викидати гроші на вітер, сьогодні варто планувати витрати раціонально. Але дарувати якісь невеличкі моменти радості вважаю за потрібне.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут