Оманливе почуття контролю. Що таке магічне мислення

Андрій Бєловешкін: «Сплеск інтересу до магії відбувається під час соціальних стресів» (Фото:Mikhail Nilov/Pexels)
Для мозку важливіше не істина, а досягнення внутрішнього узгодження
Напевно, ви знаєте одну людину та її поплічників, які панічно бояться назвати ім'я одного зі своїх супротивників. Цей ірраціональний страх — типовий прояв «магічного мислення», одним із законів якого «образ або ім'я дорівнює об'єкту«. Тому в магічних правилах було заборонено називати імена злих духів, щоб не покликати їх. Наприклад, у Гаррі Поттері було заборонено називати на ім'я Волан-де-Морта. А потім Пожирачі Смерті, що прийшли до влади, уникають згадувати ім'я Гаррі Поттера — він для них стає «небажаною особою № 1», практично як «доглядач СІЗО» або » берлінський пацієнт«.
Суть магічного мислення — це переконаність у тому, що можна впливати на дійсність через символічні дії чи думки, віра в силу своїх бажань, у те, що якщо я чогось дуже хочу, то це станеться лише завдяки моїй волі.
Люди з магічним мисленням відірвані від реальності
Вважається, що магічне мислення є нормальним для дітей віком до 5 років, примітивних культур, а також часто зустрічається при розладах шизофренічного спектру. Для магічного мислення характерна абсолютна віра в те, що внутрішній досвід є повністю об'єктивним, що все пов’язано з усім, і якщо щось відбувається, то це чийсь задум. Його адепти вірять у хороший світ та у різні " знаки".
Коли наш мозок стикається з чимось незвичайним, він прагне узгодити нову інформацію зі своїми очікуваннями та уявленнями. Для мозку важливіше не істина, а досягнення внутрішньої узгодженості, яка приносить спокій та комфорт. Це як при розвитку марення — спочатку людину лякають її думки, але потім відбувається «кристалізація марення», і пацієнт заспокоюється, знаходячи залізобетонну впевненість — мовляв, тепер я все розумію.
Магія приносила давнім людям спокій та відчуття контролю над невизначеністю майбутнього. Тому не дивно, що сплеск інтересу до магії відбувається за соціальних стресів, дезадаптації, утворення екзистенційного вакууму, а також за особистісної регресії, переходу до архаїчних форм мислення. Втім, це лікується. Так, транскраніальна магнітна стимуляція на ліву латеральну скроневу частку мозку послаблює магічне мислення.
Магічне мислення активно вивчається нейробіологами, і в нього є багато спільного з дитячим мисленням, впливом галюциногенів, сном, епілепсією, раннім психозом, навколосмертними переживаннями. Такі стани можна описати як «первинна свідомість» — це давнє, регресивне, дологічне або до-его мислення, що характеризується високим рівнем ентропії. Сучасні дослідники використовують принцип вільної енергії для опису роботи мозку. Рівняння термодинаміки, застосовані до нейронних мереж, показують, що наш розум це компроміс у використанні енергії для впорядкування хаосу.
Ймовірно, розвиток нашого сучасного мислення був пов’язаний з еволюцією нейронних мереж «метапізнання» — знання про наше мислення. Наш мозок набув здатності до придушення ентропії нейронних мереж. Активність задньої поясної звивини корелює з «цілісністю его», ослаблення его збільшує вираженість магічного мислення при застосуванні галюциногенів. Пригнічення ентропії пов’язане з метакогнітивними функціями, такими як самоусвідомлення та підтримання зв’язку з реальністю.
Проблема у тому, що люди з магічним мисленням відірвані від дійсності, вони формують причинно-наслідкові зв’язки виходячи з переконань, а не фактів. І тому, як з ними налагодити спілкування та взаєморозуміння, якщо ми на різних рівнях свідомості і використовуємо різні когнітивні механізми, — питання є відкритим.
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life