Шкодить роботі і стосункам. Як розпізнати тривожний розлад і вилікувати його, — лектор TED
Лікар і письменниця Джен Гантер у своїй лекції для TED розповіла, що робити, коли занепокоєння і страх виходять за межі норми
Переклад Євгенії П для TED
Ми живемо в культурі, яка не сприймає серйозно проблеми психічного здоров’я. До них ставляться з упередженням. Деякі радять не розпускатися, взяти себе в руки, перестати турбуватися, ніби ви все це собі вигадуєте. Але я хочу заявити, що тривожні розлади не менш реальні, ніж діабет <...>
Я дещо помітила у своїх пацієнтів. Вони часто описують мені класичні симптоми тривожного розладу. Постійне занепокоєння, проблеми зі сном, напружені м’язи і складності з концентрацією уваги. Але пацієнти не лікуються.
У цій країні багато проблем з психіатричною допомогою. У деяких людей немає страховки, щоб її покрити. У інших скарги відхиляли раніше або применшували, і вони не вірять, що є сенс звертатися по допомогу. Декого турбують упередження і те, як це може вплинути на їхню роботу або стосунки. Але важкий тривожний розлад — не моральний або особистісний недолік. Це проблема зі здоров’ям, така ж, як ангіна або діабет. І ставитися до неї слід не менш серйозно.
Є засіб від неспокою, і вам не потрібно страждати
Перш ніж говорити про тривожні розлади, давайте поговоримо про саму тривогу. Тривога — це цілком реальна і нормальна емоція, яку ми відчуваємо в стресовій ситуації. Вона пов’язана зі страхом. Але якщо страх — це реакція на безпосередню загрозу, яка швидко минає, то тривога — це реакція на більш невизначені загрози, і вона, як правило, триває набагато довше. Це частина системи виявлення загрози, яка властива всім тваринам і допомагає захищатися від хижаків. Тривога зароджується в мигдалеподібному тілі мозку, парі нервових пучків розміром з мигдальний горіх, які попереджають інші області мозку, що потрібно бути готовими до захисту. Потім гіпоталамус передає сигнал, викликаючи те, що ми називаємо стресовою реакцією організму. М’язи напружуються, дихання і пульс частішають, а кров’яний тиск підвищується. Ділянки в стовбурі мозку реагують, і ви приходите в стан підвищеної настороженості. Це реакція «бий або біжи».
Реакцію «бий або біжи» можна стримувати за допомогою області мислення вищого рівня — вентромедіальної префронтальної кори. Працює це так. Якщо людина бачить щось, що вважає небезпечним, наприклад, тигра, в мигдалеподібне тіло надсилається сигнал «час бігти». Вентромедіальна префронтальна кора говорить мигдалеподібному тілу: «Гей, подивися. Тигр у клітці. Ти знаєш, що таке клітка? Тигру не втекти з клітки. Все гаразд. Можна заспокоїтися». Цей цикл зворотного зв’язку може допомогти контролювати реакцію. Гіпокамп також підключається. Він забезпечує підтекст, кажучи приблизно так: «Гей, ми вже бачили тигрів у клітках. Ми в зоопарку. Ти в безпеці«.

У стані тривоги системи виявлення загроз і механізми, що їх зменшують або стримують, працюють неправильно і змушують нас турбуватися про майбутнє і нашу безпеку. Але у багатьох людей вони занадто розганяються. Люди відчувають постійне всеохоплююче занепокоєння, яке заважає працювати, шкодить навчанню і стосункам і змушує уникати ситуацій, здатних викликати його симптоми. Тривожні розлади зовсім не рідкість. За даними Всесвітнього дослідження психічного здоров’я, на них страждають або страждали близько 16% людей <...> Згідно з дослідженнями, люди з тривожними розладами не просто по-іншому реагують на стрес — є відмінності в роботі їхнього мозку.
Одна модель описує можливу плутанину в зв’язках між мигдалеподібним тілом та іншими частинами мозку. Шляхи, які сигналізують про тривогу, стають сильнішими. Чим більше ви турбуєтеся, тим сильніше стають ці шляхи, і виникає порочне коло.
Хороша новина в тому, що є засіб від неспокою, і вам не потрібно страждати. Пам’ятайте, річ не в слабкості. Йдеться про зміну мозкових структур, і дослідження показують, що мозок має здатність до реорганізації зв’язків протягом усього життя.
Хорошим початком є виконання базових дій. Збалансовано харчуйтеся, займайтеся спортом і висипайтеся, адже розум є частиною тіла. Медитація також може допомогти. Замість підвищення частоти серцебиття і напруги тіла, за допомогою усвідомленості та дихальних вправ можна уповільнити реакцію «бий або біжи» і поліпшити своє самопочуття на даний момент. Когнітивно-поведінкова терапія, форма розмовної терапії, також чарівно працює. З нею ви навчитеся розпізнавати неприємні думки і визначати, наскільки вони реалістичні. В майбутньому когнітивно-поведінкова терапія може відновити нервові шляхи, які знижують реакцію тривоги. Ліки також можуть принести полегшення як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. У короткостроковій перспективі вони здатні уповільнити механізми виявлення загроз, які надто розганяються. Дослідження показали, що як ліки, так і когнітивно-поведінкова терапія можуть знизити надмірну активність мигдалеподібного тіла, що спостерігається при тривожних розладах.
Високий кров’яний тиск і діабет можна лікувати або тримати під контролем. Те саме можна сказати і про тривожні розлади.
Повну версію можна знайти на TED
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут