І життя налагодиться. Як боротися з різними видами депресії
Правильний сон та розваги творять дива
Кожного листопада актуально. Кожного карантину все заплутується. Бо депресії бувають різними.
Вважається, що зміна пори року сама собою не може спричинити депресію. Проте тим, хто любить сонце і тепло, настання осені, зменшення кількості вітамінів і барв приносить фізичний і душевний дискомфорт. Настрій падає, активність знижується. Знаю по собі, тому що багато років борюся із сезонною депресією. І щоразу дивуюсь, що «людям зими» стає так само сумно навесні. У них весняна депресія.
Що робити? Використовувати всі прийоми хюгге, їхати на зимівлю у тропіки, заповнювати життя барвами та теплом, їсти вітаміни. Із сезонною депресією точно можна впоратися.
Багато роботи без відпочинку, нескінченний загін без зупинок, існування без часу на радості життя викликає почуття хронічної втоми, емоційне та фізичне виснаження, вигорання. У результаті ми маємо більшість симптомів депресії: байдужість, апатію, млявість, втрату мотивації до життя, ангедонію. Це ще не депресія, але, якщо продовжувати так само, можна до неї прийти.
Що робити? Зрозуміло ж — відпочивати. Доглядати за собою. І все буде, як у моєму улюбленому віршику-пиріжку:
«Поїв, поспав і тут раптово
Перехотілося вбивати.
Правильний сон та розваги творять дива! Поекспериментуйте.
Далі. Карантин, обмеження, мало вражень, невизначеність, одноманітність, невпевненість у майбутньому.
У результаті можемо отримати ті самі симптоми, приправлені песимізмом і втомою. Те, з чим другий рік приходять до мене пост-карантинні мами та тата. І не тільки.
Це можна назвати легким депресивним станом. Але це досі стан, з яким ви можете впоратися самостійно.
Що робити? Гуляти, планувати цікаве дозвілля, ходити до психолога, вносити у життя різноманітність. Знову правильно спати. Додати фізичне навантаження. Домовитися з близькими про свій час.
Депресією «поведінковою» називають стан, коли людина через погані звички або смуги невдачі не хоче виходити на вулицю, робити фізичні вправи, спілкуватися. Іноді «побути в собі» буває корисно для відпочинку та переосмислення життя. Але засиджуватися не варто. І знову той випадок, коли можна вийти «з будиночка» самостійно або з психологом: намітити нові цілі, багато рухатися, повітря, люди, фізична активність — і життя налагодиться.
Депресія може бути реактивною, тобто виникати як реакція на травму (тяжка хвороба, смерть близьких, розлучення), з якою людині складно впоратися поодинці. Погіршити ситуацію може постковідний синдром із психічними ускладненнями або, наприклад, втрата або набір ваги, або порушення сну, безсоння протягом тривалого часу.
У певному розумінні реактивна депресія — це одна з нормальних реакцій психіки на горе чи тяжку ситуацію. Нам погано з об'єктивних причин. Але треба відновлюватись і жити далі.
Що робити? Погорювати, відпочити та перезбиратись. Тут уже більше потрібні люди: близькі, фахівці та психотерапія можуть суттєво підтримати.

І нарешті, клінічна депресія. Крім апатії, ангедонії та інших симптомів легших форм вона супроводжується важкими психічними симптомами:
— втратою самоповаги та почуття самоцінності;
— надмірною самокритичністю та необґрунтованим почуттям провини;
— думками про смерть і про самогубство, що повторюються;
— почуттям нерішучості та слабкою концентрацією уваги;
Людина перестає адекватно оцінювати цінність та сенс життя. Цінність та сенс себе.
Більшість фахівців згодні: поганий настрій не варто плутати із хворобою. Клінічна депресія — хвороба, пов’язана з порушенням метаболізму серотоніну, дофаміну та (або) норадреналіну в корі головного мозку. Хімічні порушення супроводжуються екзистенційними муками: втрата сенсу життя, відчуття безвиході, суїцидальні думки. Тому тут обов’язково лікування спеціалістів: психіатр може призначити препарати, психотерапевт допоможе із психологічними проблемами. І завдяки цьому піде спотворене сприйняття себе, свого життя, своєї цінності.
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут