Ви не зможете відірватись. П’ять бестселерів для затишної осені
Дівчина, жінка, інакша — дуже сильний художній твір із розкішною стилістикою та цікавим сюжетом
Дівчина, жінка, інакша, Бернардін Еварісто, Фабула
Жанр: художній роман, що складається з окремих новел про героїнь, об'єднаних спільним сюжетом
Для кого: ідеально для людей, які цінують красиву манеру оповіді; читачам, які через книжки полюбляють переживати максимально незвичні досвіди, далекі і раніше незрозумілі контексти
Кому не зайде: людям із расистськими або сексистськими упередженнями (хоча для них цей текст був би корисний з міркувань просвітництва і прокачування людяності)

Це історії про життя темношкірих жінок, завдяки яким розкриваються політичний, соціальний та етичний контексти сучасної Європи. Манера письма нагадує білий вірш, поезію у прозі. Авторка не використовує крапок та великих літер на початку речень, але такий стиль збиває з пантелику лише на перших сторінках. Далі ви ввійдете в ритм і не зможете відірватись. Принаймні, так було зі мною.
Я не знаю, як це — бути темношкірою жінкою. Зрозумійте правильно, експерткою з життя білошкірих жінок я себе також не вважаю. «Від білих людей вимагається говорити за самих себе, а не за цілу расу» — каже персонаж бестселера Еварісто. Книга ніби й говорить за «цілу расу», але робить це голосами жінок різного віку, рівня освіченості, темпераментів, соціального статусу та життєвого бекграунду.
Просто зараз у вас може скластися враження, що це своєрідний політичний маніфест, замаскований під художній твір. Не поспішайте з висновками. Бо ця книжка — значно більше, ніж добре написана пропагандистська брошура за все хороше і проти всього поганого. По-перше, це дуже сильний художній твір із розкішною стилістикою та цікавим сюжетом. По-друге, це тренажер для емпатії, бо допомагає зрозуміти і пережити ті досвіди, які нам недоступні в реальному житті (хіба ваша бабуся ефіопська емігрантка або ви — віцепрезидентка лондонського банку, чий тато був нігерійським таксистом). Однак, сказати, що історії цих жінок — це історії про їхню расу, буде несправедливим.
Як Англія, на думку однієї із героїнь, складається із багатьох «маленьких Англій», так цей роман складається із багатьох маленьких історій, персонажі яких так чи інакше між собою пов’язані і перетинаються одна з одною, іноді зовсім неочікувано.
Психологія грошей. Нетлінні уроки багатства, жадібності й щастя, Морґан Гаусел, Yakaboo publishing
Жанр: мотиваційний нон-фікшн про фінанси
Для кого: для людей, які цікавляться інвестиціями, психологією багатства і жадібності, цікавими історіями, які схожі на притчі
Кому не зайде: професійним економістам та фінансистам, бо їм ця книга може здатися занадто очевидною та наївною

В основу Психології грошей покладено ось яке вихідне припущення: фінансовий успіх не залежить від вашого інтелекту. Зате дуже навіть залежить від поведінки. Іноді високочолі інтелектуали бездумно тринькають і залазять в кредити. А прості роботяги грамотно заощаджують і дають раду з розподілом ресурсів та інвестиціями. Автор переконаний: психологія грошей — це гнучкі навички. Морґан Гаусел розділив свою науку на двадцять розділів, де наочно пояснює, як працює фінансова грамотність.

Гаусел вважає, щоб зрозуміти, чому люди набираються боргів, потрібно вивчати не процентні ставки, а природу жадібності, нерозважливості та оптимізму. Щоб зрозуміти, чому люди досягають фінансового успіху, слід придивлятися до алгоритмів їхнього мислення. На сторінках цієї книги ви не знайдете чарівної палички, сенсаційної інформації чи феноменальної ідеї, яка змінить ваше життя. Лише прості та зрозумілі (але не завжди очевидні) правила.
Фінансовий успіх не залежить від вашого інтелекту
Ухвалюючи фінансові рішення, люди найчастіше керуються не електронними таблицями чи бухгалтерськими звітами. Такі рішення приймаються за обіднім столом чи під час наради в компанії. У місцях, де особиста історія, унікальний погляд на світ, его, гординя, маркетинг і дивні стимули змішуються докупи і формують ефективний для вас наратив.
Загалом після читання ви отримаєте кілька простих і зрозумілих рекомендацій, які допоможуть ухвалювати мудріші фінансові рішення.
Розгадка геніальності. Як працює інженерія ідей, Рон Фрідман, Лабораторія
Жанр: нон-фікшн із обережними натяками на коучинг-літературу
Для кого: для допитливих людей, яким цікаві секрети успіху і популярності творів мистецтва, продуктів та ідей. Маркетологи, музиканти та сторітелери знайдуть у книзі багато історій про те, що зробило вірусним рекламу та контент, який споживають мільйони людей по всьому світу.
Кому не зайде: людям, яким не подобається книжка Дерека Томпсона Хітмейкери, бо Розгадка геніальності розглядає ту саму ідеї, лише під дещо іншим кутом.

Письменник Метт Рідлі казав: «Креативність — те, що народжується, коли ідеї займаються сексом». Ця цитата — чудовий девіз для книги Розгадка геніальності.
Уявіть, що в ресторані вам принесли надзвичайно смачну страву. Ви хочете приготувати її вдома. Для цього вам необхідно розгадати рецепт того, що на тарілці. Знаючи його, на власній кухні ви може приготувати цю саму їжу на власний манер: по-вегетаріанськи, на грилі замість духовки і з додаванням улюблених спецій. Швидше за все вийде зовсім інша страва. Але перший крок до створення такого кулінарного шедевру — зрозуміти, що саме робило початковий делікатес таким особливим.
Подібний спосіб використовують розробники комп’ютерної техніки та мобільних додатків. Інженери систематично розкладають чиїсь винаходи на атоми, щоб дослідити, як їх влаштовано та отримати нові інсайти. Це називається «зворотнім проєктуванням». Якщо застосувати такий підхід до будь-якої галузі, можна розвинути креативність і вміння вихоплювати цінні ідеї, удосконалюючи їх. Ця книжка про те, як розвинути в собі здатність розуміти секрет успіху проєктів, явищ та ідей. Тобто розкладати готову страву на окремі інгредієнти.
Ні, Розгадка геніальності не про те, як красти чуже. А радше про вміння точно визначати, що саме робить продукт, який нас приваблює, таким резонансним і унікальним. Вона вчить не повторювати, а модифікувати ідеї так, щоб поєднувати вже відомі шаблони з нашими унікальними сильними сторонами. Копіювання чужої роботи не дасть хорошого результату. Але й ігнорування наявних успішних формул позбавляє вас цінних навичок. Креативність народжується зі змішування ідей, а не ізоляції. Рон Фрідман запропонував низку дієвих стратегій, як застосовувати зворотнє проєктування у різних сферах. Він посилається на дослідження з психології, нейробіології, еволюції, біхевіористики та бізнесу, щоб навчити розщеплювати на складники майстерні роботи із різних галузей.
У найрізноманітніших індустріях, від літератури й мистецтва до світу бізнесу, є чимало спеціалістів високого класу, досягнення яких були б неможливими, якби спочатку вони не розклали на атоми роботи інших фахівців. Як це робити? Як у креативній суміші відділяти одну ідею від іншої і розуміти, чому вони працюють у поєднанні? Як поселяти ідеї із суміжних галузей у незвичний контекст і використати в новий спосіб?
Уміти грамотно аналізувати якісну роботу — це також магія. І цій магії Рон Фрідман приділив сім розділів і заключний есей, який допомагає інакше дивитися на професійну рутину.
Безцінна перевага цієї книги — автор не «ллє воду» та не грішить банальними узагальненнями, які часто трапляються у нон-фіках на подібну тематику. Цей текст максимально практичний, корисний і читабельний. Не знаю, що саме «зворотньо проєктував» психолог Рон Фрідман, але йому вдалося написати справді корисний посібник про природу ідей та логіку креативності. Моліться, щоб ця книжка не потрапила до рук ваших конкурентів, бо вона озброює!
Сніги Кіліманджаро, Ернест Гемінґвей, Видавництво Старого Лева
Жанр: коротка проза
Для кого: для людей, які цінують поетику буденності і лаконічний психологізм.
Кому не зайде: читачам, яким важлива гостросюжетність

«Втрачене покоління», розбиті ілюзії, тривожний цинізм, простота і водночас приголомшлива глибина — приблизно так опише творчість Гемінґвея кожен, хто прочитав бодай один його твір.
Геніальність Гемінґвея у тому, що ми безпомильно відчуваємо, про що мовчать його персонажі. Найважливіше не те, що герой сказав, а те, що залишилося невисловленим. Це найвища літературна майстерність — показувати дійсність, не артикулюючи її. Завдяки цьому славнозвісному «принципу айсберга» Гемінґвей потрапив до канону класиків світової літератури.
Сніги Кіліманджаро — збірка його короткої прози. Це лаконічні і сильні оповідання, які вважаються чи не найкращими у його творчому доробку. Книжку назвали за однойменним оповіданням про письменника, який повільно вмирає після сафарі від подряпини, яка переросла в гангрену. Місце дії — підніжжя гори Кіліманджаро. Головний герой не здатен пересуватися, він рефлексує над своїм життям. Тим часом його дружина безуспішно намагається змусити коханого опиратися хворобі. Уперше оповідання опублікували у 1936-ому в американському журналі Есквайр.
Естетичної цінності книзі додають графічні ілюстрації Антона Селлешія. Вони депресивні, витончені та бездоганно відповідають настрою текстів. Видання ідеально пасує для дощових осінніх вечорів. А також годиться для подарунку колегам чи друзям.
Матера вам не наймичка, або чому діти це — прекрасно, Катя Бльостка, Віхола
Жанр: нон-фікшн
Для кого: для чоловіків, бо ви просто уявлення не маєте, через що саме проходили ваші матері і що відбуватиметься, якщо ви з дружиною чи партнеркою вирішите народити дітей; для жінок, які хочуть фізично та морально підготуватися до материнства; молодим батькам, щоб краще давати раду з вихованням дітей
Кому не зайде: людям, що сповідують філософію чайлд-фрі; чутливим до суржику і лайки

Парадоксальна ситуація: дівчат змалечку готують до материнства. Я маю на увазі ці ігри в «доньки-матері», сакралізацію материнського архетипу та розмови про «жіноче призначення» та «жіноче щастя». І тим не менше цілі покоління жінок уявлення не мають про те, що на них чекає під час вагітності і після пологів. Суспільство плекає єдино правильний приклад еталонного материнства. Мільйони жінок, які не вписуються в недосяжний «материнський канон», почуваються поганими матерями, страждають від депресії та порівнюють себе із «мамою Міланки» з інстаграму, у якої не було токсикозу, одразу після пологів втягнувся живіт, безболісно минуло грудне вигодовування, а маленька Міланка в 9 місяців ходить на горщик та цитує Шекспіра.
Правда в тому, що материнство буває різним. Не всі жінки при надії пурхають у щасливому передчутті магії. Не усі жінки здатні обійтися без анестезії чи кесаревого розтину. Не всім вдається годувати груддю. Не всі відчувають захват і любов до новонародженого немовляти. Кожен материнський сценарій — нормальний і природній. Жінки проходять через найрізноманітніші досвіди, і більшість із них не схожі на Кейт Мідлтон з обкладинки глянцю чи акторку-матір з реклами підгузків.
Головна ідеї книжки: «жінка при надії повинна бути почутою, а всі її тривоги вислухані та максимально заспокоєні». Нон-фікшн чудово виконує цю місію, не лякаючи, а проговорюючи досвід материнства з позиції любові та поваги до майбутніх мам.
Секрет успіху Каті Бльостки — це чесна розмова про вагітність, пологи та материнство у самоіронічній і дотепні манері. Катя — успішна інстаграм-блогерка, яка мешкає в США та виховує чотирьох синів. У своєму блозі вона розповідає про материнські будні, показує «негламурне» материнство та говорить про комфорт, любов до себе і гармонійні стосунки в родині. Бльостка використовує народні приказки та суржик, а її вислови швидко стають інстаграм-мемами.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут