Крихкий баланс. Чи можна бути щасливим на самоті

25 грудня 2021, 01:50

Багато хто так ретельно вибудував свої межі, що їхні стіни досягли небес

Чи можете ви бути щасливі самі собою? Без інших людей? Так. Але не довго.

Уточнимо. Є радість, є ейфорія та інші емоційні стани, що минають швидко. Щастя до них не належить. Щастя — це про повноту. Про почуття гармонії, рівновагу, про те, що загалом все добре і все йде правильно. І не тільки правильно, а й у правильному для вас напрямку.

Відео дня

Щастя — це більше про тло, ніж про піки. На щасливому фоні можуть бути і життєві злети, і падіння, і коливання емоцій від радості до смутку. І ось таке щастя обов’язково передбачає стосунки зі значущими іншим або іншими.

Можливо, ви згадаєте ченців-самітників і наведете їх у приклад, але це буде помилкою — адже вони будують стосунки з богом чи богами.

Тому важливо пам’ятати, що особисте щастя пов’язане зі щастям інших людей. Ми стадний вид. Ми не ізольовані один від одного. Ми усі разом. Самотня людина почувається нещасною, так і було задумано. Сила нашого виду — у спільності, де при цьому не придушується індивідуальність.

Наше особисте щастя пов’язане зі щастям інших людей

Спочатку, ще серед давніх людей, можна було спостерігати розподіл праці. Хтось шив одяг зі звіриних шкур після того, як хтось убив цих тварин. Хтось робив кам’яні знаряддя, а хтось спеціалізувався на виробах із кістки. Хтось створював прикраси, хтось готував м’ясо, хтось співав чи танцював.

Це і є усвідомлення цінності кожного індивіда задля спільного блага. Користь, яку окрема людина може принести іншим, якщо дозволити їй робити те, що виходить добре.

Так, ви можете сказати, що є егоїстичне щастя, якого можна досягти за допомогою інших. Але скільки воно триватиме? Що станеться, коли людина, яка використовує інших, залишиться сама? Коли з’ясується, що нема з ким поговорити, нікому довіритися, і все здасться штучним і огидним?

Близькість — найбільший і найцінніший дар, який можливий для людей, і його не можна отримати ні силою, ні погрозами, ні маніпуляціями. Тільки через любов, повагу, прийняття, чесність, щирість.

У нашому західному, надмірно індивідуалізованому світі, з технологіями, які імітують відносини, люди часто впадають в депресію, тривожний розлад, сприймають безглуздість свого життя — і це відбувається через відсутність тісного зв’язку з іншим та іншими. Адже мозок, що стоїть на сторожі нашого виживання, буквально кричить «допоможіть!» і «SOS» поганим самопочуттям. Все йде не так, якщо немає поруч нікого надійного, того, хто любить, зацікавленого в нашому благополуччі. Є багато досліджень, що показують, що відсутність у нашому оточенні від трьох до восьми близьких людей викликає психологічні, а потім і фізичні захворювання, що розвиваються на тлі стресу.

Тому відмова від егоїзму, від самотності, від крайнього індивідуалізму буде дуже корисною для того, щоб відчути щастя, повноту та сенс життя.

Сьогодні дуже багато йдеться про розмиті межі особистості у відносинах, про самопожертву на межі виснаження емоційних сил тощо. Але насправді такого майже не лишилося. Навпаки, багато хто так ретельно вибудував свої кордони, що їхні стіни досягли небес. Тепер ці люди не можуть створювати ні любовних стосунків, ні дружніх, ні робочих. Вони не помітили, як перейшли від крайнощів розмитих у крайнощі закритих кордонів. За ними є лише «Я» і «мої інтереси» а інший бачиться ворогом, що зазіхає на ці інтереси, до «саморозвитку» тощо.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Я як психотерапевт говорю про баланс. А баланс, де б він не був — у погоді, на біржі, в організмі — річ тендітна. Важливо розуміти: дослідження показують, що люди у шлюбі — щасливіші, люди з друзями — щасливіші, і робота в доброму колективі заради блага інших теж робить щасливішими і надає життю сенсу. Відносини це джерело особистого щастя. Але хіба відносини, водночас, не є ризиком? Чи не ризик переживати біль? Чи не ризик втратити себе? Так, це так. І ось чому важливо вчитися будувати та розвивати відносини. Але до цього дослідження, головне, що вам потрібно прийняти головне: інший та інші — головне джерело щастя особистого для мене як людини.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Більше блогів тут

Показати ще новини
Радіо NV
X