Шахи роблять нас розумнішими? Блог британського вченого
Колонка написана в співавторстві з аспірантом університету Ліверпуля Джованні Салой

Вважається, що ті, хто грає в шахмати, розумні і здібні в математиці. Саме тому багато батьків прагнуть привчити своїх дітей до шахів в надії, що розумові здібності сина або дочки розвинуться, і це допоможе їм досягти успіху в житті.
Шахи — прекрасна гра, що зародилася в Стародавній Індії серед військових. Але чи робить вона людину розумнішою, чи є якісь підтвердження цьому?
У попередньому матеріалі ми показали на прикладах, що середньостатистичний шахіст перевершує нешахіста за рівнем пізнавальних здібностей. Більше того, навички, необхідні для гри в шахи, взаємопов'язані з такими важливими показниками інтелекту як рушійне мислення, пам'ять і швидкість обробки інформації.
Зв'язок між загальними когнітивними здібностями і грою в шахи очевидний. Але що тут є першопричиною? Може, спочатку розумні люди просто люблять грати в шахи? Або все-таки саме шахи роблять їх розумнішими?
Гра для мозку
Звідки взагалі взялася ідея, що шахи роблять нас розумнішими? Справа в тому, що шахи вимагають концентрації уваги і інтелекту. Якщо математика і граматика вимагають тих самих навичок, значить, і шахи повинні покращувати навчальні показники людини.
Виходячи з цієї гіпотези, британський Інститут Освіти провів велике дослідження, щоб вивчити вплив шахів на навчальні здібності майже 4000 британських дітей.
Думати, що шахи поліпшать розумові здібності дитини — видавати бажане за дійснеОтримані ними результати розчарують багатьох: вчені прийшли до висновку, що шахи ніяк не впливають на успішність дітей в математиці, граматиці і науці.
Незабаром шахісти поставили під сумнів достовірність цих результатів, особливо з огляду на той факт, що попередні дослідження показували більш оптимістичну картину щодо переваг шахів.
Оцінка доказів
Шахісти, ймовірно, мають рацію, критикуючи результати дослідження Інституту освіти. При його проведенні було допущено кілька методологічних помилок.
Але ми проаналізували всі попередні дослідження з цього питання і виявили, що шахи все-таки трохи покращують пізнавальні здібності та академічні досягнення людини, особливо в математиці.
Проте, потрібно дуже обережно інтерпретувати ці дослідження, як і твердження про те, що шахи надають позитивний вплив на когнітивні і академічні показники. Справа в тому, що більшість досліджень порівнюють людей, що грають в шахи, з тими, хто не захоплений альтернативними заняттями.
І це проблема: дані показують, що захоплення і позитив, пов'язані з освоєнням нового заняття, наприклад, гри в шахи, теж можуть вплинути на результати. Це так званий ефект плацебо, і проблема його в тому, що він тимчасовий.

Таким чином, цілком можливо, що спостережуваний позитивний вплив шахів пов'язаний тільки з ефектом плацебо.
Висновок
Ми ведемо до того, що шахи, швидше за все, не мають ніякого істотного впливу на загальні розумові здібності людини. Вам може здаватися, що це дуже зручний метод — грати в шахи, щоб поліпшити цілий ряд інших навичок, — але це не так.
І цей стереотип поширюється не тільки на шахи. Дослідження показали, що заняття музикою також не мають ніякого впливу на розумові та академічні здібності. Те ж стосується відеоігор, тренувань мозку і тренувань робочої пам'яті.
Навички, отримані під час навчання якоїсь справи, не переносяться на інші сфери, і це універсальна істина людської пізнавальної здатності. Іншими словами, ви, в кращому випадку, прогресуєте в тій сфері, в якій тренуєтеся — старий, добрий здоровий глузд.
Думати, що шахи поліпшать розумові здібності дитини, значить, видавати бажане за дійсне. Але це не означає, що шахи зовсім не роблять ніякого позитивного впливу на навчання дитини.
Шахи вимагають певного рівня майстерності в арифметиці і геометрії. Включення математичних ігор або вправ в шахові змагання — це простий і цікавий спосіб допомогти дітям вчитися.

Переклад The Conversation. Републікація повної версії тексту заборонена
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Більше блогів тут