Прокляття знання. Чому люди не розуміють «прості» речі
Краще поінформованим людям надзвичайно важко думати про проблему з точки зору менш поінформованих людей
Сьогодні розберемося з однією із найбільш часто згадуваних проблем керівників. Чому нас так дратує, коли інші не розуміють «прості» речі?
Тизер: коли нам здається, що те, що ми хочемо донести до інших, — елементарні речі, які вони мають легко зрозуміти, нам тільки здається.
Ось чому…
Прокляття знання (curse of knowledge) — це когнітивне упередження, суть якого в тому, що краще поінформованим людям надзвичайно важко думати про проблему з точки зору менш поінформованих людей.
Людям із глибшим розумінням будь-чого, досвідом і знаннями значно важче пояснювати і обговорювати відповідну тему з тими, хто менше обізнаний.
Як працює це упередження?
Коли вам треба вгадати пісню, яку інша людина вистукує пальцями на столі, то для людини, яка вистукує пісню, ця мелодія буде звучати в голові, а у вас буде мізерна частина інформація, з якої ви повинні будете зробити висновок. При цьому, для того, хто вистукує мелодії, ваше завдання буде видаватись очевидним і простим.
В ході такого експерименту насправді лише 2,5% слухачів змогли вгадати пісню (було вгадано лише 3 зі 120 «простукувань»).
Як працювати із цим упередженням?
1. Коли ви в ролі того, хто пояснює інформацію, або ставить завдання, обов’язково враховуйте «рівень обізнаності» того, з ким взаємодієте.
2. Слідкуйте за тим, щоби форма повідомлення на рівні лексики і структури була максимально простою для отримувача, не для вас.
3. Коли ви в ролі того, хто отримує завдання, ні на одну хвилину не сумнівайтесь у вашому праві ставити стільки уточнюючих питань, скільки вам потрібно, для розуміння того, про що йдеться.
4. Візьміть собі за правило, що єдиним «дурним» запитанням є те, яке не було задане.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

матеріалів розділу Life