У 16, 18 чи 21? Коли ми насправді дорослішаємо, — лектор TED

Шеннон Оделл (Фото:shannoncodell.com)
Нейробіолог і стендап-комік Шеннон Оделл у своїй лекції для TED розповіла, як вчені визначають зрілість за допомогою стадій розвитку мозку
Переклад Олени Сьомак для TED
Для більшості країн 18 років є позначкою початку дорослого життя, тому вони надають людям різні свободи та привілеї. Але чи правильно вимірювати дорослість за віком?
<...>
Як на мене, піддавати сумнівам вікові рамки повноліття цілком виправдано. Деякі країни знизили вік для голосування до 16 років, і традиційні привілеї повноліття часто надають у різному віці.
Оскільки, ми не можемо досягнути згоди про те, коли ми дорослішаємо, можливо, наука може дати нам чіткішу відповідь.
Нейробіологи визначають дорослість за тим, наскільки сформувався мозок. Розвиток мозку передбачає дві траєкторії. По-перше, кількість сірої речовини зменшується. Сіра речовина складається з клітин і сполучень, які сприяють передачі інформації на коротких відстанях, створюючи потужні осередки обробки інформації. Може здатися, що зменшення — це погано. Але насправді відбувається селективне викорінення. З'єднання, що використовуються, лише міцнішають, тоді як рідко використовувані — зникають, що робить мозок більш адаптованим до середовища й водночас енергоефективним.
Таке зменшення кількості сірої речовини супроводжується збільшенням білої. Білою речовиною називають мієлінові з'єднання, вкриті ізоляційним шаром, що забезпечує швидку передачу інформації між вузлами на великих відстанях. Наприклад, ці шляхи поєднують ділянки, які сигналізують насолоду від миттєвої винагороди, з ділянкою, яка допомагає в плануванні, дозволяючи робити більш збалансовані та продумані рішення.
Піддавати сумнівам вікові рамки повноліття цілком виправдано
Візуалізаційні зображення показують, що кількість білої та сірої речовин кардинально змінюється у підлітковому віці, й продовжує змінюватися з 20 до 30 років. Але розвиток мозку на цьому не закінчується, оскільки різний досвід продовжує змінювати його сполучення протягом життя. Тож, лише за структурою мозку складно визначити зрілість.
Інший спосіб, який науковці використали для цього — вимірювання когнітивного розвитку — коли ви здатні навчатися та виконувати розумові задачі настільки ж ефективно, як і доросла людина? За цим визначенням, зрілість може початися навіть у 16 років, адже підлітки гарно складають тести на логіку, вирішення проблем та критичне мислення.
Підлітки, які здатні ухвалювати продумані рішення, більш вразливі до зовнішнього тиску. Дослідження показали, що у завданнях, які включають самоконтроль та ризик, молоді люди від 18 до 21 року поводяться як дорослі. Але коли ці тести включають емоційну частину, таку як використання самоконтролю при розпізнаванні загрозливих виразів обличчя, чи соціальну, наприклад, прийняття рішень у присутності друзів, поведінка відрізняється. За цих умов учасники досліджень поводяться як більш юні підлітки, а їхній мозок показує схожу активність.

Іншими словами, у підлітковому віці та коли вам трохи за двадцять ваш мозок налаштований на те, щоб більше цінувати соціальні та емоційні елементи. Це допомагає молодим дорослим краще дослідити свою ідентичність і налагодити зв’язки з іншими, але також може зробити їх більш вразливими до негативного впливу однолітків і необдуманих поспішних рішень.
Саме тому багато вчених стверджують, що судові системи повинні поширити юрисдикцію судів у справах неповнолітніх на тих, кому трохи за двадцять, оскільки нинішні системи не розуміють, як змінюється мозок дорослої людини.
Отже, коли ми насправді є дорослими? Як ви бачите, не існує точного віку чи моменту розвитку, який ми можемо виділити. Натомість нейронаука припускає, що існують хвилі зрілості. Оскільки різні ділянки мозку та розумові здібності дозрівають у різний час, існують і різні дорослі поведінкові стани. Не всі досягають кожної хвилі зрілості в одному і тому ж віці. Подорож кожного дорослого унікальна, на неї впливає генетика, довкілля та особистий досвід.
Повну версію можна знайти на TED
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут