Не кінець світу. Як пережити провал на іспитах
Пам’ятайте, все у ваших руках, навіть якщо перша спроба виявилась невдалою
Минулого тижня ми розглядали основні способи, як позбутися стресу і відновитись після нелегкого періоду підготовки і складання ЗНО. Але після іспитів на абітурієнтів та їхніх батьків чекає ще один непростий з точки зору психології момент — отримання результатів.
Звісно, бувають історії, коли бали ЗНО виявились невтішними, щось пішло не за планом і спересердя ви скажете чи подумаєте: «Я все провалив. Я — невдаха».
Не робіть такого, будь ласка, адже подібне налаштування посилить ваш стрес, демотивує, перешкодить адекватному аналізу помилок.
Авжеж, ситуація непроста. Можна лише уявити напружений стан в сім'ї, коли батьки розлючені, роздратовані, засмучені, чи і те й інше разом. Дитина — налякана, страшенно зажурена, розбита, або ж, як варіант, від сили тиску стає байдужою, апатичною і, в найгіршому варіанті розвитку подій, впадає в депресію.
Сварок, взаємних звинувачень, нервових зривів просто не уникнути.
І тут потрібно чітко пам’ятати, що атмосфера в сім'ї повинна формуватися так, щоб це місце емоційно асоціювалось з прихистком. Сім'я — це місце, де можна поплакати, поділитися, видихнути і набратися сил, щоб рухатися далі.
Але для цього необхідне взаєморозуміння, турбота один про одного і робота над собою.
Аналізуючи ситуацію, намагайтеся поглянути під іншим кутом, змінити спосіб мислення, тоді ви зможете покращити і своє ставлення до проблеми, чим зменшите рівень стресу в організмі.
Лише прийнявши ситуацію, можна робити адекватні висновки і складати подальший план дій. Все ж, це життя і, можливо, саме в цей період вам необхідно було пережити саме такі емоції, щоб надалі стати сильнішим/-ою.
Отож, що варто робити абітурієнту, якщо поганий результат вибив вас із нормального стану і ви відчуваєте, що ваш емоційний і психологічний стан погіршується?
1. Припиніть жувати так звану «ментальну жуйку». Не думайте постійно про те, що б було, якби… Все сталося, як є, і це треба прийняти. Інакше постійна генерація у ваших думках можливих варіантів розвитку подій минулого виснажить вас і поглибить проблему.
2. Поставте собі кілька запитань, яких, як правило, в стресовому стані ви підсвідомо уникаєте:
— Що я можу зробити саме в цій ситуації?
— Які в мене ще є шляхи?
— Куди я хочу/можу рухатися?
3. Пам’ятайте, що вихід завжди є. Все у ваших руках. Навіть якщо перша спроба виявилась невдалою.
4. Не думайте про те, що скажуть інші. Це ваше життя, і лише ви знаєте, як краще буде для вас, і як саме можливо виправити ситуацію.
Якщо ви батьки абітурієнтів і вам важко зрозуміти, як варто діяти в такій ситуації, то ось кілька найголовніших рекомендацій, як можна покращити ваш стан і найголовніше — підтримати вашу дитину.
1. Не підвищуйте голос і не створюйте погану атмосферу вдома. Пам’ятайте, що криком і пригніченням ви нічого хорошого не зробите, лише погіршите. Найперше, що ви можете зробити — це опанувати емоції і запитати себе: Чим я можу допомогти своїй дитині?
2. Підтримуйте дитину, як би не склалися обставини. Пояснення, мабуть, зайві.
3. Ви повинні завжди мати план. Продумайте заздалегідь можливі варіанти розвитку подій і запропонуйте дитині, щоб розуміти, що далі є шлях. Який — ви можете обрати разом.
4. Хтось з батьків скаже: «Я в такому віці вирішував все сам». Гаразд! Тоді дайте свободу дій своїй дитині, і не вказуйте що вона має робити, завдаючи додаткового тиску.
5. Погані результати — це провал. Чи необхідний досвід. Вирішувати вам: це залежить виключно від того як ви до цього ставитеся, і яке значення надаєте цьому.
6. Не втілюйте свої мрії через дітей.
Та все ж, якщо відчуваєте, що справитись з ситуацією власними силами вам не вдається, спробуйте звернутись до фахівця. Не стресуйте і оберігайте себе. Пам’ятайте, все найкраще — попереду!
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.