Колективний нарцисизм. Чим може бути небезпечною ідея «величі» країни

10 січня, 20:43
Андрій Беловєшкін: «Невдачі та провали видаються нарцисам особливою формою прихованої перемоги» (Фото:urfingus/Depositphotos)

Андрій Беловєшкін: «Невдачі та провали видаються нарцисам особливою формою прихованої перемоги» (Фото:urfingus/Depositphotos)

Чим сильніше людина усвідомлює свою нікчемність, тим більше пишається тим, як її група керує іншими

Де починається гріх і моральне розкладання людини? Тисячі років різні релігії шукали відповіді і дійшли одного висновку — це гординя. Латинська максима звучить просто: Initium omnis peccati superbia (гординя — початок усіх гріхів). У буддизмі це отрута розуму, в ісламі кібр — причина інших гріхів, так само і в іудаїзмі, а у стародавніх греків був гібрис — жадібність із бажанням власного обожнювання. Гординю вважали причиною гріхів, тому що вражений нею відмовлявся визнати свої гріхи.

Відео дня

Сучасна наука говорить про темну тріаду: нарцисизм, макіавелізм і психопатію, або тетраду (плюс садизм). Ці риси часто поєднуються чи перекривають одна одну. Нарцисизм зазвичай охоплює гординю, самозакоханість, владолюбство, почуття переваги, ексгібіціонізм, сприйняття чогось як належного, марнославство, тенденцію до використання інших людей і їхніх ресурсів і самовпевненість, потребу в лестощах, а також повну відсутність емпатії та рефлексії, самокритики до свого стану. Нарциси прагнуть обмежувати свободу інших людей за своїми правилами шляхом насильства. Особливо небезпечний злоякісний нарцисизм, керований усвідомленням своєї звичайності поряд із бажанням бути вищим за іншу людину, і ключем є не співпраця, а домінування, приниження та придушення інших.

Росія є світовим лідером колективного нарцисизму

Злоякісний нарцис почувається нікчемою, тому прагне це компенсувати, атакуючи інших. Нарцис розглядає інших лише як засіб і не виявляє емпатію, неспроможний поставити себе місце іншого. При цьому в нього дуже розвинена самоемпатія — уміння знаходити виправдання будь-яких своїх дій, навіть огидних. Критику нарцис не переносить, а найбільше боїться викриття. Так звана «нарцисична травма» — коли справжня нікчемність нарциса була виявлена, — перетворюється на «нарцисичну лють», тобто агресію нарциса, спрямовану на того, хто зробив йому зауваження або вказав на реальний стан справ. Патологічна грандіозність нарцисів, їхнє відчуття всемогутності призводять до того, що вони не переносять критику, самокритика у них теж відсутня, і в результаті формується така картина світу, де реальні невдачі та провали є особливою формою прихованої перемоги. Однак це ще пів біди.

На рівні угруповань розвивається колективний нарцисизм, коли людина відчуває свою «велич» як «велич» якоїсь групи чи держави, до якої він себе відносить. Якщо доброякісна форма колективного нарцисизму — це бажання бути кращим за інших за рахунок своїх досягнень, культурних та економічних, то злоякісна форма — це одержимість своїми перевагами у придушенні й атакуванні інших спільнот. При цьому чим менше у людини особистої гордості, тим вища його гординя колективного нарцисизму, чим сильніше вона усвідомлює свою нікчемність, тим більше пишається тим, як її група керує іншими. Також часто проявляється нарцисичний ексгібіціонізм — пхають свою «велич» в обличчя людям, зайнятим своїми справами.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показовими є результати дослідження, де опитані висловлюють свою думку про те, який внесок у світову історію внесла їхня країна. Росія є світовим лідером колективного нарцисизму — 61%, при цьому мінімум у Швейцарії — лише 11%. Дослідження показують, що чим сильніший ресентимент і відчуття себе «скривдженими», тим більший уплив популістів, вищий нарцисизм і більша віра у змови. Міжгрупову ворожість передбачає колективний, а не індивідуальний нарцисизм.

Антидот гордині — це скромність і гордість своїми реальними справами, реалістична впевненість у собі та розуміння обмеженості своїх сил, усвідомлення своїх слабкостей, своєї «ницостідуху» і того, що всі ми, люди, однакові перед викликами долі. А лайфгак такий: читаючи нарцисичний опитувальник особистості, спробуйте приміряти на себе не нарцисичні переконання, подумати, як би змінилося ваше життя, якби ви їх дотримувалися, і в яких ситуаціях вам точно це потрібно зробити.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV

Більше блогів тут

Показати ще новини
Радіо NV
X