Повторення пройденого. Чому варто подивитись стрічку Тім Талер, або Проданий сміх
Дивитися цей фільм — як ще раз повторювати урок фізики: якщо десь прибуло, значить десь вибуло
21 березня в Україні вийде у прокат стрічка Андреаса Дрезена Тім Талер, або Проданий сміх. Німецький режисер екранізував одноіменну книгу свого співвітчизника Джеймса Крюса, і у Німеччині це вже третя екранізація відомого твору.
Пам'ятаю, як книгу Джеймса Крюса Проданий сміх нам читала вихователька в дитячому таборі. Нам було по 11 років, і після декількох годин на морі замість денного сну ми просили вихователів читати нам цю книгу вголос. Ми затихали і завмирали, слухаючи історію Тіма Таллера. І пам'ятаю, як ми, приголомшені сюжетом, несміливо міркували: я б, напевно, ніколи не продав свій сміх.
Крюс, як автор історії, далеко не ходив. Втім, як і Гете, автор Фауста. В обох творах за основу взятий біблійний сюжет про те, як диявол спокушає Христа. Він, як ми знаємо, був хлопцем дорослим на той час і вмів противитися спокусі, але інша справа — 14-річний Тім Таллер. Як наслідок, в цій історії трапляється біда, але і трапляється зав'язка у відомому сюжеті.
Дивитися цей фільм — як ще раз повторювати урок фізики. Якщо десь прибуло, значить десь вибуло. Хочеш грошей — будь ласка. Тільки визначся, чого ти готовий позбутися. Хоча це вже, мабуть, і не фізика зовсім.
Фільм, звичайно ж, для всієї родини. Хоча він і не про сімейні цінності. Але дивитися його варто разом. Всією сім'єю дізнатися про історію 14-річного Тіма. Про те, що для щасливого життя у нас вже все є. Треба тільки не забувати про це. Як каже мій тато: ми не розуміємо, що живемо у раю.
Головний герой за сюжетом залишається круглим сиротою. Хоча навіть якби Тім Таллер жив в повній сім'ї, цінність сміху в цій історії також вдалося б підтвердити. З іншого боку, коли читаєш книгу Джеймса Крюса або дивишся екранізацію, то сподіваєшся або боїшся, що раптом автор захоче піти далі, і диявол запропонує Тіму воскресити його батьків. Як варіант ще більш серйозної спокуси.
Про що хотіли сказати автори — книги та фільму? Напевно, і про гроші теж. Це те, чого у диявола ну просто завались. Тому він так легко дарує можливість отримувати величезні суми. Ось і виходить плутанина. Звичайна людина прагне стати багатієм, вершителем доль. А диявол, навпаки, на все готовий, щоб стати звичайною людиною.
Ну і неможливо не погодиться з фінальною фразою в стрічці: поки людина сміється, диявол безсилий. Не забувайте це, друзі.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.