Сигнал мозку. Які звички корисні для команди та чому

Наталя Кадя: «Що ви робите командою, коли закінчуєте завдання?» (Фото:nd3000/Depositphotos)
Ця шпаргалка — про науково підтверджену користь ритуалів. Не тільки для новорічних бажань, а й для ефективної роботи команд
Важко вірити в диво, коли війна. Та ми, українці, навчилися створювати дива самі. Ми віримо тепер, що не спалений папірець у келиху реалізує наші бажання, а усвідомлена кропітка робота із мисленням і дисципліною дій приведуть до бажаного результату.
Разом із тим, кожна родина має свої ритуали, які допомагають роками зберігати віру, надію, підтримувати себе та рідних людей.
Сьогоднішня шпаргалка — про науково підтверджену користь ритуалів. Не тільки для новорічних бажань, а й для ефективної роботи команд.
Ритуали допомагають мозку менше хвилюватися і боятися про майбутнє, натомість зосереджуватись і працювати прямо зараз. Далі детальніше.
Мозок і командні ритуали
Що знає нейронаука про лідерські практики для управління тривогою команд?
Ритуал — це спосіб сигналізувати мозку про те, що «все так, як має бути»
Наш мозок еволюціонував, щоб допомогти нам вижити у світі, повному небезпеки та невизначеності. Основне завдання мозку полягає в тому, щоб постійно контролювати середовище і забезпечувати готовність швидко реагувати на потенційну небезпеку. Тому невизначеність і непередбачуваність мозок завжди сприймає як загрозу і реагує стресом і тривогою.
Чим визначеніше майбутнє, тим менше небезпек відчуває мозок. Ритуал — це і є спосіб сигналізувати мозку про те, що «все так, як має бути». Коли ми виконуємо певні ритуали, ми сигналізуємо мозку, що все під контролем і «все буде гаразд».
Три елементи ритуалу:
— складається з поведінки, яка відбувається у фіксованій послідовності — одне за одним — і характеризується формальністю та повторенням;
— поведінка має символічне значення;
— ритуальна поведінка не має очевидної корисної мети.
Ніколас Гобсон, канадський вчений — дослідник людської поведінки, вивчає вплив ритуалів на мозок. Разом із колегами з Університету Торонто він провів ряд досліджень, щоб підтвердити гіпотезу про те, що ритуали допомагають допомагають в роботі з невизначеністю та страхом невдач.
Суть дослідження: 46 добровольців було поділено
на дві групи — піддослідну (22 особи) та контрольну (24 особи).
Учасники піддослідної групи виконували ритуал протягом тижня. Ритуал складався з серії повторюваних і впорядкованих послідовних дій.
Через тиждень учасники прийшли до лабораторії на заміри за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ), де виконали два раунди завдання: 1-й — до ритуалу, 2-й — після. Важливо, що успіх гарантував винагороду, а помилка — фінансовий штраф.
Під час дослідження мозок показав зниження активації у відповідь на помилку, але тільки після завершення ритуалу. Іншими словами, було доведено, що ритуали послаблюють реакцію мозку на занепокоєння, пов’язані з помилками, пом’якшуючи негативний досвід невдачі.

Висновок
Ритуал може бути дуже ефективним інструментом, щоб мозок реагував на виклики чи невдачі адаптивним чином.
Три кроки:
1. Створіть і починайте робочий день всією командою з певного ритуалу. Так ви з самого початку дня знизите тривогу для всіх членів команди.
2. Створіть командні ритуали:
— що ви робите командою, коли закінчуєте завдання?
— який ваш ритуал щодо завершення проекту — успішного і такого, де не все вдалося?
— який ваш командний ритуал на кінець робочого тижня?
3. Забезпечте, щоб ці ритуали було легко виконувати всім учасникам.
Текст публікується з дозволу авторки
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут