Зірковий тренд. Чи можна схуднути, якщо харчуватися лише один раз на день

Аманда Ейвері: «Тим, хто їсть лише один раз на день, буде досить складно задовольнити всі свої харчові потреби» (Фото:yelenayemchuk/Depositphotos)
Дієта, популярна серед знаменитостей, може принести більше шкоди, ніж користі, і ось чому
Знаменитості протягом багатьох років популяризують усілякі химерні дієти. Один із останніх «зіркових» трендів «один прийом їжі на день» («one meal a day» або OMAD).
Серед шанувальників OMAD — співак Брюс Спрінгстін і фронтмен гурту Coldplay Кріс Мартін. Багато прихильників OMAD стверджують, що такий режим харчування допомагає їм краще контролювати вагу та зберігати стрункість.
OMAD, по суті, являє собою екстремальнішу версію інших типів дієт, заснованих на голодуванні, таких, як інтервальне голодування і харчування, обмежене за часом. Основна відмінність полягає в тому, що замість того, щоб голодувати тільки в певні дні або їсти тільки протягом певного проміжку часу, прихильники OMAD споживають усі свої денні калорії за один рясний прийом їжі.
Але хоча прихильники цієї дієти стверджують, що її дотримання чинить безліч благотворних ефектів на здоров’я, насправді нам дуже мало відомо про те, як упливає на організм такий режим харчування — не кажучи вже про те, чи це безпечно.
Голодування та здоров’я
Докази, що підтверджують ефективність OMAD, є нечисленними. Дуже мало досліджень було присвячено впливу на організм цієї дієти, при цьому майже всі вони були проведені на тваринах.
Харчування, обмежене за часом, може допомогти стежити за вагою
Таким чином, більшість тверджень про ефективність OMAD базується на окремих прикладах. Або спирається на припущення, що якщо інші форми голодування можуть принести користь здоров’ю, то і OMAD матиме таку саму дію.
Дослідження дієт, заснованих на голодуванні, лише почали з’являтися. Є дані, що одна з форм інтервального голодування, відома як дієта 5:2 (за якої людина п’ять днів на тиждень дотримується звичайного раціону, а два дні на тиждень отримує не більше 800 ккал на день), може допомогти краще контролювати вагу. Менше з тим, вона не ефективніша, ніж інші підходи до харчування.
Дослідження також показали, що харчування, обмежене за часом (при якому ви споживаєте всі денні калорії протягом певного проміжку часу), може допомогти людям стежити за своєю вагою. Воно має й інші переваги для здоров’я, наприклад, знижує тиск.
Одне оглядове дослідження також показало, що низка різних типів голодування (включно з інтервальним і голодуванням через день) може покращити обмін речовин. Зокрема, нормалізувати рівень цукру та холестерину в крові, знизити рівень запалення та допомогти людям краще керувати своїм апетитом. Це, своєю чергою, може сприяти зниженню ризику ожиріння, діабету 2 типу та серцево-судинних захворювань.
Лише один прийом їжі
Поки що лише в одному дослідженні розглядали вплив OMAD на людей. Його учасники щоденно отримували однакову кількість калорій. При цьому в першій частині дослідження вони з'їдали всю добову норму за один раз (у проміжку між 17:00 і 19:00 годинами), а за кілька днів змінювали режим і споживали свої щоденні калорії, розділивши на три прийоми їжі.

Кожній зі схем прийому їжі вони дотримувалися лише 11 днів — зовсім недовго. І учасників експерименту теж було лише 11.
Коли вони їли лише один раз на день, то спостерігали більше зниження маси тіла та жирової маси. Однак, при такому режимі харчування також помітніше знижувалася м’язова маса і щільність кісток. Отже, дотримання цієї дієти протягом тривалішого часу може погіршити функціонування м’язів і підвищити ризик переломів кісток.
Результати досліджень на тваринах, присвячених упливу OMAD, виявилися суперечливими: експерименти продемонстрували, що миші, які ситно їли один раз на день, набирали вагу навіть більше, ніж ті, які їли кілька разів.
Хоча ці результати можуть указувати на те, що OMAD здатний у якихось аспектах покращити здоров’я, ми ще багато про нього не знаємо. Важливо вивчити вплив цього режиму харчування на більшу кількість учасників та інші групи людей (оскільки у проведеному дослідженні брали участь лише молоді та стрункі люди). Також важливо, щоб учені відстежили вплив цієї дієти протягом тривалого періоду часу та провели ці спостереження в реальних умовах.
Крім того, буде цікаво дізнатися, чи може покращити результати певний час прийому їжі і яку роль відіграють поживні властивості споживаних продуктів.
Інші оборотні сторони
Тим, хто їсть лише один раз на день, буде досить складно задовольнити всі свої харчові потреби, особливо в енергії, білку, клітковині та ключових вітамінах і мінералах. Брак цих важливих поживних речовин може призвести до втрати м’язової маси, запорів і захворювань кишківника.
Аби задовольнити ці харчові потреби, тим, хто вирішить дотримуватися дієти OMAD, треба переконатися, що їхній єдиний щоденний прийом їжі містить достатньо білка і багато овочів, горіхів і насіння, а також якісь фрукти і цільнозернові продукти. Їм також знадобиться хороша порція молочних продуктів, щоб отримати добову норму кальцію та йоду, або ж відповідні добавки для тих, хто їсть лише рослинну їжу.
Це не та дієта, яку ми радили б дітям, вагітним, тим, хто планує вагітність і годує грудьми. І вона однозначно не підходить людям, схильним до розладів харчової поведінки.
Також важливо відзначити, що, хоча для знаменитостей ця дієта може виявитися ефективною, вони також мають доступ до послуг дієтологів, високоякісних продуктів харчування і, при необхідності, харчових добавок. Більшості ж звичайних людей може бути складно дотримуватись такого режиму харчування — і небезпечно в довгостроковій перспективі.
Переклад NV
NV має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок The Conversation. Републікацію повної версії тексту заборонено.
Оригінал опубліковано на The Conversation
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV
Більше блогів тут