Захисний песимізм. Чому не завжди варто вірити у краще
Такий стиль мислення підвищує ймовірність досягнення мети і поліпшує прогнозування майбутнього
Склянка, що не розбилася або золота середина між оптимізмом і песимізмом. Люди схильні до крайнощів. Як адепти «позитивного мислення», які збираються знищити «токсичний песимізм», так і песимісти, які здатні побачити все в поганому світлі. Суть, як завжди, в деталях. Нереалістичний оптимізм — ставлення, за якого ви фокусуєтеся на малоймовірних або неймовірних сценаріях, фантазуєте для отримання задоволення. Але таке фантазування зменшує ймовірність діяти, знижує шанси змінити спосіб життя (зокрема, схуднути), зменшує докладені зусилля (зокрема, старанність студентів).
Також не сильно допомагає і різновид стратегічного оптимізму як віра в сприятливе майбутнє (belief in a favorable future) — це цікаве когнітивне спотворення, коли ми настільки сильно переконані в тому, що щось станеться, що припиняємо працювати над досягненням того, у що так віримо, розмовляти про це і зменшуємо ймовірність здійснення в майбутньому того, у що так безоглядно віримо. Наприклад, ми можемо вірити, що інші люди самі собою неминуче прийдуть до розуміння важливості здорового харчування, турботи про сон, обстеження тощо, адже для нас це так очевидно! На жаль, не прийдуть.
Захисний песимізм не шкодить здоров'ю
Корисний песимізм — це захисний (оборонний) песимізм. Все за законом Мерфі — «все, що може піти не так, обов'язково піде не так», тому потрібно виявити слабкі місця і продумати план захисту. Як захисну стратегію захисний песимізм описала Ненсі Кантор у 1980-х, але цей підхід був відомий давно: «готуйся до гіршого». Стоїки практикували premediatio malorum: уявляти важкі ситуації, коли ми втрачаємо найважливіше для себе, і проживати їх, шукати вихід і реагувати конструктивно.
Захисні песимісти фокусуються на реальних сценаріях, де щось може піти не так, і роблять конкретні дії для запобігання цьому. Такий песимізм, на відміну від генералізованого песимізму («всі винні», «все погано», «я не зможу» тощо), не шкодить здоров'ю. Часто люди бояться думати про погані сценарії, мовляв, це притягне біду. Ні, не притягне. Такі думки швидше відгомін магічного мислення «думаю про погане, значить притягую погане».
Дослідження показали, що захисний песимізм допомагає знизити тривогу, підвищує ймовірність досягнення мети. Зниження настрою допомагає захисним песимістам продуктивніше працювати. Захисний песимізм вчить прогнозувати і запобігати небажаним наслідкам, він поліпшує прогнозування майбутнього. Найчастіше до нього вдаються люди зі схильністю до тривоги і нейротизму, які використовують його для захисту і підвищення впевненості в собі, зниження самокритики.
Захисні песимісти краще виконують призначення лікаря, в той час як надмірно оптимістичні кидають лікування. Захисні песимісти частіше миють руки і проходять обстеження. Також вони краще готуються до іспитів. Підприємці, схильні до захисного песимізму, протягом 20 років заробили на 25% більше, ніж оптимісти.
Що це означає? Важливо користуватися перевагами обох стилів мислення. Нехай реалістичний оптимізм допомагає вам будувати плани, а захисний песимізм дає можливість усувати перешкоди для досягнення ваших оптимістичних цілей. Наполовину повна чи наполовину порожня — неважливо, адже склянка ціла, хоча могла би бути розбитою.

Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут