Що каже наука. Чи справді самотність продовжує життя
Люди в щасливому шлюбі живуть довше, ніж самотні
Король запозичення, засновник ВКонтакте і Telegram Павло Дуров написав резонансний пост про те, як виглядати молодшим своїх літ — 36-річний Павло не виглядає на свій вік, і це, я так розумію, дає йому право ділитися секретами.
Серед цілком слушних рекомендацій, як-от спати більше, харчуватися менше, не перейматися і займатися спортом, є й досить спірне твердження.
«Живіть на самоті, — пише Павло. — Дивно, але всі молоді на вигляд чоловіки середнього віку, з якими я мав розмову, жили одинаками більшу частину свого життя. Це може бути результатом їх незалежності від моделей сну / їжі / поведінки іншої людини. Або, можливо, це просто кореляція, і люди, незалежні від хворобливих соціальних норм, також незалежні і в своєму особистому житті».
Авжеж, дане твердження здійняло бурю в склянці соціальних медіа. Не хочеться ні гасити, ні підтримувати цю бурю: адже є пост Дурова, а є здоровий глузд.
Припустимо, самотні люди виглядають молодшими — акцент на слові «виглядають». Хіба не очевидно, що це переважно через те, що у них, по-перше, є причина за собою посилено доглядати (бодай на одну ніч партнер їм все одно періодично потрібен, а всі дослідження засвідчують про те, що в короткочасних відносинах зовнішній вигляд є важливою перевагою).
А, по-друге, у них (на відміну від тих, хто частину свого часу і грошей витрачає на спільні з іншою людиною заняття) є для цього час і вільні кошти.
Тобто, по суті, все, що відокремлює декого, я наголошую, декого з одружених або тих, хто перебувають у стосунках, від тих людей, хто вважається самотніми, — це можливість виділити на догляд за собою кошти і час.
Є мільйон прикладів того, як люди, що мають сталі стосунки, продовжують займатися спортом, оновлювати гардероб і стежити за власним стилем, мати хобі, що вирізняються від хобі коханої людини тощо. І ці люди виглядають не просто молодо — вони виглядають людьми без віку! Справа взагалі не в тому, в стосунках вони чи ні — справа в життєвій філософії, в підході до улюбленого себе. Я знаю таких людей, і ви їх знаєте.
А є ще наука. Науці невідомі поняття «бути» і «видаватися» і вона не відчуває різниці між ними так, як люди (я підморгую Павлу якраз в даний момент). Наука каже сухою мовою досліджень, доказової бази, цифр і порівняльного аналізу.
Як ви розумієте, порівняльного аналізу одружених і неодружених за роки всесвітньої психологічної практики було настільки багато, що не поміститься в жоден пост. Наведу лише відносно свіжий приклад.
Дослідження, яке Association for Psychological Science (США) проводила серед майже п’яти тисяч американських одружених пар протягом восьми років, свідчить про те, що люди в щасливому шлюбі (таким називають шлюб, в якому конфлікти не домінують) живуть довше і здоровіше, ніж самотні люди та люди, у яких токсичні стосунки.
Зрештою люди, в яких склалися гармонійні стосунки, щасливіші, ніж одинаки. Результати дослідження були опубліковані в журналі Psychological Science в 2019 році.
Отже. Як ви вважаєте, щасливі люди мають замолодий вигляд?
І наскільки взагалі важливо, чи молодо ти виглядаєш, коли ти щасливий? Ну і моє головне запитання — ти щасливий, Павле?
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.