Відповідь — у мозку. Чому ми матюкаємося, і як це працює?
Нецензурна лексика полегшує страждання — і душевні, і фізичні
Зізнаюся вам в одному грішку. Я люблю ввернути міцне слівце. І це не лише цілком собі легітимні «йошкін кот», «йоперний балет», або «йокарний бабай». Я можу висловитися зовсім по-дорослому.
Ось тут завжди виникає дилема. Адже лаятися — погано. Це нам і мами говорили, і в школі пояснювали. І взагалі, в пристойному суспільстві, мат табуйований.
Але ми — дослідники. Нам важлива істина. Так поставимо ж точки над «і» щодо обсценної лексики! Тобто, мату.
І почнемо з мого улюбленого — з мозку.
У нас в мозку є окремі ділянки, що відповідають за нецензурні слова. Слід визнати, що вони еволюційно давніші та примітивніші. Але якщо вони існують, значить це комусь потрібно?
Далі. Є два варіанти їх активації. І, відповідно, два способи використання мату:
— фонове (коли людина матом «розмовляє»);
— фігурне (коли обсценна лексика використовується, щоб передати емоційний або спеціальний зміст).
Так от, перше — погано. Друге — добре.
Ви помічали, що якщо випадково тріснути молотком по пальцю, нецензурні слова вилітають самі собою? Так само ми реагуємо на несподівану подію або екстремальну ситуацію.
Чому? Нецензурна лексика полегшує страждання. І душевні, і фізичні. Знімає напругу, працює своєрідним інструментом стрес-менеджменту.
Психолог Річард Стівенс провів у Кілському університеті (Стаффордшир, Британія) експеримент. Учасники повинні були опустити руку в крижану воду і тримати, поки зможуть терпіти. Причому робити це їм довелося двічі: з матом і без нього.
Виявилося, що лаючись добровольці здатні протримати руку в крижаній воді на 50% часу більше. До того ж їхній пульс частішав, а сприйняття болю притуплювалося.
Іншими словами, лайка діє як таблетка знеболювального. Але тільки справжня — усілякі евфемізми не годяться. Часто спроба стриматися в емоційних ситуаціях тільки збільшує напругу і може навіть закінчитися психосоматичними реакціями.
Далі. Мат допомагає ефективніше донести свою думку.
Одна моя подруга якось поділилася: вона довго і марно вмовляла своїх адміністраторів допомогти розібрати завали меблів біля її комп’ютера. Юнаки ніяк не реагували. Поки вона у розпачі, спересердя не сказала: «Та ну, б ****** @ !!».
До її здивування, у той же момент адміністратори, як один, встали та пішли тягати меблі. За кілька хвилин доступ до її робочого місця було забезпечено. Тобто міцне слівце робить нас значно переконливішими.
Але й це не все. Міцна лайка захищає. Вона в деяких ситуаціях здатна вберегти від фізичного насильства.
Бійка — це занадто енерговитратно і може мати наслідки. Навіщо бити, якщо опонента можна просто добряче обматюкати?
До речі, такий же механізм діє і в тваринному світі — на супротивників голосно гарчать, але не нападають. І понять дотримано, і жодного калічення.
Є й інші корисні властивості мату. Він допомагає:
— заспокоїтися і повернути контроль над ситуацією;
— виглядати в очах оточуючих щирішим і чеснішим;
— розрядити атмосферу (експерти навіть радять починати мозкові штурми з ніякової розповіді — це допомагає генерувати більше ідей).
Зрештою, ненормативна лексика, хочемо ми того, чи ні — елемент нашої культури. І головне — це питання її доречності.
Як тут не процитувати мою улюблену Раневську: «Краще бути хорошою людиною, що лається, ніж тихою, вихованою тварюкою».
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.