Не плутайте з охайністю. Що таке мізофобія і чим вона небезпечна
Страх заразитися виникає на ґрунті відсутності критичного мислення
Мізофобія — термін, який використовують для опису патологічного страху перед мікробами, бактеріями, забрудненням та інфекцією. Мізофобія, також відома як гермофобія, вермінофобія і бацилофобія, найчастіше пов’язана з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР), але не обов’язково.
Цей тривожний розлад робить неможливим перебування людини в суспільстві — оскільки все, починаючи від дверної ручки і закінчуючи рукостисканням, їй видається ворожим, якщо не смертельним. Але не плутайте з охайністю: бажання перебувати в чистоті саме собою не критично. Вам неприємно усвідомлювати, що руки в цей момент брудні або на полиці не протерто пил, — але все вирішується тим, що ви скористаєтеся ганчіркою, милом і водою, і ваш внутрішній стан врівноважиться. Бацилофобія працює інакше. Від моменту, коли виникла думка про шкідливість гребінця, який впав на підлогу, до того, як ви його помили і продезінфікували, перед очима пронесеться вся життя і як мінімум три варіанти його негативного результату.
Мікроби і віруси справді викликають величезну кількість хвороб. Але більшість з них не смертельна, а небезпечні медицина успішно намагається лікувати. Однак, якщо людина починає думати про те, наскільки загрозливим може бути все навколо, включно з повітрям, з нормальним життям вона попрощається набагато раніше, ніж якась із хвороб до неї все-таки добереться.
Мізофобія супроводжується нав’язливістю, імпульсивністю, тривожністю, які переростають у відсутність апетиту, неможливість зосередитися, безсоння. Людина стає трохи дивакуватою в очах оточуючих. А іноді й не трохи.
Чим небезпечна фобія і що з цим робити? Насамперед слід з’ясувати її причину. Серйозні випадки базуються на різних розладах психіки і є або їх проявом, або поглибленням. Страх заразитися виникає на ґрунті відсутності критичного мислення, що пов’язано з негативним досвідом у минулому, зайвою вразливістю і неправильними висновками, зробленими на підставі інформації з ЗМІ або медичної літератури. Мізофобія небезпечна ще й тим, що нею легко керувати з боку і «заряджати» маси. Особливо, на тлі епідеміологічної загрози, що нависла над світом останнім часом. Армія «фобиків», абсолютно тихих і непомітних у побуті, але досить агресивних і діяльних під час команди «вірус» і «фас», обов’язково комусь стане у пригоді.
Якщо ви помічаєте у себе або рідних і знайомих ознаки фобій, пов’язаних з острахом занедужати, бийте на сполох, поки не пізно. Поки розлад не переріс у важку стадію. Оскільки якогось одного універсального лікування цієї проблеми сьогодні немає. Курс лікування у різних фахівців, в залежності від складності випадку, може включати:
— сеанси спілкування з психологом для пошуку причин розладів і їх вирішення;
— аутотренінги;
— гіпнотерапию;
— прийом антидепресантів або транквілізаторів, які блокують проблему.
Щоб убезпечити себе від виникнення мізофобії, слід обмежити потік інформації негативного характеру, читати тільки зведення джерел, яким можна довіряти, і слідувати чітким розпорядженням медиків або Всесвітньої організації здоров’я в тій чи іншій ситуації.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут