Нав’язане почуття. Як позбутися токсичного сорому
Насправді, у сорому завжди одна причина — відсутність незалежності
Як давно ви відчували сором або незручність? За неідеальну фігуру, перекинутий келих вина, недоречний жарт? Сором не є вродженим явищем. Це соціально нав'язане почуття, за допомогою якого менш цивілізовані суспільства регулювали виконання правил всередині групи, а в наш час регламентується відповідність або невідповідність чиїмось очікуванням.
Ви собі не уявляєте, в якій кількості ситуацій почуття сорому виступає корінним злом при терапії тих чи інших проблем. І як сказане в дитинстві батьківське «І тобі не соромно?» може зіпсувати вже доросле життя.
Сором'язливість проявляється в різних формах:
— нам соромно, коли ми не виправдовуємо очікування близьких або оточення (не вийшли заміж до 30 років, і тепер кожне сімейне застілля обертається тортурами);
— соромно, коли намагаємося виправдати ці очікування, але не виходить в силу мільйона причин;
— соромно, тому що не хочемо їх виправдовувати, але все одно несемо на собі тягар несхвалення.
Точно так же це працює на рівні суспільства.
Насправді, у сорому завжди одна причина: відсутність незалежності. Природної незалежності, до якої має прийти кожна людина, дорослішаючи. Це дозволяє вибудовувати життя так, щоб воно відповідало виключно нашим потребам і бажанням. Але апеляція до сорому і совісті, на жаль, популярний інструмент виховання та регулювання зручної поведінки дитини. Таким чином її роблять залежною від схвалення улюблених батьків, а потім і суспільства. І це створює ризик того, що людина виросте дезорієнтованою у власних бажаннях, ураженою токсичним соромом, нещасливою і не прийматиме себе. Звідси проблеми з вагою, особистим життям, професійною зайнятістю.
Щоб повернути баланс життя, досить стати незалежним від сторонніх очікувань. Знайти себе і почути свої потреби.
Текст публікується з дозволу автора
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ
Більше блогів тут
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.