Навіщо нам потрібні білки і як їх правильно вживати. Блог фітнес-тренера

Чому ж настільки важливі білки в нашому харчуванні? Без довгих передмов, розгляньмо функції, які вони виконують у нас в організмі:
1. Виступають як ферменти. Ферменти розщеплюють їжу на молекули, які вже засвоюються організмом. Наприклад, вівсяна каша в чистому вигляді засвоїтися не може. Для того, щоб організм отримав з неї поживні речовини, вівсянку треба розщепити на білки, жири, вуглеводи, вітаміни. Саме ці речовини вже беруть участь в обміні речовин.
2. Служать скелетом клітини і міжклітинної речовини. Структурні білки, як свого роду арматура, надають форму клітинам і беруть участь у зміні форми клітин. Колаген і еластин — основні компоненти міжклітинної речовини сполучної тканини (наприклад, хряща), а з іншого структурного білка кератину складаються волосся, нігті. Тут ми бачимо, наскільки білки важливі для краси волосся, нігтів, шкіри. Якщо білка не вистачає, то нігті ламкі, волосся тьмяне і також ламке, шкіра без еластину втратить свою пружність.
3. Виконують захисні функції. Існує кілька видів захисних функцій білків:
А). Фізичний захист. Фізичний захист організму забезпечують колаген — білок, який утворює основу міжклітинної речовини сполучної тканини (в тому числі кісток, хряща, сухожилків і глибоких шарів шкіри); кератин, що становить основу рогових щитків, волосся, пір'я, рогів та інших похідних епідермісу.
B). Хімічний захист. Зв'язування токсинів білковими молекулами може забезпечувати їхню детоксикацію. Особливо важливу роль у детоксикації в людини відіграють ферменти печінки, які розщеплюють отрути або переводять їх у розчинну форму, що сприяє їх швидкому виведенню з організму.
C). Імунний захист. Білки, що входять до складу крові та інших біологічних рідин, які беруть участь у захисній відповіді організму як на ушкодження, так і на атаку вірусів.
Амінокислоти можна порівняти з кубиками lego4. «Включають» безліч найважливіших процесів. Більшість гормонів тварин — це білки або пептиди. Зв'язування гормону з його рецептором є сигналом, що запускає відповідну реакцію клітини. Гормони регулюють концентрацію речовин у крові і клітинах, зростання, розмноження й інші процеси. Прикладом таких білків є інсулін, який регулює концентрацію глюкози в крові.
5. Здійснюють транспортну функцію. Прикладом транспортних білків можна назвати гемоглобін, що переносить кисень з легень до інших тканин і вуглекислий газ від тканин до легень, а також гомологічні йому білки, знайдені у всіх царствах живих організмів.
6. Здійснюють моторну (рухову) функцію Цілий клас моторних білків забезпечує рухи організму, наприклад, скорочення м'язів.
Ссавці не можуть синтезувати деякі амінокислоти і тому повинні одержувати їх у вигляді їжі. Таких незамінних амінокислот вісім. Повноцінними вважаються білки, які містять ці вісім незамінних амінокислот.

На відміну від вуглеводів і жирів, білки організм не накопичує і не запасає. Якщо з їжею надійшло більше білків, ніж необхідно для задоволення поточних потреб, амінокислоти піддаються біохімічним змінам і включаються в обмін речовин.
Якщо вони включаються в обмін речовин, організм отримує з них 3 калорії. Чому ж 3, адже скрізь пишуть, що в білках 4 калорії? Та тому що, щоб переварити білок, організму потрібна 1 калорія. Таким чином, білки можна назвати найбільш низькокалорійними в порівнянні з побратимами вуглеводами і жирами.
Які ж потреби людини в білку? Нерідко за цю величину пропонують приймати мінімальну норму білка, необхідну для підтримки азотистої рівноваги в організмі, нижче за яку нормальна життєдіяльність людини неможлива. Для дорослої людини ця мінімальна норма становить 40-50 г засвоюваного білка в день. Для схуднення, щоб зберегти м'язи і максимально спалити жирові клітини, я рекомендую приймати 2 грами білка в день на 1 кілограм ваги.
Білки існують 2-х типів: повноцінні і неповноцінні. Повноцінні — це ті білки, у які входять усі 8 незамінних амінокислот. До цієї групи відносять м'ясо, яйця і молочні продукти, тобто продукти тваринного походження. До неповноцінних амінокислот (тобто містять не всі 8 амінокислот, необхідних організму людини) відносять крупи, фрукти.
Амінокислоти можна порівняти з кубиками lego. Якщо нам потрібно побудувати клітину – нам потрібні певні кубики. Якщо хоча б одного кубика немає, то клітина побудована не буде і функція буде невиконана. Саме тому я закликаю вас споживати повноцінні білки.
Споживайте нормальну кількість білків і будьте здорові!
Текст опубліковано з дозволу автора