Розвиватися, допомагаючи іншому. П’ять причин стати ментором
Менторство — це двосторонній процес, і у кожної сторони є свої мотиви та вигоди
Зазвичай, коли говорять про менторство, то акцентують на користі, яку воно приносить mentee — підопічному. Але менторство — це двосторонній процес, і у кожної сторони є свої мотиви та вигоди. Не варто сприймати наставництво як благодійність чи допомогу, що лишень забирає час і ресурси ментора. Менторові так само як і його підопічному важливо розуміти, для чого він стає наставником і що може винести з цих стосунків. Ось п’ять причин, чому бути ментором не просто круто і престижно, а й корисно для власного розвитку.
Це спосіб вирости з експерта в менеджери
Менторами часто стають люди, які претендують на керівні посади і хочуть розвинути менеджерські навички. Зрозуміло, що ніхто не прагне стати керівником, якого бояться та ненавидять, а для того, щоб бути лояльним лідером, треба навчитися завойовувати авторитет в очах підлеглих. Роль наставника дає можливість попрактикуватися у прокачуванні вмінь, знань та мотивації іншої людини, а також зрозуміти, як треба поводитися, щоб вашу думку поважали, а до порад прислухалися.
Це можливість структурувати власні знання і досвід
Пропрацювавши багато років в одній сфері, людина починає виконувати професійні обов’язки на автоматі, не замислюючись, чому робить саме так, які знання чи навички використовує в тій чи іншій ситуації й чи справді досягає мети, задіюючи якомога менше ресурсів. Потреба показати підопічному усі деталі робочого процесу спонукає ментора упорядкувати власні знання, актуалізувати й переосмислити їх. А бажання дати лише найкориснішу та найпотрібнішу інформацію веде до аналізу власного досвіду і часом неочікуваних для самого наставника висновків. З іншого боку, спілкування з mentee може вказати менторові на ті аспекти діяльності, на які він сам раніше не звертав уваги.
Це класний інструмент боротьби із синдромом самозванця
Менторство допомагає відчути цінність власного досвіду
Синдром самозванця — це психологічне явище, яке заважає людині оцінити свої досягнення належним чином і визнати, що вона добилася успіху завдяки власним здібностям і зусиллям. Часто ментор навіть не задумується, скільки всього корисного і важливого він знає, доки не починає ділитися своїми напрацюваннями. Існують фахівці, які вважають, що вміють та знають недостатньо, що їм самим ще треба довго і нудно вчитися, а не ставати для когось ментором. Але коли вони бачать конкретний запит від підопічного, то усвідомлюють, що точно знають відповідь на його головне питання і можуть допомогти досягнути поставленої цілі. Таким чином менторство допомагає відчути цінність власного досвіду.
Це джерело мотивації та натхнення
Коли ментор бачить людину, яка тільки починає свій кар'єрний шлях, прагне працювати, дізнаватися нове і зростати професійно, це запалює і його також. Наставництво перезавантажує стосунки із власною професійною діяльністю, допомагає згадати, з чого ви починали та чому обрали саме цю сферу. Статус ментора надихає навчатися, розвиватися та працювати більше і краще, щоб бути максимально корисним для свого підопічного.
Це спосіб «зберегтися» і почати рухатися в новому напрямку
У комп’ютерній грі, коли персонаж переходить на наступний рівень, він має зберегти і зафіксувати всі досягнення, які здобув на попередніх. Так само варто робити й людям, які вирішили змінити сферу зайнятості або профіль роботи. Не просто відкинути все, що було до цього, і з головою поринути у нове, а закріпити попередній фундамент. І менторство може відмінно допомогти в цьому. Бо передавши свої знання і досвід підопічному, людина може впевнитися в тому, що вони не зникнуть безслідно після того, як вона піде зі сфери, а стануть підґрунтям для нового початку. Наставництво може стати символічною крапкою у попередній діяльності й точкою відліку нового етапу у професійному житті.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ